Palikt dzīvam okupācijā:
Izjumā un Balaklijā
Vairāk nekā pusgadu Harkivas apgabala iedzīvotāji Ukrainas ziemeļaustrumos pavadījuši Krievijas karaspēka pakļautībā. Aukstums, bads un nemitīga cīņa par savu dzīvību bija ikdiena tūkstošiem cilvēku. Par to stāsta Latvijas Radio žurnāliste Indra Sprance, kura septembra beigās apmeklēja no okupantiem atbrīvotās teritorijas.
Septembra sākumā ukraiņi padzina okupantus no Harkivas apgabala, tur atklājās šausminoša aina – posts un iznīcība, jauni masu kapi un arvien jaunas liecības par spīdzinātiem un nogalinātiem civiliedzīvotājiem. No okupantiem tagad palikuši tikai metāllūžņi, kuru fonā priecīgi fotografējas cilvēki formastērpos un žurnālisti.
Izjuma

Izjumā ir vieni grausti un gruveši. Pie izdeguša lielveikala karkasa – pensijas vecuma kundze Ludmila. Lai arī brīvībā viņa ir jau aptuveni divas nedēļas, par notikušo bez asarām viņa nespēj runāt.
Romāns un Ludmila. Foto: Indra Sprance/Latvijas Radio
"Ļoti grūti... nav vārdu. Ne ūdens, ne gaismas... nekā nebija. Ne gāzes. Iziet uz ielas – bail, nedod Dievs, briesmīgi, ļoti briesmīgi. [..] Nekā nebija. Dzīvojam pagrabā mēnešiem. Gaisa temperatūra pagrabā bija plus 2 grādi. Auksti, ēst nebija ko…"
Ludmila un viņas dēls Romāns ir krievvalodīgie, taču tāpat nav bijis viegli izdzīvot okupantu ieņemtajās teritorijās, jo īpaši Romānam: "Visu laiku bija jautājumi, kāpēc tu neesi armijā, kāpēc tevi nesavāca". Par krievu padzīšanu no Izjumas Romāns priecājas.
Taču daži Krievijas karaspēkam palīdzējuši iznīcināt ukraiņus – ziņojuši, kur tieši slēpjas karavīri, stāsta Romāns.
Uz ielas satiktā Svetlana ar meitu, piektklasnieci Tatjanu šeit pavadījušas visu okupācijas laiku. No sarunas ar Svetlanu rodas iespaids, ka viņa varētu būt starp tiem, kas par Izjumas nonākšanu krievu rokās īpaši nepārdzīvo – Krievijas karavīri esot bijuši labi, "viņi teica, ka visu ieņems, ka tā būs krievu zeme, Izjuma un iesim tālāk... visu ieņemsim, un viss būs mūsu". Par karavīru zvērībām pret civiliedzīvotājiem Svetlana saka, ka neko nezinot... Toties zagšanu gan esot pamanījusi – karavīri zaguši, kā saka, acis no pieres laukā.
Visu okupācijas laiku pagrabā ar vēl 61 cilvēku nodzīvojusī Aņa gan saka, ka personīgi zina ģimeni, kurā okupanti izvarojuši 13 gadus vecu meiteni, dzirdējusi par vēl vairākām izvarošanām. Pēc pirmajiem gadījumiem cilvēki vēl naivi rakstījuši komandantūrai par notiekošo, bet tad meitenes sākušas pazust.

Lai tiktu pēc okupantu piedāvātās pārtikas – pa kukulītim maizes uz cilvēku divas reizes nedēļā un vēlāk reizi mēnesī arī konservu kārbas ar sardīnēm, gaļu un spageti pakas – bija jāšķērso četri krievu kontrolposteņi. Un visos cilvēkus pārbaudīja, pārbaudīja arī telefonu saturu. Tā iekritusi Aņa.


Pagrabs, kurā okupācijas laikā slēpās 62 cilvēki. Foto: Indra Sprance/Latvijas Radio

Vietējā iedzīvotāja Aņa. Foto: Indra Sprance/Latvijas Radio
Viņai ir grūti par to runāt. "Mūs postenī apturēja un lūdza uzrādīt telefonus pārbaudei. Un nepatika, ka tur sarakstē vēl kara sākumā, 24. februārī bija ierakstīts vārdu salikums "krievu maitas" un "orki"... viņi mums pierakstīja, ka mēs esam ziņotājas, ka mēs ziņojam, kur stāv krievu posteņi, lai pēc tam nodotu."

Aņa un mammu ar maisu uz galvas tika nogādāta kādā nopratināšanas vietā. "Mēs dzirdējām, kā par cilvēkiem ņirgājas, kā viņus sit. Viņi skaidroja, ka marodierus audzina, bet to taču neviens nezina, kas tur bija.. garāžās cilvēki bija ieslēgti. [..]
"Mēs nedomājām, ka mēs tiksim ārā no turienes... mēs atvadījāmies no dzīves, tas arī viss."
Ne Aņas mammai, ne viņai paši fiziski pāri neesot nodarījuši. Iespējams, sargājis tas, ka okupantu rokās Aņa nonākusi ar jau sasistu seju – traumas viņa bija ieguvusi iepriekš kāda lādiņa eksplozijas rezultātā. Aņa pati un viņas mamma pēc vairāku stundu pratināšanas atbrīvotas, bet viņu dokumenti paņemti pārbaudei.
Foto: Indra Sprance/Latvijas Radio
Plašāk par Izjumas iedzīvotāju stāstīto klausies Latvijas Radio podkāsta "Dokumentārijs" –
"Palikt dzīvam okupācijā: Izjuma"

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Balaklija

Balaklija ir neliela pilsētiņā Harkivas apgabalā, kura vairāk nekā sešus mēnešus atradās okupantu karaspēka pakļautībā. Šeit pirmo reizi Ukrainā redzu, ka cilvēki dzīvo bailēs – ne tikai no iebrucējiem viņu valstī, kas tagad jau patriekti pārdesmit kilometrus tālāk, bet arī no kaimiņiem, pašu iedzīvotājiem, kas ir prokrieviski noskaņoti.

Jekaterina, pensijas vecuma kundze, kura līdz kara sākumam bija uzņēmēja un aktīva bioloģiskās dārzkopības entuziaste, atzīst: "Mēs baidāmies, mēs patiešām baidāmies. Variet tā arī rakstīt, ka mēs pagaidām esam piesardzīgi…"

Viņa visu okupācijas laiku pavadījusi savā privātmājā, izdzīvot varējusi, jo pagrabs bijis pilns ar konserviem un pašas audzēto. "Krievi dalīja no atlauztajām noliktavām sazagto… Pēc tam kaut ko no Krievijas veda, bet mēs neņēmām to humāno palīdzību. Mums bija savi dārzeņi."

Balaklija. Foto: Indra Sprance/Latvijas Radio
Kaut ienākumu nekādu nav bijis, Jekaterina neatsaucās jaunās vietvaras pārstāvju aicinājumiem pieteikties uz Krievijas pensiju vai citu palīdzību, bet daudzi Balaklijā aizgāja un iesniedza dažnedažādus dokumentus okupantu varas iestādēm. Rajonā, kurā dzīvo Jekaterina, starp palicējiem bijuši ļoti daudzi Krievijas atbalstītāji.

"Tagad ir ļoti grūti ar šiem cilvēkiem sazināties. Otrajā dienā, kad ukraiņi atnāca, viņi jau bija mainījuši viedokli, jau mīl Ukrainu, bet mēs taču zinām viņu iekšējo dabu... ir ļoti grūti psiholoģiski... Kā tālāk dzīvot, kā uzvesties..." stāsta Jekaterina.


Kāpēc daudzi vietējie šeit tā mīl Krieviju? Viņa smagi nopūšas...

"Es domāju, tā ir cilvēka degradācija... Otrs, ļoti mīl Krievijas televīziju. [..] Kad bija Ukraina, viņi tā mierīgi sēdēja, bet kad atnāca krievi, viņi sāka [teikt] – ka viss ukrainiskais ir propaganda."
Okupācijas laikā kaimiņi ziņojuši jaunajai vietvarai pat par tādu sīkumu, ka viņa nav nākusi pakaļ Krievijas palīdzībai. Tolaik piesardzību vajadzējis ievērot it visā, pat savstarpējās telefonsarunās.

Jekaterina stāsta, ka arī pati personīgi zina vēl cilvēkus, kas Balaklijā spīdzināti, piemēram, kāds baptistu mācītājs, kuru savāca uz pagrabu, spīdzināja, viņam slikti palika. "Pēc tam viņu spieda sadarboties, bet viņš tikai atbildēja – es ticu Dievam un viss."
Raķetes paliekas skolas pagalmā Balaklijā. Foto: Indra Sprance/Latvijas Radio
Kādas skolas pagalmā atrodas piezemējušās milzīgas raķetes atlūzas. Pensijas vecuma Balaklijas iedzīvotājs Miša rāda uz metāla gabalu, uz tā vēl salasāmi daži burti, ciparu virtenes. Raķete gaisā jau iznīcināta, uz zemes nokritušas tikai atlūzas, taču tās ir milzīgas, tām nogāžoties, skolai izbiruši vairāki logi.

Miša pēc tautības ir krievs, bet priecājas, ka ukraiņi atguvuši Balakliju. Viņš saka, ka dzīvot kļuvis daudz vieglāk, nekā tas bija pēdējo pusgadu.

"Protams, ka ir labāk... Tad paskatījies ne tā un varēji dabūt pa zobiem..."

Viņš stāsta, ka laikā, kad Krievijas karaspēks bija Balaklijā, daudzi cilvēki aizturēti, daudzi – pazuduši bez vēsts.
Viņš ir nikns uz vietējiem Balaklijā, kas sadarbojušies ar okupantiem. Tādu esot daudz. "Nodevēji… es viņiem saku – ņem čemodānu un laidies uz Maskavu!"
Garās daudzdzīvokļu ēka pagalmā sastopu sirmu vīru vārdā Aleksandrs. Viņš stāsta, ka ar iztikšanu visiem bijis grūti – okupantu izsniegtās pārtikas devas bijušas niecīgas, bet nopirkt praktiski neko nevarēja. Okupācijas periodā cenas pārtikas produktiem Balaklijā uzkāpuša prātam neaptveramos apmēros, ar pārtiku tirgojušies spekulanti, kuriem kaut kādā veidā bija iespēja brīvi pārvietoties Krievijas armijas kontrolētajā teritorijā. Tagad Aleksandrs pieteicies uz visu iespējamo humāno palīdzību un, lai izstāvētu visās rindās, uz rokas sarakstījis tur ieņemtos vietas numurus.

Humānās palīdzības punkts Balaklijā. Foto: Indra Sprance/Latvijas Radio
Tālāk nelielajā gaiši zilajā baznīcā dzīvība kūsā. Baznīcas logu ailas aizklātas ar finiera plāksnēm, bet iekšpusē zālē puskrēslā pie galdiem sasēduši vairāki desmiti Balaklijas iedzīvotāju. Brīvprātīgie Serhio un Jūlija stāsta, ka tagad cilvēkiem nepieciešama savstarpēja aprunāšanās, atbalsts. Kā stāsta jaunieši, viņiem šajās dienās nācies uzklausīt ļoti daudz stāstu par spīdzināšanām okupētajā Balaklijā.
Baznīca Balaklijā. Foto: Indra Sprance/Latvijas Radio
"Bija meitene, kuru paņēma aizdomās par to, ka viņa ir ziņotāja. Meitenei ir 21 gads, viņu spīdzināja ar elektrību. Kad viņa ienāca kamerā, viņas rokas no spīdzināšanas bija pilnībā... viņai kļuva slikti. Cilvēki kamerā sāka dauzīt [pa durvīm] – teica, ka viņai ir slikti. Kaut ko viņai izdarīja, bet viņa ir dzīva," stāsta Jūlija.

Atvados no jauniešiem. Pirms došanās prom viņi parāda vietu, kur baznīcā ielidojis lādiņš. Lādiņu jaunieši pārnesuši uz citu telpu, kur mazāk staigā cilvēki. Jūlija rāda uz prāvu lodveida lādiņu, kas tagad nolikts pie durvju stenderes. Kad nesuši to uz šo telpu, domājuši, ka tas vairs nevar eksplodēt. Tikai vēlāk no draugiem, kas orientējas ieročos, uzzinājuši, ka tā tas nav – lādiņš joprojām ir pilns un jauniešiem paveicies, ka paši nav uzgājuši gaisā ar visu baznīcu.
Baznīcā ielidojušais lādiņš. Foto: Indra Sprance/Latvijas Radio
"Tas ir vesels artilērijas lādiņš. Te jābūt detonatoram, bet piezemēšanās laikā tas salūzis un nedetonēja. Var teikt, ka tas tāds Dieva brīnums," nosaka Serhio.
Plašāk par Izjumas iedzīvotāju stāstīto klausies Latvijas Radio podkāsta "Dokumentārijs" –
"Palikt dzīvam okupācijā: Balaklija"

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Raidieraksts veidots Latvijas Radio podkāstam "Dokumentārijs". Stāsta un foto autore ir Indra Sprance, skaņu režisore ir Nora Micpapa, vizuālo identitāti veidoja grafikas dizainere Beāte Bērziņa. LSM salikums - Artūrs Andersons