Panorāma

Aizliegumu vai atļauju paudīs e-veselībā

Panorāma

Panorāma

Potenciālais Junkera pēctecis ekskluzīvā intervijā LTV

Manfrēds Vēbers: Eiropa būs zudusi, ja neatradīs vienotu balsi ārpolitikā

Par Žana Kloda Junkera pēcteci Eiropas Komisijas prezidenta amatā varētu kļūt vācietis Manfrēds Vēbers. Viņu kā savu komisijas prezidenta kandidātu izvirzījusi lielākā Eiropas politiskā grupa – Tautas partija, kurā Latviju pārstāv “Vienotība”. Priekšvēlēšanu aptaujas liecina, ka maijā gaidāmajās eiroparlamenta vēlēšanās tieši šī partiju grupa iegūs visvairāk balsis.

Intervijā Latvijas Televīzijai Vēbers atklāja savu viedokli par "Brexit". Jau nākamnedēļ britu parlamentā gaidāms vēsturiskais balsojums par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības. Bet balsojuma rezultāts ir neprognozējams un var izraisīt jaunu politisko krīzi.

Lielbritānija riskē daudz, daudz, daudz vairāk nekā mēs eiropieši. Tāpēc šobrīd tas ir viņu rokās – vai zaudējumi būs lieli vai ierobežoti zaudējumi. Mācība, ko mums kā eiropiešiem no "Brexit" jāgūst – ir labāk reformēt Eiropu nekā to iznīcināt, intervijā saka Vēbers.

Eiropas Tiesa ir izteikusies, ka Lielbritānijai varētu būt tiesības vienpusēji no "Brexit" procesa izstāties. Kāda būtu Eiropas Savienības reakcija uz to?

Visi būtu laimīgi, ja Lielbritānija mainītu savu lēmumu. iespējai palikt ES durvis ir vaļā

Kā Brexit ietekmēs Eiroparlamenta vēlēšanas?

Galvenā ziņa ir – nebalsojiet par ekstrēmistiem, nebalsojiet par tiem, kas sola skaistu un neatkarīgu nākotni, suverenitātes atgūšanu. Lielbritānija un "Brexit" ir pierādījums, ka šie solījumi ir meli, tiek vienkārši melots.

Skaitļi rāda, ka jo mazāk vēlētāju atnāks uz Eiroparlamenta vēlēšanām, jo lielāka iespēja, ka proeiropiešiem būs lielāks īpatsvars Eiropas Parlamentā.

Tas dažādās Eiropas Savienības dalībvalstīs atšķiras – dažās ir tā kā jūs sakāt, bet citās otrādāk – populisti aktīvi piedalās vēlēšanās. Es nepaļaujos uz tādiem stratēģiskiem argumentiem. Es gribu praktizēt demokrātiju. Es gribu, lai cilvēki izvēlas, kādā virzienā šis kontinents dosies, mūsu Eiropas Savienība.

Lai cilvēki izvēlas – vai viņi grib kreisāku orientāciju vai labējāku, centriski labējāku Eiropas orientāciju.

Es jums došu konkrētu piemēru – es esmu gatavs kā nākamais Komisijas prezidents skaidri pateikt – ja es šo darbu dabūšu – es apturēšu ES paplašināšanās sarunas ar Turciju.

Es nevaru iedomāties, ka Turcija varētu kādreiz būt pilnvērtīga ES dalībvalsts, tas nestrādās. Mums ir jābūt godīgiem pret saviem turku draugiem.

Ja jūs kļūsiet par Eiropas Komisijas prezidentu, kāda būs jūsu pozīcija migrācijas jautājumos, kas šobrīd ir ļoti sāpīgs temats Eiropā?

Absolūti! Kā politiķiem mums ir jānodrošina, ka zinām, kas atrodas uz Eiropas zemes. Citiem vārdiem sakot – mums ir jāaptur nelegālā imigrācija uz šo kontinentu. Ja tam nepieciešams uzcelt žogu kā to uzdarīja Boiko Borisovs Bulgārijā uz robežas ar Turciju  - tad darām tā, uzceļam to žogu, ja vajadzīgs. Esam strikti spēcīgā  robežapsardzībā un aizsardzībā, bet arī gatavi palīdzēt tiem, kam palīdzība patiešām vajadzīga – tā ir mana pieeja nākotnes migrācijas politikai.

ANO migrācijas pakts ir radījis ļoti lielu politisko viļņošanos daudzās Eiropas valstīs. Ko tas liecina par noskaņojumu Eiropā?

Es nožēloju, ka Eiropa atkal demonstrēja savas iekšējās nesaskaņas, jo mēs nespējām vienoties par kopīgu pozīciju attiecībā uz ANO migrācijas paktu. Ja mēs nevarēsim arī nākotnē atrast Eiropā vienotu balsi runājot par ārpolitiskiem jautājumiem, mēs esam zuduši. Mēs jau esam ekonomiski giganti, bet politiski – Eiropa joprojām ir politisks punduris pasaules arēnā. Mēs neesam spējīgi parādīt savu spēku pasaulē, aizstāvēt savas intereses, jo esam sašķelti savā starpā šados jautājumos.

Daudziem tomēr ir iebildumu, ka jums nav pat pieredze kā ministram savā valstī – ka jūs dažiem pakāpieniem pārlecat pāri.  

Es piesaucu demokrātiju. Helsinkos pirms divām nedējām bija 750 delegātu no visām Tautas partijām no visas Eiropas – no Baltijas valstīm, no Spānijas, no Grieķijas. Es sevi prezentēju, izklāstīju savu vīziju un savas idejas kontinenta nākotnei un cilvēki teica – tas ir īstais puisis, ejam ar viņu. Ja pēc vēlēšanām vairākums jauno deputātu Eiropas parlamentā saka – Manfrēds Vēbers ir īstais cilvēks – tad man ir mandāts. Tā ir demokrātija.

Ir daudzi Eiropadomes locekļi, piemēram, Spānijas premjers Sančess, kurš nekad iepriekš nav bijis ministrs un ne arī viņam ir kāda cita pieredze valdībā, bet viņš ir vadītājs partijai, kura ieguva vairākumu Spānijas parlamentā.

Paldies par interviju

Liels paldies

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti