LĪDERA APSKĀVIENS
Gadiem ilgi nometņu rīkotāji iesaista attiecībās un seksuāli izmanto pusaudzes un jaunietes.

Latvijas Radio un "Delfi" pētījums "Līdera apskāviens" atklāj dalībnieču sistemātisku izmantošanu K.I.D. nometnēs un pasākumos, kā arī spēļu klubā "Kas? Kur? Kad?".
Podkāstā dzirdēsiet astoņu sieviešu pieredzi.


Pētījumu veica žurnālistes Olga Dragiļeva (Delfi), Sarmīte Gaidule (Delfi), Aija Rutka (Delfi), Dace Krejere (Latvijas Radio) un Agnese Linka (Latvijas Radio). Redaktori – Anita Brauna (Latvijas Radio), Filips Lastovskis (Delfi). Raidieraksta skaņu režija – Justīne Savitska un Ivo Tauriņš, vizuālā identitāte – Beāte Bērziņa. Multimediālā satura producente – Ieva Zariņa, video montāža – Romāns Žukovs. LSM.lv garraksta autors ir Andrejs Siliņš, lapas dizainu izstrādājis Artūrs Andersons.

Dokumentālais stāsts veidots Latvijas Radio podkāstam "Dokumentārijs" un portālam "Delfi".
1. sērija: "Vermuts"
Ir 2016. gads, Marina (vārds mainīts) dodas uz K.I.D. nometni, kur iepazīstas ar vienu no līderiem – vīrieti, kura iesauka ir Vermuts. Īstajā vārdā – Pāvels Vereteņņikovs. Tobrīd Marinai ir 16 gadu, Vermutam – 35.

Pēc nometnes viņš sāk regulāri sūtīt Marinai ziņas. Lai gan sākotnēji Marina atsaka aicinājumiem satikties, pēc dažiem uzmanības mēnešiem viņa sāk iesaistīties.

Marina galu galā izlemj satikties ar Vermutu. 2017. gada pavasarī notiek trīs tikšanās un sākas arī seksuālas attiecības.
Tā paša gada vasarā Marina otro reizi brauc uz K.I.D. nometni, kur Vermuts atkal ir viens no līderiem un nepilngadīgo meiteni iesaista seksuālās darbībās. Marina stāsta, ka vienā no šādām tikšanās reizēm Vermuts nereaģē uz Marinas lūgumu apstāties un aizspiež muti ar rokām. "Es atceros to vienu reizi, kad no viņa atvados, stāvu durvīs un jūtos pilnīgi sašļukusi, nevaru uz viņu pat paskatīties, pret sevi izjūtu vienīgi riebumu un jūtos, it kā es būtu tikai kaut kāds gaļas gabals," saka Marina.

2018. gadā, kad Marina jau apzinās, kas ar viņu noticis, kopā ar draudzeni Alīnu viņa dodas meklēt taisnību pie K.I.D. vadības. Nometnes direktors Dmitrijs Bočarovs atzīst, ka notikušais ir nepieņemami, taču nepiedāvā meitenei palīdzību.

Klausīties 1. sēriju šeit:
Laikā, kad Vermuts tiekas ar Marinu, nepatīkama pieredze ar viņu ir arī tobrīd 19 gadus vecajai Darjai. Pēc nometnes Vermuts uzaicina Darju uz bāru un vēlāk dodas līdzi uz mājas ballīti, kurā ir citi K.I.D. jaunieši. Vienā no epizodēm Vermuts sāk uzmākties Darjai.

Lasi arī portālā "Delfi".
2. sērija: "Obņimašku kultūra"
K.I.D. ir 1996. gadā dibināta jauniešu nevalstiska organizācija, kas saņēmusi UNESCO kluba statusu. Tā rīkoja seminārus, nometnes, līderu kursus, izdeva materiālus mazākumtautību jauniešiem no aptuveni 15 līdz 20 gadu vecumam. Ar K.I.D. darbību saistītas divas biedrības, un abas saņēmušas arī Rīgas domes līdzfinansējumu. No 2014. gada dažādām aktivitātēm saņemti 50 tūkstoši eiro.

Nodarbības vadīja līderu komanda, savukārt vakaros bija neformālā daļa, kas bieži vien ieilga līdz rīta gaismai. Dalībnieki atceras, ka nometnēs bija daudz apskāvienu un pieskārienu, tāpēc to iesauca par obņimašku jeb apskāvienu kultūru. Nometnē bija arī virkne noteikumu, tostarp, bija aizliegts lietot alkoholu, narkotiskas vielas un nodarboties ar seksu. Tāpat K.I.D. katru piektdienu organizēja neformālas tikšanās jeb "KIDomītus", tika organizēti pārgājieni. Visās aktivātēs piedalījās gan līderi, gan dalībnieki. Līderu un dalībnieku "lomas" brīžiem saplūda, un bijušie dalībnieki uzskata, ka tas nebija nejauši, – nometnē tika kultivēta robežu nojaukšana.

Klausīties 2. sēriju šeit:
Foto no K.I.D. pārgājieniem.
Foto: ekrānuzņēmums no Facebook.com
"Uzvediba.lv" vadītāja un pedagoģe Līga Bērziņa skaidro, ka neformāla vide jauniešu nometnē vai kādā kolektīvā nenozīmē, ka vienmēr jābūt tādai pieskaršanās kultūrai, kāda tika kultivēta K.I.D. pasākumos.

Lasi arī portālā "Delfi".
3. sērija: "Pavdiks"
Viens no senākajiem K.I.D. līderiem ir Pavdiks jeb Pāvels Nazarovs, kura vadītās nodarbības nometnē bijušas iedvesmojošas un neparastas, viņš pats – harismātisks.

Kādā KID dalībnieku pārgājienā viņš iniciē seksu ar 19 gadus veco Darju.

Nazarovs ar 17 gadus veco Kseniju iepazīstas nometnē, vēlāk turpina komunicēt. Ksenija apgalvo, ka Pavdiks uzmācies Ksenijai savas romantiskās partneres Iras mājās. Tolaik Ksenija jau bijusi pilngadīga. "Vienīgais, kā varu pretoties, ir skrāpēt un kost. No visa spēka iekodu viņam vaigā, tā ka viņam tecēja asinis, bija zobu nospiedumi uz vaiga un arī kakla. Manuprāt, tas skaidri apliecināja, ka man tas, ko viņš dara, nepatīk," atceras Ksenija.

Arī ar Barbaru Pāvels Nazarovs iepazīstas nometnē. Tad meitenei ir 16 gadi. Gadu vēlāk Pavdiks ar Barbaru un viņas draudzeni Annu dodas uz Spāniju piedalīties kādā projektā. Barbara stāsta, ka Nazarovs ceļojumā viņai centies tuvoties. Barbara atceras, ka gada nogalē pēc K.I.D. dalībnieku ballītes Nazarovs viņai seksuāli uzmācies un vienubrīd pat sācis viņu žņaugt. Nazarovs žņaugšanas epizodi noliedz un apgalvo, ka seksuālais kontakts noticis pēc abpusējas piekrišanas. Policija par notikušo bija sākusi resorisko pārbaudi, bet kriminālprocesu neierosināja.
Pāvels Nazarovs (vidū) un Pāvels Vereteņņikovs (pa labi).
Foto: Ekrānuzņēmums no voron.lv
2019. gadā Nazarovu, tāpat kā Vereteņņikovu, no K.I.D. pēkšņi izmet. Paziņojumu par to K.I.D. "Facebook" grupā publicē nometnes direktors Dmitrijs Bočarovs. Kā iemeslu viņš min "darbības, kas neatbilst organizācijas vērtībām un uzdevumiem".

Klausīties 3. sēriju šeit:
Lasi arī portālā "Delfi".
4. sērija: "Direktors"
K.I.D. nometņu direktors bija Dmitrijs Bočarovs, kurš jauniešiem patika, taču vairākas dalībnieces ar laiku iepazina pavisam citādu cilvēku.

2013. gada vasarā 17 gadus vecā Jūlija (vārds mainīts) nometnē iepazīstas ar tobrīd trīsdesmitgadnieku Bočarovu. Vēlāk Bočarovs sāk izrādīt pastiprinātu interesi par jaunieti. Seko sarakstes, kas vedina domāt, ka Jūlija ieinteresējusi Bočarovu romantiski. Jūlija atceras, ka piekrīt doties uz Bočarova mājām, un tur nometņu direktors sācis viņai uzmākties. Neraugoties uz Jūlijas lūgumu likt mierā, Bočarovs turpina viņai rakstīt romantiska rakstura ziņas.

"Tavās acīs arī esmu redzējis uguni. Un vīrieši ir mednieki. Šajā reizē (pirmo reizi mūžā) es esmu uz to noreaģējis."

"Man liekas, tu esi nobijusies pati no sevis un tas izraisa spriedzi, jo tu esi pieradusi būt laba meitene. Tici man, Tu esi laba, tīra un gaiša meitene. Un man liekas, ka Tu tāda arī paliksi, kad izaugsi."

"Un vēl viena riebīga lieta. "Jā" acīs un "nē" vārdos ir tipiski jaunām sievietēm."

Ar laiku Bočarova apsēstība ar Jūliju apsīkst, taču interese pārvirzās uz 18 gadus veco Ilonu. Viņa iepazīstas ar Bočarovu intelektuālo spēļu klubā "Kas? Kur? Kad?". Viņš uzaicina meiteni uz "Staro Rīga" pasākumu, bet vēlāk sākas gadiem ilga sarakste, kurā Bočarovs acīmredzami izrāda romantisku interesi. Ap to pašu laiku Bočarovs raksta vēl vienai K.I.D. nometnes dalībniecei Annai – arī seksuāla rakstura ziņas.

Kamēr Dmitrijs Bočarovs rakstīja trijām šajā stāstā intervētajām meitenēm, viņam bija attiecības ar vēl vienu tā paša vecuma jaunieti. Viņa iepazinās ar Bočarovu kā Latvijas Universitātes 1. kursa studente.

Klausīties 4. sēriju šeit:
Dmitrijs Bočarovs intervijai nepiekrīt, taču viņu izdodas sastapt publiskā pasākumā – "Zinātnieku naktī".
2023. gada sākumā K.I.D. organizācija pašlikvidējās. Daļa no līderiem ir dibinājuši jaunu – ar solījumu nenoklusēt vadītāju un dalībnieku neētisku rīcību.

Lasi arī portālā "Delfi".
5. sērija: "Kas? Kur? Kad?"
Atšķirībā no K.I.D., kas vairs neeksistē, ar to cieši saistītais intelektuālo spēļu klubs "Kas? Kur? Kad?" turpina darbu. Tas katru mēnesi pulcē simtiem jauniešu. 2016. gadā 16 gadus vecā Kira nokļūst vecāku jauniešu kompānijā, kur komandas biedri ir ap 24 gadu vecumā. Vairāki komandas biedri izrāda simpātijas, un Kirils Petrovs mēģinājis Kiru pierunāt veikt orālo seksu.

"Es teicu, ka negribu to darīt, centos pretoties, bet viņš ļoti cieši mani tur aiz pleciem un spiež mani. Un turpina atkārtot: "Tas būs ātri; kas tev, grūti? Tas jau tikai minets, ko tu lauzies"," tā vakara notikumus rekonstruē Kira.
Spēļu kluba "Kas? Kur? Kad?" pasākums.
Foto: Latvijas Radio / Delfi
Klausīties 5. sēriju šeit:
Lasi arī portālā "Delfi".
6. sērija: "Tas nav mūsu uzdevums"
Ko dara valsts iestādes, kurām būtu jāsargā bērni un jaunieši? Policijas preses pārstāve Gita Gžibovska rakstiski paskaidroja, ka policija bija uzsākusi pat divas resoriskās pārbaudes pēc Barbaras ieraksta sociālajā tīklā "Facebook" par to, ka Nazarovs viņu žņaudzis.

Kriminālprocesu policija neierosināja, jo konstatēja ka "notikušajā nav noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmju". Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas nostāja – ja vardarbību pret bērnu ir veicis privātas iestādes darbinieks, administratīvajā procesā paredzētās darbības veic valsts vai pašvaldības policija.

Valsts izglītības satura centrs nav saņēmis informāciju par pārkāpumiem Bočarova nometnēs, un viņam šobrīd ir nometnes vadītāja apliecība, derīga līdz pat 2026. gadam.

Klausīties 6. sēriju šeit:
Lasi arī portālā "Delfi".