Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija pēc diviem gadiem iekļausies RTU

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija (RTA) ar 2025. gada 1. aprīli tiks reorganizēta, integrējot to Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) struktūrā.  To paredz Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātais rīkojuma projekts, ko otrdien, 23. maijā, atbalstīja valdība.

Akadēmiju integrēs RTU kā iestādi ar savu akadēmisku un zinātnisku autonomiju, saglabājot nosaukumu un simboliku, lai turpinātu un attīstītu pētniecības izcilību, skaidroja IZM.

Ministrijā norādīja, ka RTA ir lietišķo zinātņu augstskolas tips, un tai līdz 2025. gadam ir jānodrošina atbilstība lietišķo zinātņu augstskolai izvirzītajām prasībām.

Veicot risku izvērtēšanu, IZM ir konstatējusi, ka pastāv augsts risks, ka akadēmija neizpildīs vairāk kā 50% no izvirzītajām prasībām lietišķo zinātņu augstskolas tipam, kas potenciāli radīs nelabvēlīgas sekas RTA un tās studējošajiem.

Gadījumā, ja tiks konstatēta neatbilstība un augstskolas dibinātājs līdz 2024. gada 31. decembrim nebūs pieņēmis lēmumu par augstskolas tipa maiņu atbilstoši Studiju kvalitātes komisijas norādītajam, augstskola zaudēs tiesības izsniegt valstiski atzītu diplomu.

"Izrietoši, ja netiek veikta savlaicīgs reorganizācijas process, kas dod iespēju turpināt akadēmijas darbību citas augstskolas sastāvā, pastāv augsts risks, ka dibinātājam 2024. gadā būs jāpieņem lēmums par akadēmijas likvidāciju, nododot studiju programmu īstenošanu citai augstskolai, jo nebūs nodrošināta atbilstība lietišķo zinātņu augstskolas tipam izvirzītajām prasībām," teikts IZM sagatavotajā rīkojuma projekta anotācijā.

RTU ir zinātnes universitātes tips, un tās sākotnējā stratēģiskā specializācija ir:

  • dabaszinātnes (īpaši datorzinātne un informātika);
  • inženierzinātnes un tehnoloģijas;
  • sociālās zinātnes;
  • humanitārās un mākslas zinātnes.

RTU ir akreditēti visi 13 studiju virzieni, no kuriem seši sakrīt ar RTA akreditētajiem studiju virzieniem, norādīja IZM. 

Ministrijā pauda pārliecību, ka RTA reorganizācijai būs pozitīva ietekme uz tautsaimniecību, jo samazinās studiju programmu īstenošanas administratīvais slogs, tiks pārskatīts jautājums par studiju programmu dublēšanās novēršanu, kā arī samazināsies valsts pārvaldes administratīvais slogs.

Akadēmijas studiju programmu pārņemšana un to īstenošana RTU ietvaros pozitīvi ietekmēs tautsaimniecību, jo valsts budžeta un privātie resursi tiks mobilizēti attiecīgo izglītības jomu modernizācijai, kvalitātes un pieejamības uzlabošanai.

Tas ļaus mobilizēt ierobežotos resursus, tos efektīvāk izlietojot optimāla nepieciešamo speciālistu skaita sagatavošanai, it īpaši Latgales reģionā, tai skaitā proporcionāli vairāk izlietojot akadēmiskā personāla un studiju procesa nodrošināšanai un mazāk administratīvo procesu nodrošināšanai.

Integrējot RTA īstenojamās programmas RTU, samazinās administratīvo slogu studiju programmu īstenošanā, jo samazināsies studiju un pētniecības nodrošināšanas administratīvās izmaksas, samazināsies studiju programmu administrēšanas izmaksas dublējošos studiju programmu konsolidācijas rezultātā, kā arī  samazināsies valsts dibināto augstskolu centrālo administrāciju skaits.

Administratīvo izdevumu samazinājumu pašreiz nav iespējams precīzi novērtēt, piebilda IZM.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti