JKP piedāvā iesaldēt kadastrālās vērtības līdz 2026. gadam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 10 mēnešiem.

Koalīcija līdz šim nav spējusi vienoties par nekustamā īpašuma nodokļa sistēmas pārskatīšanu. Jaunā konservatīvā partija (JKP) Saeimā iesniegusi likumprojektu, kas paredz gan kadastrālo vērtību iesaldēšanu, gan uzdevumu valdībai iesniegt Saeimā likumprojektus nekustamā īpašuma nodokļa sistēmas pārskatīšanai.

JKP iesniegtā likumprojekta būtība ir turpināt piemērot pašlaik spēkā esošās kadastrālās vērtības vismaz līdz 2026. gada sākumam, paziņojumā medijiem skaidroja JKP.

Pašlaik paredzēts, ka no nākamā gada stāsies spēkā jaunas kadastrālās vērtības, kas ir tuvāk tirgus vērtībām. Tā kā mājokļa un zemes nodokļa summa ir noteikti procenti no kadastrālas vērtības, tas nozīmē, ka daudziem ievērojami pieaugs maksājumi par nekustamo īpašumu.

Lai nodrošinātu kadastrālo vērtību nozīmes mazināšanu nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) aprēķinā un panāktu nekustamā īpašuma nodokļa sistēmas pārskatīšanu, JKP iesniegtais likumprojekts paredz uzdevumu valdībai līdz 2021. gada 31. jūlijam iesniegt Saeimā likumprojektus, kas nepieciešami mājokļa atbrīvošanai no nekustamā īpašuma nodokļa, kas nosaka nekustamā īpašuma nodokļa apmēru piespiedu dalītajam īpašumam, kā arī komercplatībām un lauksaimniecības zemei.

Ministru kabinetam uzdots iesniegt nepieciešamos likumprojektus, kas nodrošina ar kadastrālo vērtību saistīto valsts nodevu apmēra pārvērtēšanu.

Tikmēr apvienības “Attīstībai/Par!” paziņojumā medijiem norādīja, ka kadastrālās vērtības ir jāaktualizē, vienlaikus nepieļaujot nesamērīgi strauju un netaisnīgu nekustamā īpašuma nodokļa palielinājumu.

KONTEKSTS:

JKP līderis, tieslietu ministrs Jānis Bordāns piedāvāja atbrīvot no mājokļa nodokļa  lielāko daļu mājokļu, primārajam mājoklim nosakot 100 000 eiro neapliekamo minimumu ēkām. Priekšlikums ļautu nodokli nemaksāt apmēram 95% Latvijas iedzīvotāju – privātpersonu, norāda JKP.

Tieslietu ministrija likumprojekta paketi izskatīšanai valdībā solīja iesniegt augusta sākumā, bet koalīcija nespēja vienoties par šo jautājumu.  

Pašreiz spēkā esošās kadastrālās vērtības aprēķinātas, izmantojot nekustamo īpašumu darījumus par 2012. un 2013. gadu. Savukārt jaunās projektētās kadastrālās vērtības aprēķinātas atbilstoši situācijai tirgū uz 2019. gada 1. jūliju. 

Saeima 2017. gadā atbalstīja likuma grozījumus, kas paredzēja vēl līdz 2020. gadam iesaldēt nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības. Tādējādi novērsts nekustamā īpašuma nodokļa pieaugums tuvākajos gados, bet 2022. gada sākumā lielākajai daļai īpašumu Latvijā pieaugtu kadastrālā vērtība. Visstraujāk vērtība augs lauksaimniecības zemei un dzīvokļiem jaunajos projektos Rīgā. Tas nozīmē, ka vairākas reizes var pieaugt arī nekustamā īpašuma nodoklis.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti