Jauno tarifu dēļ «Sadales tīkls» mudina iedzīvotājus pārskatīt elektrības pieslēguma slodzes

Šī gada 1. jūlijā stājās spēkā izmaiņas elektroenerģijas pārvades un sadales sistēmas pakalpojumu tarifos, kas redzamas augustā saņemtajos rēķinos par jūliju. Lai izmaksas par sistēmas pakalpojumiem būtu optimālas, AS "Sadales tīkls" mudina izvēlēties gan individuālajiem elektroenerģijas lietošanas paradumiem atbilstošu slodzi (jaudu), gan arī atbilstošu sistēmas pakalpojumu tarifu plānu – "Pamata" vai "Speciālais".

"Sadales tīkls" paziņojumā medijiem skaidroja, ka sadales sistēmas pakalpojumu tarifs pēc būtības ir maksa par kritiski nozīmīgās elektroapgādes sistēmas uzturēšanu un attīstību. Jaunie tarifi veidoti atbilstošāki sistēmas faktiskajām izmaksām, kā arī vienādi gan uzņēmumiem, gan mājsaimniecībām, jo elektrotīkla izmaksas ietekmē klientu elektrības pieslēgumu tehniskie dati, nevis juridiskais statuss, norādīja uzņēmums.

Jo piemērotāka slodze, jo mazāka maksa

Katram klientam maksa par sistēmas pakalpojumiem veidojas atkarībā no pieprasītās jaudas (slodzes), ko izsaka elektrības pieslēguma fāzu (F) un ampēru (A) skaits. To ir būtiski izraudzīties atbilstoši katras mājsaimniecības elektroenerģijas lietošanas paradumiem, ko ietekmē mājsaimniecībā izmantotās elektrotehnikas klāsts un jauda.

Ja pieslēgumam maksimālā pieejamā jauda būs par mazu, brīžos, kad vienlaikus tiks darbinātas vairākas jaudīgas ierīces, radīsies pārslodze un automātslēdži jeb "korķi" drošības labad izslēgsies, pārtraucot elektroenerģijas padevi konkrētai telpai vai visam mājoklim. Savukārt ja tiks pieprasīta pārlieku liela jauda, elektrības pieslēgums nebūs efektīvs un tad var nākties ik mēnesi maksāt par pieejamas, bet neizmantotas jaudas uzturēšanu. Vienlaikus šī neizmantotā jauda tad nebūs pieejama kādam citam klientam, kam tā, iespējams, būtu noderīga.

Piemēram, dzīvokļu īpašnieki lielākoties izmanto 1 F, 16 A vai 20 A pieslēgumus. Šādi pieslēgumi ir piemēroti, lai nodrošinātu visas ikdienas vajadzības: apgaismotu telpas, darbinātu veļasmašīnu, ledusskapi, televizoru, gludekli, elektrisko tējkannu un citas ierīces. Savukārt 3 F pieslēgumi pārsvarā tiek ierīkoti jauno projektu daudzdzīvokļu namos un privātmājās, kur nereti tiek izmantotas elektroierīces ar lielāku jaudu, piemēram, siltumsūknis, ūdens sūknis, kondicionieris.

Kādi pieslēguma parametri (F un A skaits) būs piemērotākie, aprēķināt var palīdzēt "Sadales tīkla" mājaslapā pieejamais slodzes aprēķina kalkulators, kurā ir apkopotas mājsaimniecībās sastopamākās elektroierīces un to vidējā jauda. Mājaslapā var smelties arī papildu ieteikumus efektīvam pieslēgumam, savukārt pēc detalizētākas konsultācijas var vērsties pie elektrospeciālistiem.

Esošos pieslēguma parametrus var noskaidrot, autorizējoties "Sadales tīkla" klientu portālā e-st.lv (sadaļā "Objektu informācija"). Ja aprēķini par kopējo pieslēguma slodzi ļauj secināt, ka līdzšinējā pieprasītā jauda bijusi par lielu, to iespējams samazināt. Tad klientu portālā e-st.lv jāpiesaka slodzes samazināšana (sadaļa "Pieteikt pakalpojumu" – "Pieslēgumi" – "Slodzes izmaiņas"). Izmaiņas pieslēguma jaudā (slodzē) stāsies spēkā ar nākamo dienu no pieteikuma apstrādes brīža.

Slodzes piemērotību īpaši iesaka izvērtēt mājsaimniecībām ar 3 F, 25 un vairāk A pieslēgumu, jo šāda jauda mājsaimniecības vajadzībām varētu būt par lielu. "Sadales tīkla" apkopotie dati liecina, ka Latvijā ir teju 100 tūkstoši mājsaimniecību ar 3 F, 25 un vairāk A pieslēgumu.

Slodzes samazināšana ir bezmaksas pakalpojums, taču, ja pēc laika tomēr radīsies vajadzība pēc lielākas slodzes, tās palielināšanas pakalpojums būs par maksu.

"Pamata" un "Speciālie" tarifu plāni

No 1. jūlija klientiem ir pieejami divi sadales tarifu plāni – "Pamata" un "Speciālais". "Pamata" tarifi ir piemēroti iedzīvotājiem ar regulāru, aktīvu ikdienas elektroenerģijas patēriņu (tādi varētu būt apmēram 90% klientu), savukārt "Speciālie" – izņēmuma gadījumiem. Proti, īpašumiem, kuros elektroenerģijas patēriņš ir izteikti mazaktīvs, neregulārs vai sezonāls, piemēram, īpašumiem, kas izlikti pārdošanā un netiek ikdienā apdzīvoti, vasarnīcām ziemas mēnešos, uzņēmumiem ar sezonālu darbību ārpus sezonas u. tml.

Izvēloties "Speciālo" tarifu plānu, mudina rūpīgi sekot līdzi savam patēriņam, jo pat nelielas tā svārstības var strauji palielināt ikmēneša izmaksas. Pie kāda elektroenerģijas ikmēneša patēriņa būtu piemērotāks un izdevīgāks "Speciālais" tarifa plāns, var iepazīties "Sadales tīkla" mājaslapā (sadaļā "Tarifu plānu maiņa").

Mainīgās vai grūti paredzamās situācijās ieteicams palikt pie "Pamata" tarifu plāna.

Pieslēguma parametri

"Speciālais" tarifu plāns izdevīgs, ja ikmēneša patēriņš nepārsniedz

"Pamata" tarifu plāns izdevīgs, ja ikmēneša patēriņš ir vismaz

1 F 16 A

30 kWh

31 kWh

1 F 20 A

38 kWh

39 kWh

1 F 25 A

48 kWh

49 kWh

1 F 32 A

61 kWh

62 kWh

3 F 16 A

73 kWh

74 kWh

3 F 20 A

92 kWh

93 kWh

3 F 25 A

115 kWh

116 kWh

3 F 32 A

147 kWh

148 kWh

3 F 40 A

184 kWh

185 kWh

3 F 50 A

230 kWh

231 kWh

3 F 63 A

289 kWh

290 kWh

Tarifu plānu ir iespējams nomainīt, izvēloties piemērotāko nākamajā mēnesī plānotajam elektroenerģijas patēriņam (piemēram, pārceļoties uz vasarnīcu vasarā). To bez maksas īpašnieki var izdarīt savā profilā portālā e-st.lv (dodoties uz sadaļu "Pieteikt pakalpojumu", tad izvēloties "Līgumi un tarifi"-"Tarifa plāna maiņa"). Turklāt pārejas laikā – no 2023. gada jūlija līdz septembra beigām – izmaiņas iespējams pieteikt jau ar esošā mēneša 1. datumu.

"Sadales tīkls" arī norādīja, ka elektroenerģijas pārvades un sadales sistēmas pakalpojumu maksa ir viena daļa no kopējā ikmēneša elektroenerģijas rēķina. Vēl viena daļa ir maksa par izlietoto elektroenerģiju (patērēto kilovatstundu skaitu), kas tiek aprēķināta atbilstoši katra klienta izvēlētajam elektroenerģijas tirgotāja produktam, trešā daļa ir pievienotās vērtības nodoklis (PVN).

KONTEKSTS:

"Augstsprieguma tīkls"  un "Sadales tīkls" pērn izstrādāja tarifu projektus. Atbilstoši plānotajiem kopējiem ieņēmumiem no elektroenerģijas pārvades pārvades tarifu projektā bija plānots palielināt 2,1 reizi, savukārt ST plānoja palielināt elektroenerģijas sadales tarifu vidēji par 75%.

Valdība un Saeima uzdeva uzņēmumiem tarifus pārstrādāt. Ar grozījumiem Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā tika noteikts, ka uzņēmumi šogad izstrādātajos tarifu projektos nedrīkstēs iekļaut iepriekšējo periodu zaudējumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti