Augstskolu reorganizācija izmaksās vairāk nekā 88 miljonus eiro

Augstākās izglītības iestāžu un zinātnisko institūtu strukturālo pārmaiņu īstenošanai atvēlēs 88 246 414 eiro, tai skaitā Atveseļošanas fonda finansējumu 81 005 000 eiro un valsts budžeta līdzfinansējumu 7 231 414 eiro, otrdien, 5. decembrī, nolēma valdība.

No kopējā atvēlētā finansējuma pa 10 871 594 eiro tiks piešķirti Liepājas Universitātes konsolidācijai ar Rīgas Tehnisko universitāti (RTU) un Latvijas Organiskās sintēzes institūta apvienošanai ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru. Pa 7 827 549 eiro tiks novirzīti Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas konsolidācijai ar RTU, Banku augstskolas konsolidācijai ar Latvijas Universitāti (LU) un Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas konsolidācijai ar Rīgas Stradiņa universitāti (RSU). Fizikas enerģētikas institūta konsolidācijai ar Elektronikas un datorzinātņu institūtu tiks atvēlēts 1 630 740 eiro.

Piecu augstskolu iekšējai konsolidācijai tiks novirzīti kopumā līdz 41 379 839 eiro. Lielāko finansējuma daļu saņems RTU –17 704 711 eiro. LU saņems 11 409 231 eiro, RSU – 7 660 635 eiro, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte – 4 061 683 eiro, bet Latvijas Kultūras akadēmija – 543 579 eiro.

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) norādīja, ka strukturālas pārmaiņas augstskolās un zinātniskajos institūtos tiek atbalstītas, lai veicinātu izcilību, augstākās izglītības un zinātnes kvalitātes un resursu ieguldījumu efektivitāti un starptautisko konkurētspēju.

Strukturālo pārmaiņu nepieciešamību nosaka tas, ka augstskolu un zinātnisko institūtu uzdevumi un loma pēdējās desmitgadēs ir būtiski mainījusies un kļuvusi ievērojami plašāka. Globalizācijas, tehnoloģiju attīstības, strauji mainīga darba tirgus pieprasījuma ietekmē augstākās izglītības un zinātniskās institūcijas ir kļuvušas par attīstīto valstu inovāciju ekosistēmas galveno virzītāju. Šiem faktoriem ir būtiska ietekme, kas nosaka strukturālu pārmaiņu nepieciešamību augstākās izglītības un zinātnisko institūciju vidē. 

Latvijas un ārvalstu ekspertu analīze un secinājumi liecina par līdz šim īstenoto strukturālo pārmaiņu pozitīvo ietekmi augstākās izglītības un zinātnes jomās un vērā ņemamo progresu un sasniegumiem, tomēr viss potenciāls pilnībā netiek izmantots un pārmaiņas nepieciešams turpināt, norādīja IZM. ES Atveseļošanas fonda investīcijas ir būtisks atbalsts, lai Latvijas augstskolas un zinātniskie institūti varētu sekmīgi turpināt strukturālo pārmaiņu procesu, kas sniegs jaunas un kvalitatīvas attīstības iespējas studentiem, akadēmiskajam personālam, kā arī zinātnei.   

Atbalsts paredzēts, lai turpinātu augstskolu un zinātnisko institūtu konsolidāciju, veicinot savstarpējo sadarbību, un jaunām iespējām starpdisciplinārai pētniecībai un studijām. Tāpat investīciju atbalsts sniegs iespēju nostiprināt augstskolu stratēģisko specializāciju, nodrošinot atbilstošu ietekmi reģionā vai nozarē ar koncentrētu izglītības piedāvājumu, arī efektīvāk izmantojot pieejamos resursus.  

Plānots, ka vairākas augstskolas konsolidēsies zinātnes universitātēs, kas ļaus apvienot studijām un pētniecībai pieejamos resursus, paaugstinot augstākās izglītības kvalitāti un resursu ieguldījumu efektivitāti. Augstskolas tiks konsolidētas zinātnes universitātēs kā struktūrvienības vai iestādes un darbosies to sastāvā.

Augstskolu un zinātnisko institūtu konsolidācijas plāni ietver risinājumus studiju programmu optimizācijai un jaunu studiju programmu izveidei, digitalizācijai, tehnoloģiju attīstībai, pētniecības un izglītības infrastruktūras uzlabošanai, pētniecības attīstībai, akadēmiskās karjeras – doktorantūras, pēcdoktorantūras, zinātnieku – attīstībai, kā arī akadēmiskā un zinātniskā personāla ilgtspējai, Risinājumu īstenošana ļaus attīstīt izglītības inovācijas, pētniecības programmas un izcilību, akadēmiskā personāla karjeras izaugsmi, veidot efektīvu pārvaldības sistēmu.

KONTEKSTS:

2022. gadā valdība jau lēma par Latvijas Jūras akadēmijas (LJA) un Liepājas Jūrniecības koledžas (LJK) pievienošanu RTU, kā arī Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (LSPA) integrēšanu Rīgas Stradiņa universitātē (RSU), un 2023. gada 23. maijā tika arī apstiprināta Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas pievienošana RTU un Banku augstskolas pievienošana Latvijas Universitātei (LU). Nolemts arī Liepājas Universitāti pievienot Rīgas Tehniskajai universitātei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti