Tieslietu ministre: Partnerattiecību regulējums nebūs viens likums, bet gan pakotne

Partnerattiecību regulējums nebūs viens likums, bet gan vairāku likumprojektu pakotne, pie kā Tieslietu ministrija pašlaik strādā, intervijā Latvijas Radio pastāstīja ministre Inese Lībiņa-Egnere ("Jaunā Vienotība").

Intervija ar tieslietu ministri Inesi Lībiņu-Egneri
00:00 / 11:10
Lejuplādēt

Tieslietu ministre norādīja uz Satversmes tiesas spriedumu attiecībā uz viendzimuma pāru ģimenēm: "Attiecībā uz šo vienu konkrēto spriedumu likumdevējs šobrīd ir pārkāpis Satversmi, dalot tās ģimenes, kurās ir noslēgta laulība, un tās ģimenes, kur nav noslēgta laulība. Tas ir neizdarītais mājasdarbs. Lai šo spriedumu iedzīvinātu, būs nepieciešama virkne likumprojektu."

Pie tā pašlaik Tieslietu ministrijā tiekot strādāts, un, kad šis darbs būs pabeigts, Lībiņa-Egnere sola to piedāvāt koalīcijas partneriem.

Viņa norādīja, ka noslēdzot valdību veidojošo partiju koalīcijas līgumu, rīcības plānā tika paredzēts, ka ar dažādiem likumprojektiem var nodrošināt to, ka vienā mājsaimniecībā dzīvojošie saņem "vienādu aizsardzību". Tas būtu jāizdara šogad.

"Tas nebūs viens likums, jo politiski šobrīd vienošanās [nav panākta]. Tas ir kā kompromiss, kam es kā ministre piekrītu. Tie būs vairāki likumi, tā būs likumu pakotne," sacīja politiķe.

Viņasprāt, šis jautājums varētu tikt raiti virzīts.

Vienlaikus ministre vērsa uzmanību uz to, ka pašlaik ļoti daudz viendzimuma pāru izmanto iespēju vērsties administratīvajā tiesā.

Tiesa par ģimenēm atzinusi jau 36 pārus, un vēl aptuveni 30 lietas ir iesniegtas vai gatavotas.

KONTEKSTS:

13. Saeima divos lasījumos atbalstīja, bet galīgajā lasījumā nepieņēma Civilās savienības likumu, kas ļautu juridiski pie notāra nostiprināt divu pilngadīgu personu kopdzīvi – gan viendzimuma, gan pretējā dzimuma pāru. Pēc tam 14. Saeimas komisija noraidīja Civilās savienības likuma skatīšanu Saeimā. Tāpat tika noraidīta arī vairāk nekā 23 tūkstošu cilvēku "Manabalss.lv" iniciatīva par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību. Partija "Progresīvie" norādīja, ka turpinās rosināt skatīt jautājumu.

2022. gada decembra vidū pēc "Progresīvo" rosinājuma 14. Saeima atkal lēma par Civilās savienības likuma pārņemšanu no iepriekšējā parlamenta sasaukuma, to noraidot. 

Likumdevējiem līdz 2022. gada gada vidum bija jānovērš Darba likumā noteiktā par atvaļinājumu tikai bērna tēvam neatbilstība Satversmei. Tā lēma Satversmes tiesa, izskatot sievietes iesniegumu, kuras partnere nesaņēma pēc bērna piedzimšanas paredzēto atvaļinājumu. Tiesā uzsvēra, ka ģimene nav tikai laulībā balstīta savienība. Tādēļ valsts pienākums ir aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru ģimenes. Spriedums neskar laulības institūtu, kas definēts kā sievietes un vīrieša savienība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti