Panorāma

Ministrijas atsijā prioritāšu prioritātes

Panorāma

Aizdomas par vadošo būvnieku karteli

Aizturēts bijušais robežsardzes priekšnieks Normunds Garbars

Bijušais robežsardzes priekšnieks Garbars aizturēts lietā par krāpšanos robežjoslas būvniecībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 9 mēnešiem.

Iekšējās drošības birojs (IDB) aizturējis bijušo Valsts robežsardzes priekšnieku Normundu Garbaru, informēja IDB. Viņš tiek turēts aizdomās par pilnvaru pārkāpšanu un krāpšanas atbalstīšanu. Lietā aizturētas vēl trīs personas, no kurām divas ir būvuzņēmuma "Igate" darbinieki.

ĪSUMĀ:

  • Iekšējās drošības birojs aizturējis bijušo robežsardzes priekšnieku Garbaru, vēl vienu robežsardzes darbinieku un divus būvuzņēmuma "Igate" darbiniekus.
  • Viņus tur aizdomās par krāpnieciskām darbībām būvniecības procesos valsts robežjoslā.
  • Uzņēmuma finanšu darījumos saskatāmas noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas pazīmes, par ko arī sākta izmeklēšana. 

Saistībā ar iespējamām krāpnieciskām darbībām būvniecības procesos valsts robežjoslā aizturēts Garbars, Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes Bruņojuma, apgādes un tehnisko resursu pārvaldes priekšnieka vietnieks, kā arī divi ceļu būves uzņēmuma pārstāvji. Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka aizturētie ir  SIA "Ceļu būvniecības sabiedrība "Igate""  darbinieki.

Uzņēmuma pārstāvis Jānis Stundiņš apstiprināja, ka aizturētie ir divi "Igates" darbinieki, kuri bijuši saistīti ar robežjoslas infrastruktūras projektu.

"IDB jau kādu laiku ir pieprasījis no uzņēmuma ziņas par šo projektu, un "Igate" sadarbojās ar IDB, sniedzot prasīto informāciju," sacīja Stundiņš.

IDB ir aizdomas par noziedzīgu nodarījumu veikšanu būvniecības procesos, kas veikti Valsts robežsardzes un uzņēmuma noslēgto iepirkuma līgumu ietvaros par Latvijas Republikas un Krievijas Federācijas robežas joslas infrastruktūras izbūvi un Latvijas Republikas un Baltkrievijas Republikas robežu ierīkošanu. Kriminālprocesā vēl vienam Valsts robežsardzes darbiniekam piemērots personas, pret kuru uzsākts kriminālprocess, statuss.

Būvniecības procesā konstatētas iespējamas neatbilstības tehniskajai specifikācijai, kā arī tika pieļauta patvaļīga koku izciršana robežjoslā.

Uzņēmuma finanšu darījumos saskatāmas noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas pazīmes, par ko arī uzsākta izmeklēšana. 

Drīzumā tiks lemts par drošības līdzekļu piemērošanu aizturētajām personām.

Izmeklēšanas interesēs sīkāku informāciju birojs šobrīd nesniedz.

KONTEKSTS:

2015. gadā robežsardze noslēdza ar SIA "Ceļu būvniecības sabiedrību "Igate"" vienošanos par valsts robežas joslas infrastruktūras izbūvi gar robežu. Valdība 2017. gada oktobrī atļāva Iekšlietu ministrijai (IeM) uzņemties ilgtermiņa saistības, lai laika posmā no 2017. gada līdz 2020. gadam varētu novirzīt vairāk nekā 31 miljonu eiro Latvijas robežu ar Krieviju un Baltkrieviju stiprināšanai. Plānotie izdevumi paredzēja trīs gadu laikā novirzīt ne vairāk kā 20 557 173 eiro valsts robežas joslas infrastruktūras izbūvei gar Latvijas un Krievijas robežu un ne vairāk kā 10 682 585 eiro šādam pašam mērķim gar Latvijas un Baltkrievijas robežu.

TV3 raidījums "Nekā personīga" iepriekš vēstīja, ka pie Krievijas robežas Ciblas novadā robežas ierīkotāji izcirtuši desmitiem hektāru meža, nesaudzējot arī īpaši aizsargājamas dabas teritorijas, turklāt nozāģētie koki vairāku simtu tūkstošu eiro vērtībā esot pazuduši. Šī gada sākumā robežjoslas tīrīšana sākās Ciblas novada Līdumnieku pagastā. Maija beigās IDB un Dabas aizsardzības pārvalde pamanīja, ka nomaļā vietā gar robežu izcirsta nevis 12 metru, bet 50 un vietām pat 80 metru plata josla. Lielākajā daļā platību aizvākti celmi, zeme uzfrēzēta un nolīdzināta. Vērtīgākie zāģbaļķi esot aizvesti, palikušas tikai dažas kaudzes ar mazvērtīgu malku. Raidījums norādīja, ka Gulbju un Platpirovas dabas liegumā īpaši aizsargājamā purva mežu biotopā robežas ierīkotāji izcirtuši ap trīs hektāriem meža. Nocirsto koku vecums te bijis ap 170 gadiem. Par koku nociršanu dabas liegumos paredzēta kriminālatbildība.

Jau ziņots, ka Garbars šī gada janvārī atvaļinājās no robežsardzes. Likums paredz, ka Valsts robežsardzes priekšnieku amatā uz pieciem gadiem ieceļ iekšlietu ministrs pēc tam, kad attiecīgo kandidatūru apstiprinājis Ministru kabinets. Lai arī valdība 2016. gadā saskaņā ar likumu pagarināja Garbara pilnvaru termiņu līdz 2021. gadam, Iekšlietu ministrijā toreiz skaidroja, ka, sasniedzot izdienas pensijas vecumu, amatpersonai ir tiesības atvaļināties ātrāk par nolikto termiņu.

Garbars ir dzimis 1969. gadā, tātad šogad viņš kļūst vien 50 gadus vecs. Garbars iepriekš skaidroja, ka viņš personiski pieņēmis lēmumu aiziet no dienesta sakarā ar noteikta vecuma sasniegšanu. "Šādu labi pārdomātu lēmumu" Garbars pieņēmis pagājušā gada nogalē un aptuveni pēc mēneša darījis to zināmu iekšlietu ministram.

Ģenerālis Garbars Valsts robežsardzi vadīja no 2009. gada, pirms tam viņš no 2008. gada bija Valsts robežsardzes Rīgas pārvaldes priekšnieks.

Iekšējās drošības birojs ir iekšlietu ministra pārraudzībā esoša tiesībaizsardzības iestāde, kuras funkcijas ir atklāt, izmeklēt un novērst noziedzīgus nodarījumus, kurus izdarījušas Iekšlietu ministrijas padotībā esošo iestāžu amatpersonas un darbinieki. Tāpat Iekšējās drošības birojs izmeklē ar vardarbību saistītus noziedzīgus nodarījumus, kurus, pildot dienesta pienākumus, izdarījušas Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonas ar speciālajām dienesta pakāpēm ieslodzījuma vietās, Ostas policijas, kā arī pašvaldības policijas darbinieki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti