Naktī uz 9. maiju Rīgā aizturēti četri jaunieši pie demontētā pieminekļa Uzvaras parkā

Naktī uz otrdienu, 9. maiju, Rīgā aizturēti četri jaunieši pie demontētā pieminekļa Uzvaras parkā, kur tika nolikti ziedi, intervijā Latvijas Radio pastāstīja Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks.

Intervija ar Valsts policijas priekšnieku Armandu Ruku
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Nakti uz otrdienu Ruks raksturoja kā mierīgu, lai gan Rīgā fiksēti četri gadījumi ar Krievijas agresijas simbolu uzzīmēšanu mikrorajonos. Ikdienā gan arī šādi gadījumi notiek.

Arī Bolderājā naktī bija tapis uzraksts krievu valodā.

Naktī policija aizturējusi četras personas, kuras nolika ziedus Rīgā, Uzvaras parkā, bijušā pieminekļa vietā. Par to uzsāktas administratīvā pārkāpuma lietas. Aizturētie ir jaunieši, kas dzimuši laikā no 2002. līdz 2005. gadam.

"Bet nekādu izteiktu saasinājumu nebija," piebilda Ruks.

Tikmēr Ventspils pusē, Liepājā, Jēkabpilī un arī Rīgā fiksēti gadījumi ar ziedu un Georga un Krievijas karogu krāsu lentu nolikšanu kapuvietās. "Tie ir atsevišķi gadījumi, to nav daudz," sacīja policijas priekšnieks.

Kopumā Valsts policija otrdien strādā pastiprinātā režīmā – tā ir mobilizēta un motivēta.

Ruks norādīja, ka šogad 9. maijs ir atšķirīgs, jo padomju režīmu slavinošie pieminekļi ir demontēti. Turklāt Latvijā ir pieņemts likums par atsevišķu publisku pasākumu rīkošanas aizliegumu 9. maijā.

"Un pret tiem, kas šodien uzdrīkstēsies un kuriem pietiks bezkaunības kaut kādā veidā cildināt padomju režīmu un okupāciju, kas latviešu nācijai un Latvijas tautai ir nepieņemami, mēs esam motivēti rīkoties likuma ietvaros, ņemot vērā visas iespējamās provokāciju iespējas. Mums spēki ir iesaistīti pietiekošā skaitā," sacīja Ruks.

Vienlaikus policijas šefs atzina, ka šajā dienā neizbēgs no dažādām provokācijām atsevišķu indivīdu vai pat grupu izpausmē.

KONTEKSTS:

Daudzus gadus 9. maijā nacistiskās Vācijas režīma sagrāve Otrā pasaules karā atzīmēta ne tikai Krievijā, bet arī Latvijā – daļa sabiedrības ik gadu pulcējās pie Uzvaras parka pieminekļa Rīgā. Pēc Krievijas sāktā kara Ukrainā pērn iedzīvotāji Latvijā tika aicināti nepulcēties pie padomju režīma pieminekļiem, tomēr cilvēki Rīgā tik un tā devās pie Pārdaugavas monumenta.

Pāris dienas pēc tam Saeima atcēla juridiskos šķēršļus iespējamai Uzvaras parkā esošā padomju pieminekļa nojaukšanai, kas arī tika izdarīts augusta beigās. Savukārt šogad Saeima noteica, ka 9. maijā ir aizliegti svētku un izklaides pasākumi, kuri neatbilst valsts drošības interesēm, slavina militāro agresiju vai nepatiesi atspoguļo vēsturiskos notikumus, kā arī  aizliegts izmantot pirotehniku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti