Panorāma

Lietuvā vēlēšanu gads: 3 vēlēšanas un referendums

Panorāma

Ukraiņi Ludzas novadam atnesuši naudu; paši devušies prom

Atbalsts Ukrainai mainījies, bet nav apstājies

Vismaz 600 miljoni eiro – Latvijas atbalsts Ukrainai mainījies, bet nav apstājies

No dažiem eiro, kas atlicināti no pensijas, līdz miljoniem eiro lielām atbalsta programmām. No ģimenes vecā apvidus auto līdz armijas helikopteriem un haubicēm.  Un kopējā vērtība – vairāk nekā 600 miljoni eiro. Tik lielu militāro atbalstu un humāno palīdzību esam snieguši Ukrainai kopš Krievijas pilna apjoma iebrukuma.

Šeit ierēķināts gan valdības nodrošinātais militārais ekipējums, glābšanas dienestu aprīkojums un iemaksas dažādiem projektiem Ukrainas attīstībai, gan Latvijas iedzīvotāju un nevalstisko organizāciju sniegtā palīdzība.

Visticamāk, šī summa ir vēl daudz, daudz lielāka. Precīzu apmēru noteikt nav iespējams, jo palīdzības kanāli ir dažādi, daudzas ģimenes un uzņēmumi atbalstu saviem ukraiņu draugiem sniedz privāti, nepastarpināti un nekur to neafišē.

Turklāt arī apkopojumā iekļauto organizāciju ziedojumu konti un noliktavas joprojām nemitīgi papildinās. Lai arī Latvijas sabiedrība pieradusi pie kara Ukrainā, tā nav rimusi atbalstīt Ukrainas cīņu par brīvību.

Nevarēja neko nedarīt

Līdz Krievijas iebrukumam Ukrainā Aldis Romanovskis bija vienkārši omulīgs pensionārs, kurš mierīgi baudīja vecumdienas un nodarbojās ar saviem hobijiem. Bet 2022. gada 24. februārī arī viņa dzīvē miers beidzās. 

"Tas uzrāva kājās, tas lika asinīm reāli vārīties," atzīst Aldis. "Man bija mašīnīte, golfiņš. Aprakstīta ar "Slavu Ukrainai", "Nāvi slepkavām", un es braukāju pa Rīgu, taurēdams gar Baltkrievijas un Krievijas vēstniecību. Redzot, ka opis iet "pa pieskari", man vedekla teica – opi, ko tu trako, redz kur "Tavos draugos" cilvēki strādā kaut ko reālu."

Tā Aldis pievienojās "Tavu draugu" sveču lējēju darbnīcai. Pagājušā gada pavasarī, kad sveces frontē vairs nebija tik nepieciešamas, Aldis un viņa sveču lējēji pārprofilējās par tīklu pinējiem. "Tīkli, ko mēs pinam, ir konkrēti pasūtījumi no konkrētām karaspēka daļām," piebilst Aldis.

No Alda vadītās darbnīcas jau 2741 kvadrātmetrs tīklu nonācis frontē un sargā Ukrainas aizstāvju dzīvību. 

Savukārt "Ziedot.lv" birojā katru mēnesi kāda kundze atstāj aploksnīti ar savu pensijas piemaksu – no 20 līdz 40 eiro un šokolādes tāfelīti vai kafijas paciņu Ukrainas aizstāvjiem. 

Militārais atbalsts – 370 miljoni eiro

Un tā – pa dažiem eiro, pa tīklam, pa automašīnai, pa drēbju kārtai – kopā esam atbalstījuši Ukrainu par vismaz 608 miljoniem eiro. No šīs summas lielāko tiesu veido Latvijas aizsardzības sektora sniegtais militārais atbalsts – 370 miljoni eiro. 

Savukārt 13,8 miljonus eiro iedzīvotāji saziedojuši "Ziedot.lv" kampaņā "Latvijā ražotās militārās preces Ukrainai", vēl 8,3 miljonus Latvijas uzņēmēji sarūpējuši caur fondu "Uzņēmēji mieram" un vairāk nekā 2000 apvidus automašīnu, ko Ukrainas aizstāvjiem ar brīvprātīgo šoferu palīdzību nogādājis biedrības "Agendum" iniciatīva – tā dēvētais "Tviterkonvojs". 

"Jau no paša sākuma ir tāda sajūta, ka 2–3 mēneši un viss beigsies, apsīks, bet nu jau tūlīt būs divi gadi," piebilst iniciatības "Tviterkonvojs" aizsācējs Reinis Pozņaks.

"Dīvainā kārtā joprojām viss notiek. Naudas, protams, stipri mazāk, bet 2023. gadā esam aizsūtījuši pat vairāk nekā 2022. gadā, neskatoties uz to, ka līdzekļu mazāk," pavēstīja Pozņaks.

Arī fonda "Uzņēmēji mieram" direktore  Laura Skrodele uzsvēra, ka uzņēmējiem ir apņēmība turpināt sniegt palīdzību Ukrainai: "Mēs ļoti bieži, runājot ar Ukrainas pārstāvjiem, arī stāstam, ka esam gatavi turpināt visu to atbalstu, kas viņiem ir nepieciešams."

Humānās palīdzības apjoms – 43,1 miljons eiro

Humānajai palīdzībai Ukrainai atvēlēti vairāk nekā 43 miljoni eiro, tostarp valdības piešķirtie vairāk nekā 2,7 miljoni eiro Ukrainas valdības palīdzības lūgumiem (medīcinas ierīces, tehnika un medikamenti), kā arī Valsts policijas, Valsts robežsardzes un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta ziedotais aprīkojums.  

Latvijas sabiedrība 2,2 miljonus eiro saziedojusi "Ziedot.lv" kampaņās medicīnas precēm. Aptuveni tikpat vērtas kravas Ukrainā nogādājis fonds "Uzņēmēji mieram", kas papildus vēl ar 0,7 miljoniem eiro atbalstījis Ukrainas slimnīcas. Un vēl vairāk nekā 370 humānās palīdzības kravas dažādiem Ukrainas apgabaliem dažādas nevalstiskās organizācijas piegādājušas sadarbībā ar Ārlietu ministriju. 

"Cilvēku atsaucība tiešām ir liela. Kara sākumā summas bija lielākas un iespējas lielākas. Tagad summas samazinājušās, bet cilvēku atsaucība nav samazinājusies," norādīja "Ziedot.lv" pārstāve Inese Danga.

"Strādājot biedrībā "Tavi draugi", mēs visi kā viens esam sapratuši, ka Latvijā ir ļoti daudz cilvēku, kas vēlas un var palīdzēt. Viņi joprojām turpina to darīt. Tādēļ sajūta ir laba un esam pārliecināti, ka varēsim turpināt līdz uzvarai," pauda biedrības "Tavi draugi" pārstāve Renāte Grundstoka. 

Palīdzība bēgļiem ir vismaz 141,6 miljoni eiro. Te ietilpst gan bēgļu atbalsta plānam pērn atvēlētie 102 miljoni eiro, bērna kopšanas pabalsti aptuveni 350 ukraiņu bērniem un ģimenes valsts pabalsts par 5,5 tūkstošiem bērnu. 

Latvijas iedzīvotāji bēgļu vajadzībām saziedojuši 2,5 miljonus eiro portālā "Ziedot.lv". Tāpat nodrošinājusi mājokļus, brīvprātīgo palīdzību. Latvijā izveidoti vairāk nekā 150 humānās palīdzības punkti. 

Ukrainas attīstības programmām – 6,7 miljoni eiro

No šīs summas 3,3 miljoni eiro ir Ārlietu ministrijas (ĀM) attīstības sadarbības projektiem, īpaši Černihivas apgabalam. 2 miljoni – Ekonomikas ministrijas programmā Latvijas uzņēmēju iesaistei Černihivas rekonstrukcijā, 184 000 eiro – ĀM atbalsts māju rekonstrukcijai Černihivā, 533 000 – ĀM projektā kara upuru rehabilitācijai un Ukrainas Eirointegrācijas pasākumiem. Iedzīvotāji Ukrainas attīstības programmām ziedojuši 688 000 eiro portālā "Ziedot.lv" – komunikācijas sistēmu atjaunošanai un skolu autobusiem. 

Vēl 24,5 miljonus eiro Latvijas valsts iemaksājusi dažādās starptautiskajās institūcijās Ukrainas atbalsta, tai skaitā Eiropas Miera mehānismā, Starptautiskajā rekonstrukcijas un attīstības bankā, Starptautiskajā krimināltiesā, ANO Bērnu fondā, NATO Ukrainas palīdzības programmā, Pasaules Bankas Ukrainas atjaunošanas trasta fondā, OECD Ukrainas atbalsta programmā un citās. 

"No valsts puses atbalsts turpināsies. Ir apstiprināts bēgļu uzņemšanas plāns, bet liels akcents 2024. gadā būs uz šeit Latvijā esošo ukraiņu integrācijas procesu, ir finansējums latviešu valodas mācībām ukraiņiem," informēja Valsts kancelejas pārstāve Egita Diure.

Bet visdārgākā ir tā palīdzība, ko naudas izteiksmē novērtēt gluži vienkārši nav iespējams. 

Teju visas aptaujātās organizācijas atzīst – karam ieilgstot, ziedotāju un brīvprātīgo aktivitāte mainījusies. Bet vienlaikus visi pārliecināti – tie, kas vēl joprojām turpina atbalstīt Ukrainu, turpinās to darīt līdz pat uzvarai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti