Zelenska vizīte apliecina ASV gatavību turpināt atbalstu Ukrainai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

ASV turpinās atbalstīt Ukrainu līdz uzvarai pār Krieviju, tomēr ASV šobrīd nevar piegādāt visu bruņojumu, ko Kijiva vēlas saņemt. Šādu vēstījumu trešdien Vašingtonā Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim nodevis ASV prezidents Džo Baidens. Vienlaikus amerikāņu politiķu, galvenokārt republikāņu, vidū valda bažas, vai arī nākamgad Ukrainai atvēlētais finansējums tiks izlietots paredzētajiem mērķiem.

Zelenska vizīte apliecina ASV gatavību turpināt atbalstu Ukrainai
00:00 / 03:46
Lejuplādēt

Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska vizīte ASV, izbraucot no valsts pirmo reizi kopš visaptverošā kara sākuma šī gada 24. februārī, izpelnījusies gan sajūsmu Ukrainas atbalstītāju vidū, gan visai histērisku reakciju Krievijas propagandas kanālos.

Ukrainas uzvara ir visas pasaules interesēs

Abu prezidentu sarunās lielākā uzmanība tika pievērsta ASV sniegtajai militārajai palīdzībai – gan tai, kas piegādāta jau līdz šim, gan tai, kuru paredzēts piegādāt nākotnē. Baidens skaidroja, kāpēc nevar piešķirt tik daudz bruņojuma, cik Ukraina prasa:

"Jūs sakāt – kāpēc gan mēs vienkārši neiedodam Ukrainai visu, ko varam? Divu iemeslu dēļ. Pirmkārt, ir vesela alianse, kurai ir kritiski svarīgi palikt kopā ar Ukrainu. Un doma par to, ka mēs nododam Ukrainai kaut ko fundamentāli atšķirīgu no tā, kas jau tiek piešķirts, radītu šķelšanās risku NATO, Eiropas Savienības un pārējās pasaules vidū."

"Mēs piešķiram Ukrainai to, kas tai ir nepieciešams, lai tā spētu sevi aizsargāt un spētu gūt panākumus kara laukā. Es esmu pavadījis simtiem stundu, tiekoties ar mūsu Eiropas sabiedrotajiem, lai pārliecinātu viņus, ka arī viņu interesēs ir turpināt atbalstīt Ukrainu.

Viņi to saprot, bet viņi nevēlas iesaistīties karā ar Krieviju. Viņi nevēlas trešo pasaules karu. To visu ir iespējams novērst, ja mēs ļausim Ukrainai gūt panākumus karalaukā," uzsvēra Baidens.

Ukraina ir pateicīga par ASV sniegto palīdzību

Par gūtajiem panākumiem karalaukā liecina ceturtdien publiskotie Ukrainas bruņoto spēku aprēķini – nedaudz vairāk kā 300 kara dienās ir iznīcināti jau vairāk nekā 100 000 Krievijas iebrucēju.

Trešdienas vakarā, uzrunājot ASV Kongresa likumdevējus, Zelenskis pateicies viņiem gan par ekonomisko, gan militāro palīdzību, rosinot turpināt sankciju pastiprināšanu pret tiem, kuri ir atbildīgi par agresiju pret Ukrainu. Viņš arī uzsvēris, ka Ukraina joprojām ir cīnīties spējīga un griboša un no tā nevajadzētu baidīties arī citiem. 

"Mēs esam uzvarējuši Krieviju cīņā par pasaules prātiem. Mums nav baiļu, un arī nevienam citam pasaulē nevajadzētu baidīties.

Ukraina ir izcīnījusi šo uzvaru, un tas dod mums drosmi, kas iedrošina visu pasauli. Krievijas iedzīvotājiem būs iespēja būt brīviem tikai tad, kad viņiem izdosies uzvarēt Kremli savos prātos," teica Zelenskis.

"Okupantiem ir ievērojamas priekšrocības artilērijā, viņiem ir priekšrocības munīcijā, viņiem ir daudz vairāk raķešu un lidmašīnu, nekā mums jebkad bijis. Tā ir taisnība. Bet mūsu aizsardzības spēki notur pozīcijas," norāda Zelenskis.

Ukrainas prezidents arī izteica dziļu pateicību ASV un  sabiedrotajiem par sniegto palīdzību. Viņš uzsvēra, ka nav iespējams jebkāda veida miers, kamēr daļa no Ukrainas teritorijas joprojām ir okupēta.

"Jūsu nauda nav labdarība. Tas ir ieguldījums globālajā drošībā un demokrātijā, ar kuru mēs rīkojamies visatbildīgākajā veidā," uzsvēra Zelenskis.

Tieši ASV likumdevēji ļoti lielā mērā ir atbildīgi par nākamgad paredzētā palīdzības finansējuma piešķiršanu Ukrainai. Tas plānots gandrīz 45 miljardus dolāru liels. Vairāki republikāņu politiķi gan ir izteikušies, ka būtu ļoti rūpīgi jāuzrauga, vai piešķirtais finansējums tiešām sasniedz mērķi un tiek izmantots godprātīgi, jo bažas par augsto korupciju Ukrainā nekur nav pazudušās.

Krievija smejas par Zelenska apģērbu

Zelenska vizīte nenoliedzami izsaukusi asu reakciju arī Krievijā, kur vadošie propagandisti smejas gan par Zelenska apģērbu vizītes laikā, gan uzsver, ka ASV palīdzība Ukrainai līdz beigām nozīmēšot – līdz Ukrainas beigām.

Savukārt Krievijas vēstnieks ASV Anatolijs Antonovs uzskata, ka Savienoto Valstu izteikumi par iespējamo samierināšanos un nevēlēšanos iesaistīties konfrontācijā ar Krieviju ir tikai tukša skaņa, jo milzīgie resursi tiekot iegrūsti "maniakālajā idejā" par uzvaru pār krieviem kaujas laukā. Līdz ar to šādas provokatīvās darbības tikai veicinot eskalāciju, kuras sekas nav iespējams prognozēt.

Par vienu no skaļākajiem republikāņu atbalstītājiem ASV mediju vidū uzskatāmais telekanāla "Fox News" raidījumu vadītājs Takers Karlsons izteicies, ka Zelenska vizīte ASV ir bijusi vērsta tikai uz to, lai izpumpētu no ASV ekonomikas naudu, – tā vietā, lai stiprinātu globālo stabilitāti.

Karlsonu arī esot pārsteidzis Zelenska ģērbšanās stils, jo viņš gan pie ASV prezidenta, gan ASV Kongresā ieradās zaļā armijas krāsas apģērbā.

Karlsons, kurš atbalsta bijušo ASV prezidentu Donaldu Trampu un kritizē tagadējo Baltā nama saimnieku Baidenu, ir ļoti iecienīts gan Krievijas, gan Baltkrievijas propagandas ziņu kanālos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti