Panorāma

"EXPO 2020" - Latvijas diena

Panorāma

Ropažu baznīcā atkal uzburts Gaismas dārzs

Migranti Polijā: baltkrievi mūs spieda šķērsot robežu

Migranti Polijā: Baltkrievi mūs spieda šķērsot robežu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ko stāsta Baltkrievijas hibrīdkara dzīvie ieroči - migranti? Kāpēc devušies uz Baltkrieviju un atstājuši savu dzimteni? Ko piedzīvojuši? Baltkrievijā "iesprūdušie" migranti saka - baltkrievi viņus spieduši šķērsot robežu.

Ir trešdienas nakts. Vairāk nekā 200 migrantu laužas Polijā. Baltkrievu dienesti liek lietā stroboskopus un lāzerus, lai poļu robežsargi žilbinošajos staros nevar saskatīt pārkāpējus. Tas ir viens no veidiem, kā Baltkrievijas spēki palīdz pārraut Eiropas Savienības robežu. Tikt pāri būšot viegli – migrantiem teikuši baltkrievi. Tā par pieredzēto vēlāk Polijas robežsargiem stāsta noķertie.

Viņi teica, ka viņi ir apkrāpti, ka Baltkrievijas karavīri apsolīja – ja viņi tiks pāri robežai, tad viņi nokļūs Vācijā. Protams, mēs saprotam viņu situāciju. Bet tā ir Baltkrievijas puse, kas ir atbildīga par šo krīzi. Tie nav poļu robežsargi," norāda Polijas Robežsardzes preses dienesta pārstāve Kristīna Jakinika-Jaroša.

Taču LTV grib dzirdēt pašu migrantu stāstus. Izbraucam caur posteņiem tik, cik mums atļauj žurnālistiem noteiktais aizliegums. Esam uzzinājuši, kur mežā ir migrantu grupas. Kopā ar poļu žurnālistiem meklējam kādu irākieti, kurš te slēpjas. Brīdi liekas, ka kāds mums dod signālu. Tas, izrādās, ir mežsargs, nevis migrants, ko meklējam. Vairākus kilometrus tālāk beidzot viņu ieraugām. Irākas kurds. Mežā pavadījis divas naktis. Angliski nerunā, bet telefonā tulko kāds, kas viņam palīdz. Stāsta, kā baltkrievi spieduši iet pāri robežai.

"Baltkrievijas karavīri spīdzināja mani, spīdzināja citus cilvēkus, viņi nedeva mums pārtiku, viņi plānoja tikai, kā dabūt mūs prom, kā spiest migrantus uz Polijas robežu," stāsta migrants Omēds Ahmeds Kheders no Irākas.

Baltkrievi savākuši migrantu grupas no kopējā angāra, kur tie iemitināti, un veduši viņus uz robežu.

"Mēs bijām piecās mašīnās un katra mašīna bija pilna ar migrantiem. Tur bija daudzi cilvēki, šķiet, ka vairāki simti migrantu. Mūs izmeta laukā pie Polijas robežas. Viņi palīdzēja mums pārgriezt žogu un uzlika kokus pāri žogam. Bet tikai pieciem migrantiem, to skaitā man izdevās aizbēgt. Jo tobrīd ieradās poļu karavīri, nobloķēja žogu un visus atgrūda atpakaļ uz Baltkrieviju. Esmu pārliecināts, ka baltkrievi neļaus viņiem sēdēt mierā. Viņi atkal spiedīs un grūdīs tos uz Polijas robežu no citām vietām," turpina Omēds Ahmeds Kheders.

Omēds Ahmeds Kheders esot dzejnieks, kurdu aktīvists un dzimtenē vajāts par valdošās partijas kritiku. Vairākkārt apcietināts, spīdzināts un sists. Plāns – bēgt uz Eiropu, kur vēlāk viņam sekotu arī ģimene.

Braucienam iztērējis 4,5 tūkstošus, ko palīdzējuši savākt draugi.

Viņš stāsta, ka nolēmis padoties Polijas varasiestādēm.

"Tāpēc, ka es nevaru doties atpakaļ uz Irākas Kurdistānu, jo, protams, ka tur viņi mani nogalinās vai arī arestēs un, ja viņi (poļi) mani izmetīs atpakaļ uz Baltkrieviju, tas būs tas pats, jo Baltkrievijas karavīri pret mani izturējās tāpat kā tie, kas pret mani vērsās Kurdistānā. Tādēļ vēlos palikt te," skaidro Omēds Ahmeds Kheders.

Turklāt pēc pārciestā par poļiem viņam esot labāks iespaids.

"Bija vēl viena cita reize, kad es izlauzos, tiku pāri robežai, bet mani aizturēja poļu robežsargi. Poļi pret mani izturējās labi, daudz labāk nekā baltkrievi," uzsver Kheders.

Viņš ir pateicīgs poļu brīvprātīgajiem un saka, ka citādi būtu nosalis mežā. Pirms brauciena uz Baltkrieviju neviens nebrīdinājis, cik te būs auksts.

Pēc Robežsardzes sniegtās informācijas kopš gada sākuma ap 900 migrantu ir lūguši patvērumu Polijā. Taču lielākā daļa to nevēlas. Daudzi slēpjas un grib tikt tālāk, uz Vāciju.

Kā, piemēram, šajā gadījumā, par kuru ir ziņots policijai, redzams, ka viņi sagaida kādu, visticamāk, par naudu nolīgtu vedēju un dodas ceļā. Cik ir to, kam plāns izdodas, īsti nav zināms. Pēc poļu robežsardzes teiktā līdz šim kopš gada sākuma Polijā ir aizturēti ap 2500 nelegālo migrantu un vairāk nekā 350 viņu kontrabandistu.

Savukārt pēc vācu policijas ziņām Vācijā no Baltkrievijas ieceļojušo nelegālo migrantu skaits kopš gada sākuma ir pārsniedzis jau 10 000.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti