Rīta Panorāma

Koncertuzvedums "Nora un Viktors. Zelta duetam 50"

Rīta Panorāma

Itālijā sācies Viaredžo karnevāls

Sāk "Estonia" vraka izpēti

Prāmja «Estonia» katastrofas upuru tuvinieku rīkotā ekspedīcija sāks vraka izpēti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 7 mēnešiem.

Prāmja “Estonia” katastrofas upuru tuvinieku rīkotā ekspedīcija trešdienas rītā sasniegusi vietu, kur Baltijas jūras dzelmē pirms gandrīz 27 gadiem nogrima prāmis. Ekspedīcija gatavojas sākt vraka izpēti, lai mēģinātu noskaidrot katastrofas cēloni. Pētījuma rezultāti jāapkopo līdz pavasarim.

Prāmis “Estonia” nogrima vētrainā 1994. gada 28. septembra naktī ceļā no Tallinas uz Stokholmu. Uz tā atradās 989 pasažieri un apkalpes locekļi.

Gāja bojā vai pazuda bez vēsts 852 cilvēki. Tā bija katastrofa ar lielāko upuru skaitu, kas Baltijas jūrā notikusi miera laikā. Pasažieru vidū bija arī 29 Latvijas iedzīvotāji, no kuriem izglābās tikai seši.

Fonda “Mare Liberum” rīkotajā ekspedīcijā piedalās 43 cilvēki. 18 no viņiem ir pētniecības kuģa "Sentinel" apkalpes locekļi, seši – žurnālisti, bet pārējie ekspedīcijas dalībnieki plānos un veiks zemūdens darbus.

Pirmais uzdevums būs izpētīt un kartēt jūras dibenu prāmja nogrimšanas vietā. Pēc tam tiks veikta vraka apskate ar zemūdens robota palīdzību. Vēlāk darbu sāks otrā zemūdens robotu komanda, kuras uzdevums būs skenēt prāmja bojājumus.

Līdztekus zemūdens pētījumiem un materiālu zinātniskajai analīzei projektā paredzētas arī intervijas ar dažiem katastrofā izdzīvojušajiem.

KONTEKSTS:

Igaunijas, Somijas un Zviedrijas starpvaldību komisija 1997. gadā secināja, ka prāmis nogrimis konstrukcijas nepilnību, liela braukšanas ātruma un vētras dēļ. Saskaņā ar oficiālo versiju stipru viļņu triecienu dēļ salūza prāmja priekšējā viziera durvis un kuģī dažās minūtēs ieplūda tūkstošiem tonnu ūdens, to nogremdējot.

2020. gadā, nākot gaismā filmētāju atklājumam par caurumu vraka sānos, Igaunija, Somija un Zviedrija paziņoja, ka veiks jaunu izmeklēšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti