Panorāma

Latvijā būs vēl četras jaunas atceres dienas

Panorāma

Top "Bērna māja" darbam ar vardarbībā cietušiem bērniem

ES trīs no katriem 10 cilvēkiem maksā kukuļus

Pētnieki: Covid-19 krīzē ES pieaugusi korupcijas problēma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Sākot ar interešu konfliktiem un personisko sakaru izmantošanu, piekļūstot sabiedriskajiem pakalpojumiem, beidzot ar nepamatoti augstu biznesa interešu ietekmi uz politiku un kukuļiem – korupcijai Eiropas Savienībā ir dažādas formas. Jaunākais “Transparency International” ziņojums par korupciju liecina, ka Latvijas iedzīvotāji par situāciju valstī ir drūmās domās. Vienlaikus situācija uzlabojas, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem.

Vairāk nekā 60% aptaujāto kopumā Eiropas Savienības (ES) valstīs uzskata, ka korupcija viņu valstī ir liela problēma. Tā liecina jaunākās aptaujas, kuras apkopojusi nevalstiskā organizācija “Transparency International”. ES iedzīvotāji ir pārliecināti, ka korupcijas apjomi palielinās, ka uzņēmējdarbība ir cieši saistīta ar politiku un ka valsts labā strādājošie reti tiek sodīti par koruptīvām darbībām.

Pētnieki secinājuši, ka Covid-19 krīze situāciju pasliktinājusi, jo daļa politiķu to izmanto, lai grautu demokrātiju. Savukārt citi pandēmijas apstākļus izmantojot peļņas gūšanai.

Dati parāda, ka trīs no katriem desmit Eiropas Savienības pilsoņiem maksā kukuļus vai izmanto personiskus kontaktus, lai piekļūtu sabiedriskajiem pakalpojumiem. Tātad šādu praksi piekopj aptuveni 106 miljoni cilvēku.

Saskaņā ar vairākiem rādītājiem Latvijā situācija, kaut arī uzlabojusies pēdējo gadu laikā, tomēr nav īpaši pozitīva. Vairāk nekā 60% iedzīvotāju uzskata, ka noteikumus valstī diktē vien pāris cilvēki ar interesēm gūt sev kādu labumu.

Vairāk nekā trešdaļa respondentu atzinuši, ka pēdējā gada laikā izmantojuši pazīšanos, lai saņemtu sabiedriskos pakalpojumus. Gandrīz katrs desmitais atzinis, ka, lai saņemtu šādus pakalpojumus, maksājis kukuli.

Vienlaikus vairāk nekā puse iedzīvotāju ir pārliecināti, ka var ietekmēt situāciju un mainīt pastāvošo praksi.

Plašāk diskusija Latvijā par “Transparency International” ziņojumu gaidāma augustā, kad par to spriedīs dažādu jomu eksperti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti