Jaunievēlētais prezidents Rinkēvičs pārliecināts – partnerattiecību jautājums ir sakārtojams

Partnerattiecību jautājums ir sakārtojams, un Saeima to varētu sakārtot tādā veidā, kas būs cieņpilns pret dažādu uzskatu cilvēkiem. Tā pēc tikšanās ar aizejošo Valsts prezidentu Egilu Levitu piektdien sacīja jaunievēlētais prezidents, pašreizējais ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs. 

Rinkēvičs norādīja, ka par partnerattiecību noregulēšanu diskusija jau notikusi, veidojot otro Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") valdību. Un darbs pie šī jautājuma turpinoties, klāstīja Rinkēvičs: "Jau veidojot šo Ministru kabinetu, bija diskusija par to, ka tā vai citādi būs jāregulē [partnerattiecības]. Diskusija bija vairāk par to, vai tas regulējums būs, grozot veselu rindu likumu, vai tomēr pieņemot vienu likumu un tad varbūt precizējot kādus citus. Zinu, ka pie šī jautājuma strādā Tieslietu ministrija. Šis jautājums, kā man teica tieslietu ministre, ir pavirzījies uz priekšu."

Jaunievēlētais prezidents atzīmēja, ka diskusija par šo jautājumu varētu turpināties arī gadījumā, ja notiktu kādas izmaiņas valdībā. 

"Protams, ka mūs pavisam drīz sagaida ne tikai politiskās sarunas par valdību, bet arī vasaras pauze Saeimas darbā. Bet es tiešām domāju, tas, ko es esmu teicis un ko es gribētu atkārtot, – pirmkārt, tur, kur ir juridiski un cilvēktiesību jautājumi, atteiksimies no politiskiem kaut kādiem uzslāņojumiem. Mēģināsim uz šo jautājumu paskatīties absolūti racionāli, juridiski," pauda Rinkēvičs. 

Politiķis pauda pārliecību, ka šis jautājums "ir sakārtojams" un ka "Saeima to spēs sakārtot tādā veidā, kas būs cieņpilns pret dažādu uzskatu cilvēkiem".

Rinkēvičs pauda: "Un tiklīdz kā tas tiks izdarīts, neviens vairs par to neuztrauksies. Manuprāt, būs jaunas problēmas, par ko uztraukties. Ļoti gribētu domāt, ka ir iespējams atrast tādu modeli, kas neaizvaino nevienu, bet kas atrisina šo, manuprāt, ļoti ilgi nerisināto jautājumu loku, lai mēs varētu turpināt strādāt ar kādiem citiem jautājumiem. Ceru, ka tā notiks." 

Kustības "Dzīvesbiedri" vadītāju Kasparu Zālīti  uz Latvijas Radio jautājumu, vai tagad varētu būt kāds paātrinājums ilgstoši iestrēgušo jautājumu par viendzimuma partneru attiecību tiesisko regulējumu virzībai, izteicās, ka tas varētu būt diskusiju veicinošs faktors.

"Mums ir divi Satversmes tiesas spriedumi, mums ir 42 atzītas ģimenes, to skaits turpina pieaugt; mums jau ir trīs Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumi, kas arī nosaka to, ka Latvijai ir pozitīvs pienākums atzīt viendzimuma ģimenes, tā ka… Daļa no demokrātijas un cilvēktiesībām ir tiesiskums, un jaunais prezidents ir teicis, ka viņš to virzīs un arī veicinās sabiedrības diskusiju šajā virzienā, ko esošais prezidents šo četru gadu laikā diemžēl nav darījis," sacīja Zālītis.

KONTEKSTS:

13. Saeima divos lasījumos atbalstīja, bet galīgajā lasījumā nepieņēma Civilās savienības likumu, kas ļautu juridiski pie notāra nostiprināt divu pilngadīgu personu kopdzīvi – gan viendzimuma, gan pretējā dzimuma pāru. Pēc tam 14. Saeimas komisija noraidīja Civilās savienības likuma skatīšanu Saeimā. Tāpat tika noraidīta arī vairāk nekā 23 tūkstošu cilvēku "Manabalss.lv" iniciatīva par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību. "Progresīvie" norādīja, ka turpinās rosināt skatīt jautājumu.

2022. gada decembra vidū pēc "Progresīvo" rosinājuma 14. Saeima atkal lēma par Civilās savienības likuma pārņemšanu no iepriekšējā parlamenta sasaukuma, to noraidot. Civilās savienības likums paredz tiesisko aizsardzību visām ģimenēm – arī viendzimuma.

Likumdevējiem līdz 2022. gada gada vidum bija jānovērš Darba likumā noteiktā par atvaļinājumu tikai bērna tēvam neatbilstība Satversmei. Tā lēma Satversmes tiesa (ST), izskatot sievietes iesniegumu, kuras partnere nesaņēma pēc bērna piedzimšanas paredzēto atvaļinājumu. Tiesā uzsvēra, ka ģimene nav tikai laulībā balstīta savienība, tādēļ valsts pienākums ir aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru ģimenes. ST spriedums neskar laulības institūtu, kas definēts kā sievietes un vīrieša savienība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti