Dienas ziņas

Ukrainas vicespīkere pateicas par Latvijas atbalstu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Zināšanu apmaiņa darbā ar karā cietušajiem

Ukraiņu skolu psihologi Latvijā mācās mazināt kara psihoemocionālās sekas

Ukrainā kara šausmas aizvien ir ikdiena, un miljoniem cilvēku cieš no kara traumām. Tās ir gan fiziskas, gan arī psiholoģiskas. Tāpēc Rīgā ieradušies psihologi no 40 Ukrainas skolām, lai mācītos mazināt karā gūto traumu psihoemocionālās sekas Ukrainas ģimenēs.

Lielākā un galvenā trauma ir karš, uzsvēra Latvijas Universitātes asociētā profesore, klīniskā psiholoģe Ieva Bite. Psiholoģiskās traumas var izraisīt dažādas veselības problēmas, piemēram, koncentrēšanās grūtības, traumatisku atmiņu uzplaiksnījumus un lielu stresu. Tas cietušo ļaužu apziņā ir gan nomodā, gan miegā.

"Kā mēs zinām, mēs neļaujam cilvēkiem šaut salūtus, jo tiešām cilvēkiem ir šīs spēcīgās reakcijas, šīs atmiņas," skaidroja Ieva Bite.

Viņi vēlas traumas aizmirst un nedomāt, vienkārši izvairīties, jo tas apgrūtina ikdienas dzīvi.

To viņi mēdz darīt, lietojot apreibinošas vielas, taču tas ilgtermiņā problēmu tikai saasina. Šonedēļ Rīgā notika apmācības, lai mēģinātu sniegt risinājumu.

"Šī pasākuma mērķis ir apmācīt ukraiņu psihologus, lai, atgriežoties Ukrainā, – viņi ir no visiem reģioniem, arī tuvu piefrontes zonās – viņi spētu tur strādāt ar karā cietušajām ukraiņu ģimenēm, bērniem tai skaitā. Kā arī tiks apmācīti Latvijas speciālisti, lai viņi varētu strādāt ar Ukrainas civiliedzīvotājiem šeit, Latvijā," skaidroja biedrības "TEV" pārstāve Amela Al-Asbahi.

Ukraiņu psihologus apmācīt ieradušies traumu terapeiti no Izraēlas. Divi no viņiem dzīvo un strādā kara zonā netālu no Gazas joslas. Viņi stāstīja, ka ir gūta pieredze, kā tikt galā ar šādām traumām, tāpēc vēlas tajā dalīties ar ukraiņiem un vienlaikus arī mācīties no viņiem.

"Lielākā daļa no cietušajiem normāli tiek galā. Tikai maza daļa cilvēku izjūt psiholoģiskas sekas. Es domāju, ka cilvēku noturības veicināšana ir daudz svarīgāka nekā runāšana par to, kā varam palīdzēt traumētajiem cilvēkiem. Tāpēc mēs drīzāk veicinām noturību, nevis ārstējam," sacīja starptautiskās organizācijas "Early Starters" pārstāvis Jans Serdse.

Speciālisti arī uzsvēra, ka ir svarīgi cietušajiem dot cerību un jēgu rīkoties, lai viņi vieglāk varētu tikt galā ar pēctraumu sekām. Jau nākamnedēļ ukraiņu psihologi atgriezīsies savā valstī, lai palīdzētu saviem iedzīvotājiem. Un biedrības "TEV" pārstāve cer, ka šādas apmācības izdosies sarīkot arī nākamgad.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti