Panorāma

Jelgavas bērnunama direktore, visticamāk, izturējusi pārbaudes laiku

Panorāma

Aviosabiedrību konsolidācija turpināsies

Barselonā pirmā darba diena pēc Madrides kontroles ieviešanas

Mediji: Katalonijas līderis Pudždemons slēpjas Briselē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

No amata atceltais Katalonijas premjerministrs Karless Pudždemons atrodas Briselē un varētu lūgt patvērumu, ziņo mediji.

Katalāņu laikraksts "La Vanguardia" ziņoja, ka līdz ar Pudždemonu uz Beļģijas galvaspilsētu devušās arī citas atlaistās Katalonijas valdības amatpersonas.

Politiķis atrodoties slepenā un drošā vietā. Par patvēruma lietām atbildīgais valsts sekretārs Teo Frankens Beļģijas raidorganizācijai VRT atzinis, ka katalāņi, kuri jūtas apdraudēti, drīkst prasīt patvērumu Beļģijā.

„Tas ir simtsprocentīgi legāli,” atzinis Frankens.

Katalonijas pārstāvniecība Beļģijā pagaidām šo situāciju nekomentē. Plašāk neizsakās arī Beļģijas valdība.

Spānijas prokuratūra ir izvirzījusi apsūdzības atlaistās Katalonijas valdības un parlamenta vadītājiem par dumpi, musināšanu un līdzekļu izšķērdēšanu. Par šīm apsūdzībām draud cietumsods līdz pat 30 gadiem.

Pirmdien, 30. oktobrī, Spānijas valdība pārņem kontroli pār varasiestādēm Katalonijas reģionā. No amatiem atcelti Katalonijas reģiona premjerministrs Karless Pudždemons un pārējie reģiona līderi, no kuriem gan daļa grasās veikt savus pienākumus. Izziņotas arī pirmstermiņa vēlēšanās, kas šajā reģionā plānotas 21. decembrī.

Katalonijas neatkarību atbalstošā partija Katalonijas Kreisie republikāņi un Pudždemona pārstāvētā Katalonijas Eiropeiskās demokrātijas partija jau paziņojušas, ka piedalīsies Spānijas centrālās valdības izsludinātajās pirmstermiņa reģionālajās vēlēšanās.  

Jau ziņots, ka ar stundas starpību  vispirms Katalonijas reģionālais parlaments Barselonā nobalsoja par neatkarību no Spānijas un pēc tam Madridē Spānijas Senāts spēra bezprecedenta soli - nobalsoja par tiešas pārvaldes atjaunošanu Katalonijā. Tā ir pirmā reize valsts demokrātiskajā vēsturē, kad Madride tieši pārņem varu pār autonomu reģionu. Svētdien, 29. oktobrī, Barselonā tūkstošiem cilvēku pauda atbalstu Katalonijas palikšanai Spānijas sastāvā, tomēr daudzi arī neslēpj savu sajūsmu par neatkarības no Spānijas pasludināšanu.

Krīze sākās pēc 1.oktobrī Katalonijā notikušā referenduma, kur 90,18% dalībnieku nobalsoja par reģiona neatkarību. Tiesa, referendumā piedalījās tikai 43% no aptuveni 5,3 miljoniem balsstiesīgo. Referendumu Spānijas konstitucionālā tiesa un arī centrālā valdība uzskata par pretlikumīgu.

Līdz šim neviena Eiropas valsts nav apliecinājusi gatavību atzīt neatkarīgu Kataloniju. Arī Latvijas valdības nostāja - tas ir Spānijas iekšējs jautājums, kas jārisina saskaņā ar Spānijas likumiem un Konstitūciju. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti