Panorāma

Harkivas apgabalā ceļ pazemes skolas

Panorāma

Panorāma

Līdz pusnaktij var pieteikties valsts aizsardzības dienestam

Jaunieši pēdējā dienā aktīvi pieteikušies aizsardzības dienestam; visticamāk, brīvprātīgo tomēr nepietiks

Piektdiena, 1. decembris, bija pēdējā diena, kad jaunieši vēl brīvprātīgi varēja pieteikties valsts aizsardzības dienesta (VAD) trešajam iesaukumam. Piektdienas rītā brīvprātīgi vēl nebija pieteikušies pietiekami daudz, bet pēcpusdienā Rekrutēšanas un atlases centrā norādīja – beidzot jaunieši aktivizējušies. 

Pieteikšanās trešajam VAD iesaukumam beidzās piektdienas, 1. decembra, pulksten 23.59. Pieteikties varēja elektroniski, aizpildot anketu rekrutēšanas platformā www.klustikaravirs.lv

Rekrutēšanas un atlases centra priekšnieks Rihards Rozenbaums norādīja, ka piektdien pieteikuma anketas nākušas nepārtraukti: "Nedaudz novērsies un padari citus darbus, tā skaties – atkal pienākušas klāt pieteikuma anketas."

Piektdien dienas laikā vien pienākušas 80 pieteikuma anketas.

"Cilvēki vai nu pamodušies, vai kāds cits iemesls, bet anketas VAD pienāk strauji," sacīja Rozenbaums.

Tomēr, visticamāk, brīvprātīgo nepietiks, lai nokomplektētu iesaukumu. Dienēt nākamā gada jūlijā būtu jāsāk 480 jauniešiem. Taču, tā kā atbirums sliktās veselības dēļ sastāda 30–40 % jauniešu, ir jāsaņem 650–700 pieteikumu. Pēcpusdienā centrs bija saņēmis ap 460 anketu.

"Intensīvi zvana informatīvais tālrunis. Interesanti, ka zvana nevis paši jaunieši, bet zvana mātes – kāds tad būtu labākais ceļš, vai tagad pieteikties brīvprātīgi vai pagaidīt, kad jaunietis pabeigs vidējo mācību iestādi. Tas attiecas uz tiem, kas mācās 12. klasē. Ir tādi, kuri ir neapmierināti ar esošo situāciju, ka viņu bērns vai mazbērns tiks iesaukts arī obligātajā kārtā," pastāstīja Rozenbaums.   

Kā intervijā raidījumam "Rīta panorāma" atzina Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Raimonds Bergmanis ("Apvienotais saraksts"), viens no iemesliem, kāpēc nepietiek brīvprātīgo, ir sabiedrībā joprojām valdošie stereotipi: 

"Arī komisijās jautā, kuriem ir līdzīga Padomju armijas pieredze kā man, – ir tāds priekšstats, ka notiek kā obligātajā dienestā. Nē, no tā tur nekā nav. Un ir ļoti būtiski par to stāstīt. Piemēram, Ādažu bāze, kāda bija un kāda ir šodien ar mūsdienīgiem apstākļiem, tehnoloģijām."

Ja brīvprātīgo nepietiks, trūkstošo skaitu iesauks obligāti. Janvāra beigās plāno rīkot pirmo atlasi pēc nejaušības principa.

Piesakoties dienēt brīvprātīgi, jaunietim būs priekšrocības, salīdzinot ar obligātā kārtā iesaukto. Divas reizes lielāks atalgojums jeb 600 eiro mēnesī, pabeidzot aizsardzības dienestu – vienreizēja papildu kompensācija 1100 eiro. Un pēc dienesta jaunietis varēs pretendēt uz valsts apmaksātām studijām valsts koledžās un augstskolās.

KONTEKSTS:

Lai sagatavotu Latvijas pilsoņus valsts aizsardzības uzdevumu izpildei, valstī izveidots obligātais aizsardzības dienests. Pirmais iesaukums bija brīvprātīgs – tam Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 27 gadiem varēja pieteikties līdz šā gada 15. maijam. Pirmajam valsts aizsardzības dienesta iesaukumam brīvprātīgi pieteicās 488 Latvijas pilsoņi, un dienestu 1. jūlijā sāka 254 jaunieši.

Savukārt otrajam iesaukumam, kas sāksies 2024. gada janvārī, brīvprātīgi pieteicās 224 Latvijas pilsoņi, un Aizsardzības ministrija nolēma neveikt obligāto iesaukšanu pēc nejaušības principa. 

No 2024. gada 1. janvāra dienests noteikts kā obligāts. Obligātajiem iesaukumiem prioritāri būs pakļauti vīrieši vecumā no 18 līdz 19 gadiem. Augstākās izglītības iegūšana nebūs iemesls, lai pilsoni neiesauktu dienestā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti