"Par!" pievienošanās topošajai koalīcijai dod 33 no 60 balsīm
Rīgas domē līdz šim lielākā frakcija ar 14 deputātiem bija "Par!/Progresīvie", no kuriem divi ir "Par!" pārstāvji – tā ir Izglītības, kultūras un sporta komitejas vadītāja Geikina un Drulle. Jau iepriekš izskanēja, ka divi "Par!" pārstāvji varētu pievienoties topošajai koalīcijai, taču viņi to iepriekš neapstiprināja. Piesardzīgs komentāros bija arī frakcijas "Par!/Progresīvo" vadītājs Mārtiņš Kossovičs.
Oficiālu lēmumu par šķelšanos no "Progresīvajiem" un pievienošanos topošajai koalīcijai kustība "Par!" pieņēma svētdien.
Topošajā koalīcijā patlaban apņēmušies strādāt trīs līdzšinējās koalīcijas partneri – "Jaunā Vienotība", Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība, deputātu bloks "Kods Rīgai", opozīcijas frakcijas "Gods kalpot Rīgai" un "Latvijas attīstībai", kā arī trīs ārpusfrakciju deputāti.
Arī kustība "Par!"' lēmusi turpināt darbu Rīgas domes vadībā, īstenojot 2020. gadā iesāktās pārmaiņas rīdziniekiem, paziņojumā medijiem norādīja politiķi. Kustība "Par!" apņemas turpināt "izglītībā iesākto, uzlabojot skolēnu zemās sekmes centralizētajos eksāmenos, piesaistot jaunus skolotājus un mazinot bērnudārzu rindas, kā arī attīstot kvalitatīvu, iekļaujošu pilsētvidi Rīgā".
Balsu sadalījums Rīgas domē
- "Progresīvie" – 12
- "Jaunā Vienotība" – 9
- NA/LRA – 7
- "Kods Rīgai" – 4
- "Saskaņa" – 11
- "Gods kalpot Rīgai" – 5
- Latvijas Krievu savienība – 3
- "Latvijas attīstībai" – 3
- "Par!" – 2
- pie frakcijām nepiederoši – 4 deputāti
Topošā koalīcija – 33 balsis:
- "Jaunā Vienotība" – 9
- NA/LRA – 7
- "Kods Rīgai" – 4
- "Gods kalpot Rīgai" – 5
- "Latvijas attīstībai" – 3
- "Par!" – 2
- pie frakcijām nepiederoši – 3
"Šobrīd, mēs, "Kustība "Par!"", esam nonākuši nozīmīgās krustcelēs. Kā jau ierasts politikā, neviena no izvēlēm nav viegla. Mēs kopš 3. jūlija, kad atkāpās Mārtiņš Staķis, līdz šai dienai esam darījuši visu iespējamo, lai esošo pārmaiņu koalīciju saglabātu," norādīja kustības "Par!" līdzpriekšsēdētāja Geikina,
Kustība "Par!" atzīmēja, ka kopš 3. jūlija esot uzstājusi un piedāvājusi risinājumus tā dēvētās pārmaiņu koalīcijas saglābšanai gan "Par!/Progresīvo" frakcijā, gan savstarpējās domes frakciju sarunās, gan partiju valžu līmenī, gan tiekoties ar partiju vadītājiem. "Diemžēl tas nav izdevies, jo, iespējams, griba turpināt strādāt nav bijusi lielāka par vēlmi gatavoties 2025. gada pašvaldību vēlēšanām," teikts kustības paziņojumā.
Kustība "Par!" norādīja: "Mēs redzam, ka šajā sasaukumā ir nepieciešama mūsu partijas pieredze un kompetence un spēja izdarīt darbus līdz galam. Mēs nevaram pamest savas atbildības jomas. Rīgas skolas nevar palikt novārtā, un tā ir mūsu prioritāte Rīgā. Ir jāpanāk lielākas investīcijas skolu modernizācijai, veiksmīgi jāpāriet uz vienotām skolām latviešu valodā, atbalstot skolotājus un skolēnus arī latviešu valodas apguvē. Ir jāturpina iesāktais pilsētvides attīstībā, veidojot Uzvaras parku par miera un brīvības ostu rīdziniekiem; jāizveido jaunas sabiedriskā transporta pieturas ar jumtiņiem visā Rīgā; jāturpina pilsētas apzaļumošana, iestādot vismaz 500 kokus gadā; kā arī jārestaurē spēļu laukumi pilsētā un jāuzsāk vides pieejamības labiekārtojumi Vecrīgā."
Tāpat "Par!" atzīmēja, ka kopš 2020. gada "atšķirības ar Nacionālo apvienību nav bijis šķērslis sadarbībai ne "Progresīvajiem", ne kustībai "Par!"". Taču "Par!" dara bažīgu opozīcijas frakciju "Gods kalpot Rīgai" un "Latvijas attīstībai" iekļaušana Viļņa Ķirša ("Jaunā Vienotība") vairākumā. Tomēr kustība "Par!" uzskata, ka tās "pieredze ļaus novērst korupcijas un nesaimnieciskuma riskus pašvaldībā", norādot, ka, tikai esot koalīcijā, tai būs iespēja jēgpilni un kvalitatīvi pārraudzīt tur notiekošo.
Ar kustības "Par!" deputātu pievienošanos Rīgas domes topošajai koalīcijai tai ir jau 33 no 60 balsīm.
"Progresīvie" neatbalstīs jauno koalīciju
Vēl pagājušajā nedēļā toreizējās frakcijas "Par!/Progresīvo" sēdē abas partijas apliecināja, ka tādā koalīcijā, kurā gatavas strādāt opozīcijas partijas, nevēlas iesaistīties.
Tagad Geikina skaidroja: "Diemžēl man jāsaka, ka es šajā frakcijas sēdē nepiedalījos, tāpēc man bija liels pārsteigums uzzināt pēc tam, ka ir balsots par šādu lēmumu. Manuprāt, ir lielāka atbildība būt klāt procesiem un strādāt, un raudzīties, lai viss notiku caurskatāmi un tiesiski, nekā palikt opozīcijā un kritizēt no malas."
Savukārt Drulle, kurš balsoja pret pievienošanos koalīcijai, teica, ka tobrīd viņš pārstāvēja frakcijas intereses, bet svētdien – partijas. Viņš neuzskata, ka kolēģus ir pievīlis, jo viņa pārstāvētā partija darījusi visu iespējamo, lai koalīciju saglabātu.
Frakcijas "Progresīvie" vadītājs Mārtiņš Kossovičs "Par!" aiziešanu nodēvējis par "olšteinismu". Termins parādījās Saeimā pirms vairāk nekā desmit gadiem un tas nozīmējot politisko pārdošanu un nodevību.
Kossovičs sacīja: "Skaidrs, ka šī jaunveidojamā [Viļņa] Ķirša, [Oļega] Burova un [Edvarda] Ratnieka koalīcija tiek lipināta pa vienam, pa diviem deputātiem, [klāt] vēl neatkarīgie deputāti. Saprotu, ka arī ar "Saskaņas" kolēģiem tiek runāts, ka varbūt kādi viņu deputāti varētu pāriet un atbalstīt koalīciju. Redzēsim, cik šāda koalīcija ir ilga. Nākotni es atteikšos prognozēt. Mēs pieturēsimies pie tām vērtībām, ar ko mēs nācām strādāt šajā domes sasaukumā, tāpēc arī neatbalstīsim. Tuvākajā laikā notiks balsojums par jauno koalīciju. Mēs neatbalstīsim."
Par saviem kolēģiem Kossovičs ir pārliecināts. Viņa frakcijā paliek visi 12 deputāti.
Savukārt iespējamo "Saskaņas" deputātu pievienošanos noraidīja frakcijas deputāts un partijas domes vadītājs Konstantīns Čekušins.
Ceturtdien, 17. augustā, domē plānots balsojums par līdzšinējā Rīgas vicemēra Ķirša ievēlēšanu mēra amatā.
KONTEKSTS:
Jau vairāk nekā mēnesi Rīgas dome strādā bez mēra, jo Mārtiņš Staķis ("Par!/Progresīvie" frakcija) atkāpās no amata pēc tam, kad trīs koalīcijas partneri – "Jaunā Vienotība", Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība un deputātu bloks "Kods Rīgai" – balsoja kopā ar opozīciju, lai izveidotu izmeklēšanas komisiju par pārkāpumiem Satiksmes departamentā, lai gan mērs bija uzdevis tos izmeklēt pilsētas izpilddirektoram.
Gandrīz trīs nedēļas ritēja sarunas par jaunas koalīcijas veidošanu, "Par!/Progresīvie" iebilda pret trīs vicemēru amata saglabāšanu, aicinot atstāt tikai vienu mēra vietnieku, kam pārējie partneri nepiekrita, līdz 2. augustā trīs līdzšinējiem koalīcijas partneriem sarunu stiepšana garumā apnikusi un tie nolēma sākt sarunas ar domes opozīcijas frakcijām.
Domē savākts jauns vairākums, ko veido trīs līdzšinējās koalīcijas partneri – "Jaunā Vienotība", "Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība", deputātu bloks "Kods Rīgai" –, divi kustības "Par!" deputāti, kas lēmuši turpināt strādāt bez partneriem no "Progresīvajiem", opozīcijas frakcijas "Gods kalpot Rīgai" un "Latvijas attīstībai", kā arī trīs ārpusfrakciju deputāti.