Nemiro noraida tiesvedību riskus par piedāvāto OIK atcelšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Iesniedzot Saeimā jaunu likumprojektu obligātā iepirkuma komponentes (OIK) atcelšanai, ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (“KPV LV”) tiesvedību riskus noraida. Viņš pamatojas uz savas partijas biedres Ievas Krapānes teikto, ka OIK sistēma ir prettiesiska.

Jau pērn ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro valdībai piedāvāja OIK normas no likuma vienkārši izsvītrot, vienlaikus brīdinot, ka tiesvedības ar elektrības ražotājiem valstij varētu izmaksāt pat miljardu eiro. Tāpēc valdība ministra risinājumu uz priekšu nevirzīja.

Tagad Nemiro ar “KPV LV” deputātu atbalstu Saeimai iesniedzis ļoti līdzīgu likumprojektu, kas subsīdijas elektrības ražotājiem atceltu. Ministrs stāsta – tā kā Saeimas izmeklēšanas komisija atzinusi OIK par prettiesisku, OIK saņēmēji uz valsts atbalstu vairs nevar paļauties.

"Tas ir ļoti būtisks aspekts, jo, ja es kā ekonomikas ministrs dzirdu, ka no Saeimas tribīnes augstākais likumdevējs saka, ka šīs sistēmas izveidošana nav bijusi tiesiska, tad neapšaubāmi man ir attiecīgi jārīkojas. Un es to šodien izdarīju, iesniedzot attiecīgus grozījumus likumā," sacīja Nemiro.

OIK ir tiesisks vai nav? “Saprotiet, ir muļķīgi likumi, un Latvijas sabiedrība balstās tikai uz tiem likumiem, kas ir... Šoreiz tie ir galīgi aplami. Es saku, ka tie nav tiesiski,” komentēja Krapāne. OIK izmeklēšanas komisiju vadīja Nemiro partijas biedre Ieva Krapāne. Pretēji Nemiro teiktajam Krapānes vadībā tapušajā ziņojuma nav teikts, ka OIK sistēma būtu prettiesiska. Tieši otrādi – ziņojumā norādīts, ka “situācija (..) izveidojusies tiesiski, iesaistītajām pusēm rīkojoties spēkā esoša tiesiskā regulējuma ietvaros”.

Iesniedzot OIK atcelšanas likumprojektu Saeimā, “KPV LV” apgājusi saskaņošanu valdībā. Tāpēc trūkst ministriju vērtējuma, cik OIK atcelšana valstij izmaksātu un kādas būtu sekas elektrības un siltuma ražotājiem. Tikai pateicoties opozīcijas balsīm, “KPV LV” likumprojekts iekļuva Saeimas darba kārtībā.

Ar koalīcijas partneriem “KPV LV” savu risinājumu OIK atcelšanai nav saskaņojusi.

Saeimas deputātam Arvilam Ašeradenam (“Jaunā Vienotība”) jaušamas bažas, vai OIK iespējams atcelt tik vienkāršā veidā: “Ja var, es ļoti priecāšos. Es tikai gribētu redzēt vismaz Tieslietu ministrijas atzinumu, vai tieslietu eksperti tāpat domā un vai eksperti, kas vērtē finanšu ietekmi uz budžetu, vērtē tieši tāpat.”

“KPV LV” deputāti norāda, ka OIK atcelšana iedzīvotāju elektrības rēķinus samazinātu par 15%, taču konsultācijas ar iesaistītajām pusēm likumprojekta izstrādē nav notikušas.

KONTEKSTS:

Atbildīgo daudz, bet vainīgo nav - tā izriet no Saeimas izmeklēšanas komisijas ziņojuma par obligātā iepirkuma komponenti (OIK). Komisija norādījusi, ka politiskā atbildība par daudz kritizēto OIK solidāri jāuzņemas amatpersonām, kas lēmušas par sistēmas ieviešanu. Tomēr nekādu pretlikumīgu ietekmi uz amatpersonu lēmumiem komisija nav konstatējusi.

Tikmēr valdība jau vasarā atbalstīja Ekonomikas ministrijas priekšlikumu no 2021. gada valsts atbalstu "zaļās" elektroenerģijas ražotājiem izmaksāt tikai no valsts budžeta, līdz ar to iedzīvotājiem un pārējiem elektroenerģijas lietotājiem šīs izmaksas jeb obligātās iepirkumu komponentes (OIK) vairs rēķinos nebūs.

OIK maksājumu plāno daļēji uzlikt lielākajiem CO2 emitētājiem. Paredzams, ka šādas izmaksas nepārsniegtu 150 miljonu eiro 2021. gadā, tad katru gadu samazinātos.  

2019. gada janvārī, kad vēl nebija izveidota jaunā valdība, Zaļo un zemnieku savienība, kam nākamajā valdībā bija paredzēts opozicionāru liktenis, Saeimā virzīja aicinājumu Ekonomikas ministrijai (EM) steidzami izstrādāt normatīvos aktus, lai valsts atbalstu subsidētās elektroenerģijas ražotājiem atceltu jau no šā gada 31. marta.  

Taču EM secināja, ka steidzīga OIK atcelšana rada vairākus riskus - gan OIK saņēmēju prasības tiesā par miljardu eiro, gan dārgāku elektrību, kuru nāktos importēt, jo vairākas elektrostacijas bez atbalsta tiktu slēgtas, gan siltuma tarifu pieaugumu, jo daudzviet siltumu ražo atbalstu saņēmēji – koģenerācijas stacijas. Valdība nolēma nevirzīt tālāk ieceri atcelt OIK  un EM strādāja pie alternatīvām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti