Venecuēlas prezidents pieņem likumu par kaimiņvalsts Gajānas daļēju aneksiju

Venecuēlas prezidents Nikolass Maduro pieņēmis likumu par jauna štata izveidošanu Esekibo reģionā, kas atrodas kaimiņvalsts Gajānas teritorijā. Faktiski tas nozīmē Gajānas teritorijas aneksiju.

"Venecuēlas tautas konsultatīvajā referendumā pieņemtais lēmums tiks izpildīts visās tā daļās, un ar šo likumu mēs aizstāvēsim Venecuēlu starptautiskajā arēnā," trešdien paziņoja Maduro.

Pagājušā gada decembra sākumā Venecuēlā notika pretrunīgi vērtēts referendums, kurā saskaņā ar oficiālajiem datiem vairāk nekā 95% balsotāju atbalstīja Esekibo aneksiju.

Karakasa paziņojusi, ka referendumā piedalījās aptuveni 10,5 miljoni no 20,7 miljoniem Venecuēlas balsstiesīgajiem vēlētājiem, tajā pašā laikā vēlēšanu ekspertiem un plašsaziņas līdzekļiem ir aizdomas, ka referendumā piedalījušies tikai 10% vēlētāju un rezultāti ir viltoti.

Venecuēla jau desmitgadēm ilgi uztur pretenzijas uz Esekibo reģionu, kas sastāda vairāk nekā divas trešdaļas no Gajānas teritorijas un kur mīt 125 000 no 800 000 lielā valsts pilsoņu kopskaita.

Kādreizējā Lielbritānijas un Nīderlandes kolonija Gajāna uzstāj, ka robežu ar Venecuēlu noteikusi arbitrāžas komisija vēl 1899. gadā.

Taču Venecuēla apgalvo, ka "dabisko robežu" veidojot Esekibo upe, kas atrodas strīdus teritorijas austrumos, un ka šī robeža tikusi atzīta arī vēsturiski.

Teritoriālās domstarpības saasinājušās kopš 2015. gada, kad "ExxonMobil" uzgāja Esekibo reģionā naftas iegulas.

Karakasa referendumu izsludināja pēc tam, kad Džordžtauna pagājušā gada augustā sāka naftas lauku izsolīšanu.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Maduro pieņemtais likums paredz izveidot Esekibo reģionā Venecuēlas 24. štatu un nodrošināt šīs teritorijas iedzīvotājiem pārstāvniecību nākamajā Venecuēlas parlamenta sasaukumā, ko paredzēts ievēlēt 2025. gadā.

Likums arī paredz izveidot "štata un valsts augstāko komisiju Gajānas-Esekibo aizsardzībai", kas rada bažas, ka Venecuēla varētu iebrukt reģionā un izraisīt karu.

Pēc Gajānas lūguma Starptautiskā tiesa izskata jautājumu par Esekibo, taču Venecuēla noraida šīs tiesas jurisdikciju, un to apliecinājusi arī jaunajā likumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti