Venecuēlā gaidāma asa priekšvēlēšanu kampaņa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Venecuēlas opozīcijas līderis Enrike Kapriless apstiprinājis, ka kandidēs prezidenta vēlēšanās, kas gaidāmas aprīlī. Viņš bija galvenais konkurents bijušajam prezidentam Ugo Čavesam arī pirms dažiem mēnešiem notikušajās vēlēšanās, bet zaudēja. Tagad viņš stāsies pretim prezidenta pienākumu izpildītājam Nikolasam Maduro, kuru Čavess nozīmēja par savu pēcteci. Abi kandidāti jau apmainījušies asiem izteikumiem, un ir gaidāma saspringta priekšvēlēšanu kampaņa.

40 gadus vecais Enrike Kapriless par opozīcijas partiju koalīcijas līderi kļuva pērn, kad apvienība viņu izvirzīja par prezidenta amata kandidātu oktobrī notikušajām vēlēšanām, lai viņš stātos pretim Ugo Čavesam. Jurists pēc izglītības, Kapriless politikā ir aktīvs kopš 90. gadiem. 2008. gadā viņš kļuva par Mirandas štata Venecuēlas ziemeļos gubernatoru, vēlēšanas uzvarot tuvu Čavesa līdzgaitnieku, bijušo viceprezidentu. Vēlēšanas decembrī viņš uzvarēja atkal, šoreiz atkal sakaujot jau citu bijušo viceprezidentu.

Centriski labējais Kapriless tiek uzskatīts par brīvā tirgus atbalstītāju, vienlaikus pievēršot uzmanību arī taisnīgai sociālajai politika. Viņš izteicies, ka ievēlēšanas gadījumā ārlietu jomā mazinātu Venecuēlas sadarbību ar tādām valstīm kā Baltkrievija un Irāna.

Nedēļas nogalē opozīcijas partiju apvienība Kaprilesu atkal izvirzīja par prezidenta amata kandidātu vēlēšanās, kas paredzētas 14. aprīlī. Svētdien viņš paziņoja, ka piekrīt, savā uzrunā veltot asus vārdus konkurentam, Čavesa izvēlētajam pēctecim, pašreizējajam prezidenta pienākumu izpildītājam Nikolasam Maduro. Kapriless viņu apsūdzēja par Čavesa mirstīgo atlieku izmantošanu politiskai kampaņai. Kopš trešdienas gar no vēža mirušā prezidenta zārku plūst sērotāju straumes. Kapriless arī deva mājienus, ka Maduro ir melojis par to, kad Čavess nomira, paziņoja, ka prezidenta vietas izpildītājs ir „saslimis ar varu”, un norādīja, ka cīnīsies par uzvaru vēlēšanās: „Nikolas, es tev, draugs, neatstāšu brīvu ceļu. Tev mani būs jāsakauj ar balsīm. Un es cīnīšos par katru balsi, jo es cīnos par šo valsti.”

Pēc dažām minūtēm ar uzrunu valsts televīzijā uzstājās arī Nikolas Maduro, kurš atbildi parādā nepalika, Kaprilsesa paziņojumus nosaucot par „pretīgām” apsūdzībām. Viņš Kaprilesu nodēvēja par „fašistu”, un viņu apsūdzēja par musināšanu uz vardarbību.

Pirmdien abiem jāpiereģistrējas kā kandidātiem gaidāmajās vēlēšanās, un starp viņiem noritēs galvenā cīņa. Iepriekšējās vēlēšanās oktobrī bez Čavesa un Kaprilesa piedalījās vēl četri kandidāti, taču viņi pa visiem kopā ieguva vien aptuveni pusprocentu balsu.

Oktobra vēlēšanās Kapriless izcīnīja 44% balsu, un, kaut gan zaudēja, pirms tam tik lielu atbalstu cīņā pret Čavesu neviens opozīcijas kandidātes vēl nebija ieguvis. Prognozes tomēr liecina, ka šoreiz uzvarēs Maduro. Pēc Čavesa nāves un bērēm priekšrocības dod arī emocionālais vilnis, uz kāda atrodas viņa atbalstītāji. Turklāt Maduro gatavojas ierosināt izmaiņas konstitūcijā, lai Čavesa mirstīgās atliekas novietotu līdzās Dienvidamerikas neatkarības cīnītājam Simonam Bolivāram. Par to būs jārīko referendums, un tas varētu notikt vienlaicīgi ar prezidenta vēlēšanām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti