Nikolass Maduro: Misija ir izpildīta, Komandant Čaves!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Venecuēlas prezidenta vēlēšanās uzvarējis pašreizējais prezidenta pienākumu pildītājs Nikolass Maduro. Aizsaulē aizgājušā Ugo Čavesa izraudzītais pēctecis tikai par pusotru procentu apsteidzis opozīcijas kandidātu Enriki Kapriljesu, kurš savu sakāvi neatzīst pieprasot balsu pārskaitīšanu un norādot uz daudzajiem pārkāpumiem.

Kad pēc Ugo Čavesa nāves par viņa pēcteci tika apstiprināts Nikolass Maduro, eksperti prognozēja, ka viņa uzvara gaidāmajās prezidenta vēlēšanās būs daudz pārliecinošāka, nekā paša Čavesa sasniegums decembrī notikušajā balsojumā. Toreiz Čavess savu konkurentu no opozīcijas Enriki Kapriljesu apsteidza par 11 procentiem balsu, taču arī Kapriljesa iegūtie 44 procenti balsu bija neredzēts sasniegums.

Pirms vakardienas balsojuma sabiedriskās domas aptaujas liecināja, ka Nikolasa Maduro pārsvars no 20 procentiem bija samazinājies līdz nepilniem 10, taču venecuēliešu izvēle pārspējusi visas prognozes. Par Nikolasu Maduro nobalsojuši 50,66% vēlētāju, bet par Kapriljesu 49,1. Tas nozīmē, ka par opozīcijas kandidātu balsojuši tikai par aptuveni 300 tūkstošiem mazāk balsotāju nekā par Maduro.

„Misija ir izpildīta, Komandant Čaves! Tauta ir izpildījusi savu apņemšanos. Šī ir godīga, likumīga un konstitucionāla uzvara. Es nekad nevarēju to iedomāties. Un dažreiz man šķiet, ka es to visu tikai iztēlojos un komandanta prombūtne ir tikai ļauns murgs,” tūlīt pēc balsu skaitīšanas rezultātu paziņošanas Nikolass Maduro paziņoja par savu uzvaru.

Lai arī Venecuēlas nacionālā vēlēšanu komisija ir paziņojusi, ka vēlēšanu rezultāti ir neatgriezeniski, viens no komisijas locekļiem paziņojis, ka būtu nepieciešama balsu pārskaitīšana ar rokām. Uz balsu pārskaitīšanu aicinājis arī opozīcijas kandidāts Enrike Kapriljess, kurš norādījis uz aptuveni trīs tūkstošiem pārkāpumu, kas konstatēti balsošanas laikā:

„Šie rezultāti neatspoguļo realitāti. Es negribu atbalstīt melus un korupciju. Man ir vienošanās ar Dievu un venecuēliešiem. Es uzskatu, ka šie rezultāti nav likumīgi, jo tie ir pasludināti, neņemot vērā visus šos pārkāpumus. Es gribu uzrunāt valdības kandidātu - Lielākais zaudētājs esat jūs! Un tauta jūs nemīl!”

Vēl pirms vēlēšanām gan Maduro, gan Kapriljess bija apsolījuši, ka vēlēšanu rezultātus pieņems, lai kādi tie arī būtu. Taču tik mazas balsu starpības dēļ Kapriljess ir solījies neatkāpties līdz brīdim, kamēr netiks saskaitītas un pārskaitītas visas nodotās balsis.

Nikolass Maduro jau paziņojis, ka nekādā dialogā ar buržuāziju viņš neiesaistīsies, ar to domājot opozīcijas spēkus. Vienlaicīgi viņš kārtējo reizi vērsies pret Amerikas Savienotajām Valstīm, solot publiskot pierādījumus par ASV iejaukšanās politiku. Taču, kā norāda politikas analītiķi, arī gadījumā, ja Nikolasa Maduro uzvara tomēr tiks apstiprināta, viņam nāksies pārņemt varu ļoti smagā situācijā. Valstī ir ļoti augsts inflācijas un noziedzības līmenis, daudzviet tiek izjusts gan pārtikas trūkums, gan elektrības piegādes pārrāvumi. Taču vissarežģītāk būs pārvaldīt valsti, kura ir tik ļoti politiski sašķelta.

Jaunā Venecuēlas prezidenta inaugurācijas ceremonija plānota piektdien.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti