Polija, Ungārija un Slovākija saglabās Ukrainas labības importa aizliegumu, neraugoties uz ES lēmumu

Polija, Ungārija un Slovākija piektdien paziņoja, ka saglabās Ukrainas labības importa aizliegumu, neraugoties uz Eiropas Savienības (ES) lēmumu izbeigt aizliegumu šajās dalībvalstīs, kā arī Bulgārijā un Rumānijā.

Eiropas Komisija (EK) piektdien apliecināja, ka "pastāvošo pasākumu termiņš beigsies šodien pusnaktī". "Traucējumi tirgū piecās dalībvalstīs, kas robežojas ar Ukrainu, ir beigušies," norādīja EK.

ES lēmums pieņemts pēc tam, kad Kijiva bija piekritusi ieviest zināmus pasākumus, arī eksporta licencēšanas sistēmu 30 dienu laikā, lai "izvairītos no labības uzplūdiem".

Vienlaikus Ukraina īstenos pasākumus, lai kontrolētu kviešu, kukurūzas, rapšu sēklu un saulespuķu sēklu eksportu un izvairītos no tirgus traucējumiem kaimiņos esošajās ES valstīs.

Līdz ar šiem pasākumiem produktus varēs vest tranzītā caur šīm piecām valstīm, tomēr tos nevarēs pārdot vietējos tirgos.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis nosauca šo Briseles soli par "patiesas vienotības un uzticēšanās piemēru" starp Kijivu un ES.

"Mums ir vajadzīgs, lai mūsu kaimiņi atbalstītu Ukrainu kara laikā. Ja to lēmumi pārkāpj ES likumus, Ukraina atbildēs civilizētā veidā," Zelenskis rakstīja sociālajos medijos.

ES tirdzniecības komisārs Valdis Dombrovskis aicināja dalībvalstis "atturēties no vienpusējiem pasākumiem un strādāt atbilstoši šīs vienošanās nosacījumiem".

Neraugoties uz to, Polija, Ungārija un Slovākija paziņoja, ka pagarinās Ukrainas labības importa aizliegumu savās valstīs.

 "Mēs nepiekrītam Eiropas Komisijas lēmumam un poļu lauksaimnieku un patērētāju interesēs mēs ieviešam nacionālus pasākumus," paziņoja Polijas valdības preses sekretārs Pjotrs Millers valsts ziņu aģentūrai PAP. 

Šis jautājums ir sevišķi jutīgs Polijā, kur nākamajā mēnesī paredzētas vēlēšanas. Labēji konservatīvās partijas "Likums un taisnīgums" (PiS) valdībai ir spēcīgs atbalsts lauksaimniecības reģionos.

Ungārijas zemkopības ministrs Ištvāns Naģs piektdien paziņoja, ka "Ungārija slēgs savas robežas 24 Ukrainas produktiem," skaitu palielinot no līdzšinējiem četriem. Starp šiem produktiem ir labība, rapšu un saulespuķu sēklas, milti, cepameļļa, medus, zināmi gaļas paveidi un olas.

Slovākijas valdība paziņoja, ka aizliedz četru Ukrainas produktu, tostarp kviešu, importu līdz šī gada beigām.

Rumānija pauda nožēlu, ka ES nav atradusi Eiropas mēroga risinājumu Ukrainas labības importa pagarināšanai.

Rumānijas valdības paziņojumā teikts, ka tā gaida ziņas no Ukrainas par "efektīviem kontroles pasākumiem", pirms tā lemtu par "īstajiem pasākumiem Rumānijas lauksaimnieku aizsardzībai".

Krievijas pret Ukrainu izvērstā kara dēļ ir slēgti Melnās jūras transporta ceļi, kas tika izmantoti līdz karam, un tā rezultātā ES Ukrainas labībai kļuvusi par svarīgu tranzīta ceļu un eksporta galamērķi.

Tomēr maijā ES sāka ierobežot Ukrainas labības eksportu uz Bulgāriju, Ungāriju, Poliju, Rumāniju un Slovākiju, šādi cenšoties aizsargāt lauksaimniekus, kas importu vainoja cenu kritumā vietējā tirgū.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti