FOTO. Jaunā Liepājas cietuma būvdarbi notiek, apsteidzot plānoto laika grafiku

Alsungas ielā 29, Liepājā, turpinās jaunā cietuma kompleksa būvdarbi – darbus uzņēmums SIA "Citrus Solutions" šobrīd veic visām sešām kompleksa ēkām. Tieslietu ministrija (TM) norādījusi, ka darbi notiek, apsteidzot iepriekš iepirkuma piedāvājumā plānoto laika grafiku un ievērojot paredzēto budžetu. 

Būvdarbi sākās pērnā gada rudenī, un intensīvākie darbi, kad objektā vienlaikus gatavojas strādāt līdz pat 400 cilvēkiem, gaidāmi šovasar. Liepājas cietuma projektā ietilps sešas ēkas kopumā gandrīz 37 000 kvadrātmetru platībā.

Būvdarbi paralēli tiek veikti visām sešām cietuma kompleksa ēkām, kā arī tiek ierīkoti ārējie inženiertīkli. Divām ēkām – cietuma administrācijas un atklātā tipa cietuma ēkai – jau ir izbūvētas nesošās konstrukcijas un uzsākti jumta izbūves darbi, logu montāža, starpsienu mūrēšana un iekšējo tīklu izbūve. Uzreiz pēc projekta saskaņošanas 2023. gada decembrī sākta divu lielāko ēku – abu ieslodzīto izmitināšanas korpusu būvniecība. 

Arī uzņemšanas un īpašo režīmu korpusa ēkas kontūru jau var saskatīt, jo notiek zemgrīdas inženiertīklu un pamatu izbūve. Savukārt izglītības un nodarbināšanas korpusa ēkai ir uzsākta pamatnes gatavošana. 

Jaunā Liepājas cietuma kompleksa būvniecībā maksimāli tiek izmantoti Latvijā ražoti būvmateriāli un aprīkojums, norādījusi TM. Tiek izmantotas tikai Latvijā ražotās dzelzsbetona un metāla konstrukcijas, no kurām lielākā daļa ražotas Liepājā.

SIA "Citrus Solutions" realizē jaunā Liepājas cietuma kompleksa būvniecību, atbildot gan par projekta izstādi, gan par būvniecību un autoruzraudzību.

KONTEKSTS:

Sākotnēji bija iecerēts, ka jau 2017. gadā zaļajā pļavā Alsungas ielā vajadzēja slieties jaunajam Liepājas cietumam. Plašajā ēku kompleksā vieta būtu 1200 ieslodzītajiem. Rezultātā slēgtu trīs citas ieslodzījuma vietas – Brasas, Jelgavas un veco Liepājas cietumu. Taču process pamatīgi iestrēga.

Jaunā Liepājas cietuma būvniecības pirmajā iepirkumā 2017. gadā pieteikumus iesniedza divas Latvijas kompānijas – "Re&Re" un "UPB". Taču būvnieku iesniegtie piedāvājumi pārsniedza tobrīd projektam pieejamo finansējumu, attiecīgo iepirkumu nolēma pārtraukt, tā vietā sludinot jaunu. Vēlāk tika izsludināts jauns Liepājas cietuma būvniecības iepirkums, kurā uzvarēja "Abora" ar līgumcenu 113,6 miljoni eiro. Toreizējais tieslietu ministrs Jānis Bordāns pēc tam pavēstīja, ka saistībā ar tā dēvēto būvniecības karteli līgums ar būvnieku "Abora" netiks slēgts un tiks rīkots jauns konkurss par cietuma celtniecību.  Savukārt 2021. gada vasarā Konkurences padome publiskoja sarakstu ar objektiem, kas figurē tā saucamajā būvnieku karteļa lietā, un tajā minēts arī Liepājas cietums.

Toreizējās valdības deklarācijā bija noteikts uzdevums celt jauno cietumu, bet būvniecības uzsākšana tika atlikta. Bordāns skaidroja, ka tam trūkstošie līdzekļi – apmēram 100 miljoni eiro – sadalīti citām prioritātēm.

Liepājas cietuma būvniecībai tika noteikti 175 miljonu eiro izmaksu griesti, un iepirkumā uzvarēja "Citrus Solutions". 

2023. gada rudenī sākās cietuma būvniecība. Ieslodzījuma vietas būvniecību plānots pabeigt līdz 2025. gada septembrim, un šis būs Latvijā pirmais jaunbūvētais cietums pēc valsts neatkarības atjaunošanas. Tas spēšot uzņemt līdz 1200 ieslodzītajiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti