Panorāma

Iedzīvotāji meklē iespējas ietaupīt

Panorāma

Par Pacientu tiesību likuma pārkāpumiem 14 iesniegumu

Eiropas prokurors: Pašvaldībās ir sistemātiska problēma

Eiropas prokurors par Valkas lietu: Vietvaru iesaiste ražošanas ēku celšanā – sistemātiska problēma

Līvāni, Valmiera un nu Valka – tiesībsargu viesošanos nu jau trešajā pašvaldībā līdzīgās lietās gan Valkas bijušais mērs, gan Eiropas prokurors dēve par sistemātisku problēmu. Katram gan atšķiras redzējums, kādu tieši. Noteikumi, kā atrast uzņēmumus, kas strādās par Eiropas fondu atbalstu uzceltajās ražošanas ēkās, ir mulsinoši vai tie tiek apzināti pārkāpti savtīgos nolūkos.

Pagājis apmēram pusgads, kopš Valkas novada domes opozīcija, piesaistot līdzšinējos oponentus, no amata gāza ilggadējo pašvaldības vadītāju Ventu Armandu Kraukli (Vidzemes partija, "Latvijas attīstībai"). Jau toreiz kā pārmetums Krauklim izskanēja vēlme būvēt ražošanas ēkas uzņēmējiem.

Tagad Eiropas Prokuratūrai radušās bažas – kāda no tām uzbūvēta, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli mantkārīgā nolūkā.

Eiropas Prokuratūras lietā Krauklim noteikts personas, pret kuru sākts kriminālprocess, statuss. Viņš ziņu aģentūrai LETA atzina, ka viņa dzīvesvietā otrdien notikušas procesuālas darbības, izņemts dators un mobilais tālrunis.

Tomēr nevienam no pārmetumiem ilggadējais Valkas nu jau eksmērs nepiekrīt: "Nē, noteikti, nē. Jo jebkurā gadījumā ēka tika uzcelta universāla."

Visdrīzāk runa ir par ražošanas ēku Ērģemes pagastā, kur pēc trešās izsoles nomas tiesības ieguvusi apvienība "MM".

Vairāk par konkrēto lietu Krauklis nedrīkstot izpaust.

"Nav stāsts par konkrētu pašvaldību. Ir stāsts par to, ka šajā sistēmā ne pašvaldību vainas dēļ ir dažāda izpratne, kā tam būtu jānotiek," sacīja Krauklis.

Uz sistēmu norādīja arī Eiropas prokurors Gatis Doniks: "Tas parāda zināmu sistēmu, kas notiek šobrīd valstī. Bet es negribētu piekrist tam, ka ir kļūdaini noteikumi, kas ir piemērojami šāda veida projektiem."

Noteikumi ļauj pašvaldībai ēku celt konkrētam uzņēmumam, bet tad tā saņem mazāku finansējumu – 40% no kopējām izmaksām. Liela daļa pašvaldību tomēr izvēlas saņemt lielāku finansējumu – 80%. Eiropas Prokuratūrā tiek izmeklēts, vai netiek slēpts, ka ēka arī šajos gadījumos tomēr tiek celta konkrētam uzņēmumam.

"Mēs varam rakstīt ļoti dažādus noteikumus, dažādas instrukcijas, bet, ja pašos pamatos amatpersonas, kas strādā pašvaldībā, kur viens otru ļoti labi pazīst, kur uzņēmēji ir ļoti labi zināmi, nespēj norobežoties, tā ir būtiska izpratnes problēma," norādīja biedrības "Delna" direktore Inese Tauriņa.

Krauklis nu ne tikai kā aizturētais Eiropas Prokuratūras lietā, bet arī  kā Reģionālo attīstības centru apvienības vadītājs spriež, ka būtu jāizstrādā jaunas vadlīnijas, lai šādas situācijas novērstu. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā to apstiprina, bilstot, ka stiprinās pašvaldības speciālistu kapacitāti. Vienlaikus nevar izslēgt, ka kontrolējošā iestāde, iespējamo, pārkāpumu varēja pamanīt agrāk vai pat novērst, norādīja Eiropas Prokuratūrā.

KONTEKSTS:

Novembra sākumā KNAB sadarbībā ar Eiropas Prokuratūru veica kratīšanas, izņemšanas un nopratināšanas vairākos objektos Valkā un citviet Latvijā. Aizdomas ir par krāpšanu saistībā ar ražošanas ēkas un ar to saistītās infrastruktūras izveidi.

Lietā aizturētas trīs persona, tostarp bijušais Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis, ziņoja LTV.

Līdzīgu izmeklēšanu KNAB un Eiropas prokuratūra veic saistībā ar Rūpniecības un eksporta parks Valmieras novadā. Lietā ir aizdomas par krāpšanu lielā apmērā un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas izraisījusi smagas sekas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti