Augustā par 25% pieaudzis Latvijā saražotās elektroenerģijas apjoms

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 8 mēnešiem.

Augustā Latvijā kopējais saražotās elektroenerģijas apjoms bija 259 058 megavatstundas (MWh), kas ir par 25% vairāk nekā jūlijā un par 59% vairāk nekā pirms gada. Savukārt patēriņš bija 569 938 MWh, kas ir par 4,7% vairāk nekā jūlijā un par 2% mazāk nekā pirms gada augustā, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Tiesa, palielinot elektroenerģijas ražošanu pat par ceturtdaļu, Latvija nevarēja nosegt pusi no sava patēriņa.

Augustā jau trešo mēnesi pēc kārtas Latvijā sasniegta vēsturiski augstākā mēneša vidējā elektroenerģijas cena kopš elektroenerģijas tirgus atvēršanas – 467,75 eiro par megavatstundu (EUR/MWh). Arī pārējās Baltijas valstīs vidējās mēneša cenas sasniegušas vēsturiski augstākos līmeņus – Lietuvā 480,39 EUR/MWh, Igaunijā – 361,35 EUR/MWh.

Tādējādi Latvijā cena 2022. gada augustā bija par 53,4% augstāka nekā jūlijā, bet attiecībā pret 2021. gada augustu cena ir par 435% augstāka.

Augustā atjaunojās ražošana lielajās koģenerācijas stacijās (TEC) – tajās saražots 119 022 MWh elektroenerģijas, kas ir 26,3 reizes vairāk nekā jūlijā un 5,7 reizes vairāk nekā pirms gada. Zems ražošanas apjoms TEC bija vērojams kopš marta, bet ievērojami tas mazinājās jūnijā un jūlijā.
Tādējādi kopējais Latvijas elektroenerģijas patēriņš ar vietējo ģenerāciju tika nosegts 45,45% apmērā, bet trūkstošais daudzums – 310 879 MWh elektroenerģijas tika importēts no kaimiņvalstīm.

Augustā visās trīs Baltijas valstīs fiksēta arī vēsturiski augstākā stundas cena – 17. augustā laika posmā no 18.00 līdz 19.00 elektroenerģijas cena sasniedza "NordPool" biržas noteikto maksimālo stundas cenas atzīmi – 4000 EUR/MWh.

Krasais cenu pieaugums saistāms ar ierobežoto elektroenerģijas piedāvājumu Baltijas tirgū – to ierobežo gan zemā ūdens pieplūde Daugavas HES, gan augstās gāzes cenas elektroenerģijas cenas ražošanai koģenerācijas stacijās, gan arī lēmums pārtraukt elektroenerģijas importu no Krievijas tai noteikto sankciju dēļ.

Lai gan arī Igaunijā tika sasniegta vēsturiski augstākā cena, tur pieaugums nebija tik liels. Tas saistāms ar ierobežotajām iespējām pārvadīt elektroenerģiju uz Latviju abu valstu starpsavienojumu jaudu ierobežojumu dēļ, ko izraisīja gan plānotie remonti, gan augstā gaisa temperatūra.

Ierobežotais ražošanas apjoms veicināja importa pieaugumu uz Baltiju no Eiropas Savienības – kopumā Baltijā importētas 1 177 924 MWh elektroenerģijas, kas ir par 3% vairāk nekā jūlijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti