Kariņš: Nestāstīt par privātajiem avioreisiem uzreiz – tā bija kļūda

Ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") atzīst, ka laikā, kad viņš bija premjers un izmantoja privātos avioreisus, lai dotos ārvalstu vizītēs, nestāstīt par to publiski bija kļūda, taču tajā laikā viņš, pēc paša teiktā, koncentrējās saviem galvenajiem darba uzdevumiem un par to neiedomājās.

 Kariņš ceturtdien, 7. decembrī, Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" atzina, ka saredz kļūdu tajā, ka par šiem reisiem nebija informēta sabiedrība un nebija skaidrots, kāpēc tie izmantoti, bet "tajā laikā paļāvos uz komandu un Valsts kanceleju, kas stāstīja, ka tāda sistēma ir, nauda budžetā ir".

Atskatoties atpakaļ, tagad skaidrs, ka vajadzētu rīkoties citādi, uzdot vairāk jautājumu, saprast, kāda sistēma ir, un, publiskojot šo informāciju, kāds uzdotu jautājumus un varētu skaidrot katru gadījumu, klāstīja Kariņš.

"Tā ir mana kļūda, es tādās kategorijās nedomāju," sacīja bijušais premjers.

Kariņš arī sabiedrības sašutumu par privāto avioreisu izmantošanu skaidroja ar  to, ka sabiedrības daļa neuzticas valsts varai, ne Saeimai, ne valdībai, daļa cilvēku uzskata, ka tie ir maz vajadzīgi cilvēki, kas tikai šķiež naudu, un tā ir fundamentāla problēma sabiedrībā.

Viņam gan nav izskaidrojuma, kāpēc tā ir, bet viņš piebilda: "Es zinu, ka mūsu kaimiņvalsts laiž naratīvu, ka Latvija ir neizdevusies valsts un viss ir slikti, un daļa atspoguļojas mūsu sabiedrībā."

Kariņš atzina, ka Latvija nav bagāta valsts, tāpēc premjers lielākoties izmanto komercreisus, "bet mēs kā valsts neesam pastarīši, [..] un varam stāvēt līdzās visiem pārējiem valstu līderiem, bet, lai stāvētu līdzās, tā atslēga ir – jābūt klāt".

Kariņš arī norādīja, ka līdzīgi rīkojās arī Igaunijas premjerministre Kaja Kallasa, izmantojot privātos avioreisus, jo arī viņa bija aktīva Eiropā augstākajā līmenī, stāstot, ka ir jāatbalsta Ukraina.  

Igaunijas sabiedriskais medijs ERR vēstīja, ka pēdējo trīs gadu laikā Kallasa 28 reizes ir izmantojusi privāto lidmašīnu, kas kopumā izmaksāja 889 895 eiro, no kuriem aptuveni pusi atmaksāja Eiropas Savienība. Igaunijas valsts par čarterlidojumiem trīs gadu laikā ir samaksājusi 467 706 eiro.

Uz Eiropas Savienības Padomes sanāksmēm 15 gadījumos ir bijuši čarterlidojumi, un vēl 13 čarterlidojumi ir bijuši nepieciešami citos gadījumos, lielākoties ārkārtas ārpolitikas un drošības situāciju dēļ, vēstīja ERR.

KONTEKSTS:

Kariņš savā četrus gadus ilgajā premjerēšanas laikā 36 reizes ārvalstu vizītēs devās ar privātajām lidmašīnām, kas izmaksājis vairāk nekā 1,3 miljonus eiro, no tiem vairāk nekā 600 tūkstoši – no valsts maka, bet virs 700 tūkstošus eiro segusi Eiropas Savienība. Vairākos gadījumos dārgie lidojumi izmantoti, lai Kariņš Latvijā varētu atgriezties piektdienas vakarā, pirms brīvdienām.

Kariņš to pamatojis ar nepieciešamību pārstāvēt Latviju un lietderīgu laika plānošanu, jo premjeram paralēli ārpolitiskajiem jautājumiem jārisina arī iekšpolitikas problēmas.

Kariņa lidojumi izraisījuši plašu rezonansi sabiedrībā, kādreizējie koalīcijas partneri –"Apvienotais saraksts" – neveiksmīgi mēģinājuši Saeimā iesniegt pieprasījumu premjerei par šo jautājumu, bet politologi uzskata – Kariņam būtu jādemisionēPārbaudi veic arī Valsts kontrole un Ģenerālprokuratūra.

Tikmēr Valsts kanceleja, reaģējot uz aso reakciju par Kariņa lidojumiem, plāno mainīt amatpersonu ceļošanas kārtību. Tikmēr pats Kariņš paziņoja, ka šī skandāla dēļ negrasās atkāpties no ārlietu ministra amata.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti