Rīta Panorāma

Intervija ar Miku Dukuru

Rīta Panorāma

Leģendārie sešdesmitie - fotoizstādē "Sešdesmitie: skats uz pilsētu"

Intervija ar Ilonu Spuri

10 gadu laikā ieslodzīto skaits Latvijā samazinājies divas reizes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 3 mēnešiem.

Pēdējo desmit gadu laikā ieslodzīto skaits Latvijā samazinājies divas reizes – no 7000 ieslodzītajiem līdz 3500 ieslodzītajiem, to intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" atzina Ieslodzījumu vietu pārvaldes (IeVP) priekšniece Ilona Spure.

Pašlaik Latvijā ir 3400 ieslodzīto, no tiem 950 ir apcietinātā statuss, bet pārējie ir notiesātie. "Jau otro gadu vismaz tas skaits ir 3400," sacīja pārvaldes vadītāja, norādot, ka pašlaik var runāt par ieslodzīto skaita stabilitāti.

Viņa atzīmēja, ka ieslodzīto skaita samazināšanās ļāvusi kaut nedaudz cietumu sistēmai izpildīt prasību par ne mazāk kā četriem kvadrātmetriem uz vienu ieslodzīto. Šo normu Latvija iepriekš pārkāpusi.

Lielākā problēma pašlaik ir, ka Latvijas cietumu sistēmā tikai 27% ir slēgtas kameras.

"Līdz ar to atbilstošas infrastruktūras ir gaužām maz. Ir padomju laika vienības jeb kopmītņu tipa telpas kā padomju laika armijas barakas. Līdz ar to mēs nevaram runāt par mūsdienīgu, efektīvu soda izpildi, tai skaitā par pamata funkciju – resocializācijas efektīvu izpildi," klāstīja Spure.

Pēc viņas teiktā, ieslodzītajiem būtu jāuzturas vienvietīgās, divvietīgās kamerās.

IeVP vadītāja atzina, ka pērn visu deviņu ieslodzījuma vietu renovācijai atvēlēti 3,6 miljoni eiro. Salīdzinājumam: Valmieras cietumā korpusa ar 120 vietām renovācijas darbs pārvaldei izmaksās 3,4 miljonus eiro.

"Tas nozīmē, ka praktiski visa šī summa aiziet tikai vienam korpusam no visiem deviņiem cietumiem. Bet cietums nesastāv tikai no viena korpusa, katrs cietums sastāv no sešām un vairāk ēkām.

Ja mēs rēķinām – ja šādos tempos mēs turpinām, tad tie ir 296 gadi," klāstīja Spure.

Viņa atzina, ka Latvija gadu no gada solījusi uzbūvēt jaunu cietumu un trīs vecos likvidēt. Eiropas Padomes Komiteja spīdzināšanas novēršanai esot brīdinājusi – ja Latvijā netiks būvēts jauns cietums, Daugavgrīvas cietuma Grīvas nodaļa tiks atzīta par neatbilstošu un varētu likt to slēgt. Šā cietuma nodaļā ir samērā daudz ieslodzīto – apmēram 700.

IeVP vadītāja atzina, ka cietumu infrastruktūra Latvijā ar katru gadu noveco un problēma samilst.

Valdība pērn nolēma atlikt Liepājā paredzētā jaunā cietuma būvniecību līdz 2022. gadam. Tas nozīmē, ka nākamajā - 2021. - gadā būtu atkal jāsludina iepirkuma konkurss par tehniskā projekta pārstrādi. Tāpat tuvākajā laikā jāgatavo ziņojums valdībai, lai valsts budžetā varētu iezīmēt finansējumu cietuma būvniecībai, piebilda Spure.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
%;">
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti