ĪSUMĀ:
- Polijas prezidenta vēlēšanas bija plānotas maijā, bet atliktas Covid-19 dēļ.
- Pašreizējais prezidents Duda ir populārākais kandidāts ar 40% atbalstu.
- Duda aicina vēlētājus iestāties par tradicionālajām Polijas vērtībām.
- Opozīcija nomanīja kandidātu uz Varšavas mēru Tšaskovski, kuru atbalsta 27%.
- Tšaskovskis uzsver, ka cita starpā vēlas arī atjaunot Polijas labo vārdu Eiropā.
- Duda varētu celt savu popularitāti ar šīsnedēļas vizīti pie Trampa.
- Vēlēšanās prognozē otro kārtu.
- Aptaujas: Duda ir zaudējis pilsētas, un pat mazākajās pilsētās iedzīvotāji ir pret viņu.
Polijas prezidenta vēlēšanām sākotnēji bija jānotiek maija sākumā, taču koronavīrusa pandēmijas dēļ pašā pēdējā brīdī balsojums tika pārcelts uz vēlāku laiku. Tobrīd daudzi komentētāji izteica pieņēmumu, ka šāda kavēšanās ar vēlēšanu pārcelšanu bija saistīta ar nevēlēšanos zaudēt ievērojamo prezidenta Andžeja Dudas pārsvaru pār konkurentiem.
“Ir demokrātija, un šī demokrātija ir jāizmanto, ja jūs vēlaties tādu Poliju, par kuru jūs sapņojat. Ejiet uz vēlēšanām un balsojiet par šādu Poliju! Es ticu, ka šī ir Polija, kādu jūs vēlaties. Polija, kurā ir spēcīgas ģimeniskās vērtības, Polija, kura ir plaukstoša, kura ir taisnīga. Kurā uzvar godīgums, nevis cinisms un aizkaitinātība. Tieši to Polija vēlas,” uzsvēra Duda.
Vēl maija sākumā Andžejam Dudam tika prognozēta pārliecinoša uzvara, bet tagad jau vairāk tiek runāts par vēlēšanu otro kārtu.
Pēc tam, kad opozīcijā esošā partija “Pilsoniskā platforma” izlēma nomainīt savu kandidātu un izvirzīt cīņai pret Dudu pašreizējo Varšavas mēru Rafalu Tšaskovski, viņa popularitāte strauji pieauga, un tagad par Tšaskovski ir gatavi balsot nedaudz vairāk nekā 27% vēlētāju.
Turklāt Tšaskovskim pat tiek prognozēta uzvara otrajā kārtā. Viņš pats uzsver, ka cita starpā vēlas arī atjaunot Polijas labo vārdu Eiropā,
“Es cīnīšos par spēcīgu Polijas pozīciju Eiropas Savienībā, jo pašlaik valdība ir uzgriezusi muguru daudzām no nopietnajām problēmām. Polijai, kas ir Eiropas lielvara, pirmkārt ir jācīnās par Eiropas budžetu un jāskatās acīs tiem izaicinājumiem, ar kuriem pašlaik saskaras Eiropas Savienību. Par tiem ir jārunā, un tie ir jāuztver nopietni.
Tie nav tikai budžeta izaicinājumi, bet arī Eiropas solidaritāte un globālā sasilšana,” paziņoja Tšaskovskis.
Tikmēr Andžejs Duda šīs nedēļas sākumā spēra nozīmīgu soli, lai palielinātu savu popularitāti, Baltajā namā apmeklējot ASV prezidentu Donaldu Trampu un izpelnoties solījumus, ka uz Poliju varētu tikt pārdislocēta daļa no pašlaik Vācijā izvietotajiem amerikāņu karavīriem.
Ņemot vērā, cik liela nozīme Polijas politikā ir drošības jautājumiem, Dudas vizīte Vašingtonā tiešām varētu kalpot par priekšvēlēšanu kampaņas pavērsiena punktu.
Kā Polijas Radio norādījis Varšavas Universitātes profesors Jaceks Zalesnijs, kopumā iedzīvotāji nemaz tik ļoti par politiku neinteresējas.
“Gan Polijā, gan ārzemēs par politiku pastāvīgi interesējas vien aptuveni 10% no pilsoņiem. Pārliecinošs vairākums vēlētāju par politiskajiem procesiem neinteresējas. Taču par spīti tam, viņi dodas vēlēt. Viņi izdara savu izvēli, skatoties caur savas dzīves prizmu. Vai tā uzlabojas? Kādi ir riski un nākotnes perspektīvas? Iespējams, par pamatu izvēlei kalpo pēdējās nedēļas laikā dzirdētais. Ja viņi redz, ka viņu dzīves līmenis ir stabils, viņi balsos par valdošo partiju un tās kandidātu. Savu lomu var nospēlēt arī dažādi negadījumi, piemēram, tas, kā valdībai izdevās risināt plūdu jautājumu,” skaidroja Zalesnijs.
Dudas vizīte ASV gan izpelnījusies asu kritiku no viņa oponentu puses.
To, ka pēdējā priekšvēlēšanu nedēļā redzētais un dzirdētais var ietekmēt vēlēšanu iznākumu atzīst arī valdībai un prezidentam kritiski noskaņotā izdevuma “Gazeta Wyborcza” komentētājs Bartošs Vieļinskis, kurš norāda, ka policija visai aktīvi cenšas apklusināt prezidenta kritizētājus, valdībai lojālajiem medijiem vienlaicīgi slavinot pašu prezidentu.
“Viss valsts aparāts strādā prezidenta Dudas labā, ieskaitot policiju un sabiedriskos medijus. Šajās dienās sabiedriskajā televīzijā bija trīs minūšu materiāls par to, cik lielisks ir Duda. Tika izmantotas visas iespējamās manipulācijas tehnoloģijas, sākot ar krāsainiem skatiem un patētisku mūziku. Pats Duda tika pasniegts kā nacionālais varonis. Tas viss izskatījās muļķīgi, bet tas var nostrādāt. Izšķirošā būs cilvēku mobilizēšanās lauku rajonos.
Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka Duda ir zaudējis pilsētas, un pat mazākajās pilsētās iedzīvotāji ir pret viņu,” norādīja Vieļinskis.
Viņš atzīst, ka pēc pagājušā gada Eiropas Parlamenta vēlēšanām, kurās valdošās partijas “Likums un taisnīgums” izredzes tika novērtētas par zemu, attieksmei pret aptaujām būtu jābūt ļoti piesardzīgai.
Pēc viņa vārdiem nav arī izslēgts, ka, cenšoties nodrošināt Andžeja Dudas uzvaru otrajā balsošanas kārtā, Polijas valdība varētu beidzot ieviest ārkārtas stāvokli, aizbildinoties ar nepieciešamību apkarot koronavīrusu. Galu galā Polija ir viena no valstīm, kurā inficēto personu skaits joprojām turpina augt.