Panorāma

Zviedrijas premjerministrs par zemūdenes meklēšanu

Panorāma

Vecāki uztraucas, skolas atceļ pasākumus

Vienojas par "Citadeles" pārdošanas nosacījumiem

Panāk vienošanos par «Citadeles» pārdošanas nosacījumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 6 mēnešiem.

Ir panākta vienošanās par bankas „Citadele” pārdošanas nosacījumiem, un šo līguma versiju jau apstiprinājusi arī Eiropas Komisija – to otrdien atzina Ministru prezidente Laimdota Straujuma („Vienotība”). Premjerministre pagaidām atteicās sīkāk komentēt līguma nosacījumus, bet atzina – saskaņā ar panākto vienošanos investors banku drīkstēs pārdot tālāk jau pēc diviem gadiem.

Lai arī pirms vēlēšanām atkārtoti izskanēja, ka banka “Citadele” jāpārdod pēc iespējas ātrāk, sarunas ar ASV investoriem “Ripplewood Holdings” ievērojami ievilkās, abām pusēm nespējot vienoties par vairākiem būtiskiem līguma punktiem. Pēc Ministru prezidentes teiktā noprotams – nu, sarunas beidzot noslēgušās.

„Privatizācijas aģentūra uzskata, ka viņi ir panākuši tādu vienošanos, kādu ir panākuši, viņi ir informējuši EK par šo vienošanos, parādījuši šo līgumu EK, un ERAB, kuri ir akceptējuši, un viņi gatavo virzīšanai valdībā,” sacīja Ministru prezidente Laimdota Straujuma („Vienotība”).

Viens no sarunu gaitā visvairāk apspriestajiem līguma punktiem bija termiņš, pēc kura investori drīkstēs banku pārdot tālāk. Ministru prezidente atzīst – panāktā vienošanās paredz noteikt šo ierobežojumu divu gadu garumā. Tā kā investoru prasība bija noteikt to ne garāku par gadu, savukārt valdība vēlējās piecu gadu tālāk pārdošanas aizliegumu, jāsecina, ka šajā līguma punktā investori guvuši virsroku. Pirms virzīt uz valdību, līgumu vēl izvērtēs ekonomikas, kā arī tieslietu un finanšu ministrijas.

Gadījumā, ja MK neatbalstīs ar investoru panākto vienošanos, sarunas no jauna atsāktas vairs netiks, tad „Citadeles” pārdošanu pārņems Eiropas Komisija (EK). „EK .. tas neformālās sarunās .. uzskata, ka ir investors, kas ir gatavs iegādāties, un, ja Latvija to nedara, to darīs EK. Un vairs nerunās par cenu un nosacījumiem,” sacīja Straujuma.

Privatizācijas aģentūra norāda, ka, lai jau pēc līguma slēgšanas līdz noteiktajam darījuma beigu termiņam, pirmajam aprīlim, iegūtu nepieciešamo banku uzraugu un citu finanšu institūciju akceptus, ministru kabinetam vajadzētu apstiprināt bankas pārdošanu tuvāko pāris nedēļu laikā. „Publiski mēs bijām pauduši, ka tie ir pieci seši mēneši, tai pat laikā, vai tas ir tieši šāds laiks vai mazāks, tas lielā mērā ir atkarīgs no šīm pašām instancēm. (..) Piemēram Šveices regulators varētu strādāt ilgāk un būt piesardzīgāks,” saka Privatizācijas aģentūras valdes priekšsēdētājs Ansis Spridzāns.

Straujuma otrdien izteica pieņēmumu, ka valdība varētu vērtēt līguma nosacījumus jau nākamnedēļ paredzētajā ministru kabineta sēdē.

Kā vēstīts, Latvijas valdība akceptēja ASV fonda "Ripplewood Holdings" izteikto bankas "Citadele" iegādes piedāvājumu. Tas paredz, ka 25% bankas "Citadele" akciju iegādāsies "Ripplewood Holdings", 50% iegūs patlaban publiski nenosaukti investori, bet 25% kapitāldaļu savā īpašumā saglabās Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB).

ERAB atbalsta Latvijas valdības lēmumu pārdot valstij piederošās bankas "Citadele" akcijas starptautiskai investoru grupai, ko vada "Ripplewood Holdings" un fonda dibinātājs un izpilddirektors Tims Kolinss. ERAB viceprezidents Filips Benets 23.septembrī apmierinātību par notikušo izteica Rīgā, darījumu saucot par profesionāli vadītu procesu.

ASV investoru piedāvātā cena par bankas "Citadele" akcijām un visi investoru vārdi tiks atklāti pēc darījuma noslēgšanas.

Savulaik valsts maksātnespējīgajā "Parex" bankā ar mērķi novērst apjomīgu finanšu krīzi no saviem līdzekļiem naudas ieguldīja aptuveni miljardu eiro, bet kopā ar valsts garantijām - ap diviem miljardiem eiro. No abām bankām - „Reverta” un „Citadele” - atgūta gandrīz puse no šīs summas jeb 770 miljoni eiro. Bankā „Citadele” neatmaksātais atbalsts palicis aptuveni 130 miljoni eiro. "Citadele" tika dibināta 2010.gadā, restrukturizējot valsts pārņemto "Parex banku". Patlaban Privatizācijas aģentūras īpašumā ir 75% mīnus viena bankas "Citadele" akcija, savukārt 25% un viena akcija pieder Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti