Panorāma

Jaunzeme uz otru termiņu VID ģenerāldirektores amatā nepaliks

Panorāma

Panorāma

Prezidents par austrumu robežas izbūvi: Daudz birokrātijas un pārvaldītāju, maz darītāju

Prezidents par austrumu robežas izbūvi: Daudz birokrātijas un pārvaldītāju, maz darītāju

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs otrdien, 8. augustā, apmeklējot Latvijas austrumu robežu, pauda, ka ir "nepiedodami lēna vilcināšanās ar mūsu valsts austrumu robežas izbūvi" un "ja mēs tā turpināsim, [..] austrumu robežas izbūve nenotiks tuvākajā laikā".

Uz robežas ar Krieviju infrastruktūra izbūvēta 230 kilometru garumā, no tiem 95 kilometri ir žogs, bet žogs vēl jāizbūvē 53 kilometru garumā. Situācija uz Baltkrievijas robežas ir nedaudz labāka, infrastruktūra sakārtota un žogs tiek būvēts, kopumā plāno izbūvēt 173 kilometrus, žoga pirmo kārtu aptuveni 85 kilometru garumā plānots pabeigt līdz 2023. gada rudenim, bet pilnībā žogu plāno pabeigt līdz 2024. gada rudenim.

"Diemžēl esam aizkontrolējušies tik tālu, ka visi darbi tika apturēti, visi tagad baidās no kriminālprocesiem kriminālprocesu galā, tas tomēr ir faktors, par kuru ir jārunā," sacīja prezidents.

"Mērķis pēc šīs vizītes ar Iekšlietu un Aizsardzības ministriju septembra Nacionālās drošības padomes sēdē pārrunāt praktiskus darbus, kuri ir veicami – juridiskus, likumdošanas, paātrināt procesus.

Jo, ja mēs tā turpināsim, nav ko sev melot, austrumu robežas izbūve nenotiks tuvākajā laikā, jo vienkārši ir gana daudz birokrātijas, gana daudz pārvaldītāju, bet ir maz darītāju," sacīja Rinkēvičs.

Viņš arī norādīja, ka žoga izbūvē jāņem vērā jauni apstākļi, atziņas no kara Ukrainā, jāsadarbojas  ar armiju.

"Mēs redzam, kā man teica, ka ir apmēram 50 kilometri, kas ir absolūti praktiski nav izbūvēti. Kas ir brikšņi. Jūs redzat, te ir arī kontroltornis, kas kaut kādā veidā kaut ko kontrolē. Bet kā man teica – visi darbi tika apturēti 2019. gada beigās," sacīja Rinkēvičs, apmeklējot robežu ar Krieviju netālu no Krivandas Ludzas novadā.

Valsts robežsardzē skaidroja, ka pēc aizdomām par krāpniecību robežinfrastruktūras izbūvē, objektos neko turpināt darīt nedrīkstēja.

Tagad nepabeigtos robežas izbūves darbus pārņem "Valsts nekustamie īpašumi".

Valsts robežsardzē atzīst, ka kļuvis vieglāk pārvietoties, arī vieglāk konstatēt robežpārkāpumus – par tiem liecina caurumi žogā. Tāpat žogs krietni palīdzētu, ka kāds mēģinātu atkārtot situāciju pie Polijas robežas, kad to centās pārkāpt nevis grupas, bet pūļi.

"Šāda infrastruktūra ļautu organizēt plūsmas, neļautu vienlaicīgi lielam skaitam izlauzties. Mēs arī ar personālu, tad izvietotos vietās, kur notiktu izlaušanās gadījumi," atzina Valsts robežsardzes priekšnieks Guntis Pujāts.

"Man nav labs iespaids, kādā veidā mēs esam izturējušies pret savu robežu.

Man nav ko pārmest Valsts robežsardzei, kura dara savu darbu apzinīgi. Bet man ir diezgan daudz lietas, ko pārrunāt ar kolēģiem," rezumēja prezidents.

Rinkēvičs arī apmeklēja Valsts robežsardzes struktūrvienības Latgalē – Krivandas robežapsardzības nodaļu, Opoļu robežapsardzības nodaļu un Robežnieku robežapsardzības nodaļu, informēja prezidenta preses dienests.

Viņš pateicās robežsargiem par viņu profesionālo darbu un atzina, ka ir guvis pārliecību, – "šobrīd ir pārāk maiga sodu politika attiecībā uz personām, kuras nodarbojas ar nelegālās migrācijas organizēšanu".

"Ir arī nepiedodami lēna vilcināšanās ar mūsu valsts austrumu robežas izbūvi, tādēļ no visām atbildīgajām institūcijām sagaidu aktīvu rīcību un šo jautājumu regulāri aktivizēšu ar atbildīgajām amatpersonām," uzsvēra  Rinkēvičs.       

Latvijas austrumu robeža vienlaikus ir arī Eiropas Savienības un NATO ārējā robeža ar Krieviju un Baltkrieviju.

KONTEKSTS:

Par Latvijas – Baltkrievijas un Latvijas – Krievijas robežas sakārtošanu spriests jau pirms vairākiem gadiem, 2018. gada jūlijā jau bija noslēgta vienošanās par valsts robežas joslas gar Latvijas un Baltkrievijas robežu izbūvi.

Bet 2019. gada septembrī tika aizturēts bijušais Valsts robežsardzes priekšnieks Normunds Garbars un SIA "Ceļu būvniecības sabiedrība "Igate"" valdes priekšsēdētāju un līdzīpašnieku Māri Peilānu aizdomās par krāpnieciskām darbībām būvniecības procesos valsts robežjoslā, un sadarbība ar uzņēmumu tika apturēta.

2020. gada sākumā Valsts kontrole informēja par atklātajiem pārkāpumiem, veicot revīziju Valsts robežsardzē un izvērtējot, vai  budžeta līdzekļi Latvijas robežas joslas infrastruktūras būvniecībai un uzturēšanai ir izlietoti likumīgi.

2021.gada rudenī robežas izbūves organizēšanas projektu no Nodrošinājuma valsts aģentūras nodeva "Valsts nekustamajiem īpašumiem", bet projekts aizvien kavējas. Arī par žoga izbūvi uz Latvijas un Krievijas robežas gala termiņš vēl nav skaidrs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti