Reaģējot uz vēlēšanu rezultātu pārskatīšanu, Venecuēla piedraud ASV ar sankcijām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Reaģējot uz ASV Valsts departamenta pārstāvju aicinājumiem pārskaitīt 14. aprīlī notikušo Venecuēlas prezidenta vēlēšanu rezultātus, Venecuēla piedraudējusi ASV ar ekonomiskām un politiskām sankcijām. Tikmēr daļējā vēlēšanu urnu pārbaude Venecuēlā joprojām turpinās un varas iestādes jau sākušas meklēt iemeslus, kāpēc atbalsts prezidentam Nikolasam Maduro valstī ir bijis tik zems.

14. aprīlī notikušajās prezidenta vēlēšanās uzvaru guva nu jau oficiāli prezidenta krēslā nokļuvušais Nikolass Maduro, taču opozīcijas kandidāts Enrike Kapriljess šos rezultātus joprojām atsakās atzīt. Tas tāpēc, ka Maduro pārsvars ir tikai 1,8%, turklāt saņemts daudz ziņojumu par iespējamiem pārkāpumiem balsošanas gaitā.

Nacionālā vēlēšanu padome ir paziņojusi, ka atkārtoti tiks pārbaudīti 46% no vēlēšanu urnām. Opozīcija šādam ierosinājumam ir piekritusi, lai arī piedāvāto 18 tūkstošu urnu vietā tiks pārbaudīti vien 12 tūkstoši. Kapriljess gan paudis bažas, vai tiešām notiks visu biļetenu pārskaitīšana ar rokām un protokolu salīdzināšana, vai arī tas būs tikai formāls process. Ja tas tā notiks, apvienotās Venecuēlas opozīcijas līderis Enrike Kapriljess pieprasīs, lai pēc daļējās balsu pārskaitīšanas tiktu sarīkotas jaunas vēlēšanas.

Tikmēr Nikolasa Maduro jaunā valdība kārtējo reizi ir apstiprinājusi, ka turpinās Ugo Čavesa aizsākto politiku. Tā Venecuēlas ārlietu ministrs Eluass Haua piedraudējis ASV ar tirdzniecības, enerģētiskajām, ekonomiskajām un politiskajām sankcijām.

Šāds paziņojums izskanējis neilgi pēc tam, kad balsu pārskaitīšanu Venecuēlā atbalstīja arī ASV Valsts departamenta pārstāve Rietumu puslodē Roberta Džeikobsone. Viņa pauda viedokli, ka Maduro pasludināšana par uzvarētāju ir bijusi ļoti sasteigta un gandrīz puse no iedzīvotāju jaunajam prezidentam neuzticas. Džeikobsone gan nav varējusi pateikt, vai ASV varētu ieviest sankcijas arī pret Venecuēlu.

Par spīti politiskajām domstarpībām ASV un Venecuēlas ekonomiskās attiecības vienmēr bijušas ļoti labas. Venecuēlā atrodas pasaulē lielākās naftas atradnes un katru dienu uz ASV tiek eksportēti aptuveni 900 tūkstoši barelu naftas. Kopumā Venecuēlas eksports uz ASV veido gandrīz 39 miljardus dolāru gadā. Tomēr par spīti veiksmīgajām ekonomiskajām saitēm, Venecuēlas jaunā vadība ir pārliecināta, ka neapmierinātību ar Maduro uzvaru venecuēliešu vidū ir radījušas tieši ASV. Savienotās valstis arī vainojamas to astoņu cilvēku bojāejā, kas dzīvību zaudēja pret Maduro vērstu protesta akciju laikā tūlīt pēc vēlēšanām.

Tikmēr pats Nikolass Maduro ir paziņojis, ka vēlas iesaistīties dialogā ar visu sašķelto sabiedrību, lai saprastu, kas ir par iemeslu tik lielai pretestībai pret viņa vadīto 21.gadsimta demokrātisko revolūciju.

Arī Venecuēlas nacionālās asamblejas spīkers un otrais ietekmīgākais cilvēks valstī Diosdado Kabello ir licis veikt iekšēju izmeklēšanu valdošās partijas „Čavista” iekšienē. Pēc Kabello vārdiem, ir jānoskaidro, kāpēc atbalsts prezidentam ir bijis tik mazs un uz notikušo jāskatās paškritiski.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti