Panorāma

Valdība neskata jautājumu par dabaszinātņu eksāmena ieviešanu

Panorāma

Ukraina ANO: Referendumi neko nemainīs

LTV Izjumā: pēc Krievijas okupācijas mirušie masu kapos

LTV no Izjumas Ukrainā: Pēc Krievijas okupācijas masu kapos – simtiem nogalināto

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 8 mēnešiem.

Simtiem nogalināto masu kapos pēc Krievijas okupācijas. Latvijas Televīzija (LTV) devās uz Izjumu, kur bija klāt ekshumācijas procesā. Izmeklētāji sākuši identificēt upurus, jau atraduši liecības arī par spīdzināšanām. Ierodas cilvēki, kas meklē savus mirušos tuviniekus. 

Brīdinājums!

Rakstam pievienotajā videoklipā un fotoattēlos redzami nepatīkami skati.
 

Priežu mežā Izjumā viens pie otra gulst arvien jauni līķu maisi. Gaiss ir nospiedošs – te vējo šķebinoša nāves smaka. Pēc Izjumas atbrīvošanas šajā vietā tika atrasti masu apbedījumi, kas izveidojušies Krievijas okupācijas laikā. 

Notiek cilvēku mirstīgo atlieku ekshumācija. Te strādā prokurori, policijas izmeklētāji.

Ekshumācija sākās tikai pirms dažām dienām. Uzskaitītas 445 kapavietas, bet vienā apbedījumā var būt vairāku cilvēku mirstīgās atliekas. 

Pirmdienas vakarpusē jau bija ekshumēts vairāk nekā 150 līķu, bet dienestu drūmais darbs vēl tikai sākumposmā. 

Izjumiete Ludmila Trikuščenko meklē vīru Juriju un vīramāti, kuri gāja bojā martā Krievijas bombardēšanā, kad Krievija vēl centās ieņemt pilsētu. Viņa raud, kad runā par savu vīru. Vispirms apraka piemājas dārzā, tad okupācijas laikā likuši izrakt un pārveduši šeit. Viņš tiks ekshumēts otro reizi. Trikuščenko rokās dokumenti un pase, uz kuras pielīmēts papīrītis ar uzrakstu "Numur 222 – Juročka" un "Numur 27, Numur 107 – mamma". Vīra kapavietas numuru viņai izdevies noskaidrot, bet vīramātes kapavietu ne. 

Trikuščenko stāstīja: "Ļoti grūti vienai pašai. Ne ko ēst, bez palīdzības, viena pati. Godīgi teikšu – ja nebūtu mājdzīvnieku, es būtu prātā sajukusi." 

Rindās sasprausti numurēti krusti – cilvēkus pēc Krievijas okupējošo varasiestāžu pavēles un to kontrolē glabājis vietējais apbedīšanas birojs. Tādēļ izmeklētāju rīcībā ir saraksts ar daļas apglabāto vārdiem un uzvārdiem, bet tie ne vienmēr atbilst numuram, un daudzi ir arī neidentificēti. Tiek ņemti DNS paraugi, lai salīdzinātu ar tuviniekiem. 

Līdz šim ekshumētie pārsvarā miruši Krievijas uzlidojumos un apšaudēs, norādīja Ukrainas policija, bet vismaz desmit cilvēkiem atklātas arī spīdzināšanas pazīmes – aiz muguras sasietas rokas, griezumu pēdas. 

Harkivas apgabalā ieradušies izmeklētāji arī no Kijivas, kas jau pavasarī strādāja Krievijas okupācijas šausminošo seku apzināšanai Bučā un Irpiņā. 

Policijas Kara noziegumu izmeklēšanas nodaļas priekšnieka vietnieks Dmitro Ševčuks stāstīja: "Es biju atbildīgs par izmeklēšanu Irpiņā, par visu, kas tur notika. Tas ir ārkārtīgi šausminoši. Tie ir kara noziegumi, kas jāizmeklē, lai katra persona, kas nospieda mēlīti, kas nospieda podziņu, un tie, kas deva komandu apšaudīt un nošaut civiliedzīvotājus, tiktu identificēti un saukti pie atbildības."

Šeit strādājošie prokurori un izmeklētāji kameras priekšā vairījās komentēt procesu, taču aiz kadra atklāja, ka šeit izrok cilvēkus arī bez rokas vai kājas, sprādzienos sakropļotus. 

Atmosfēra šeit ir smaga un nomākta. Šī vieta ir vēl viena liecība par Krievijas pastrādātajiem kara noziegumiem okupētajās teritorijās Ukrainā.

Izjumā atrasti arī citi atsevišķi apbedījumi, tāpat vietējie liecinājuši par vietām, kur cilvēki spīdzināti – tās ir lietas, kas atklājušās vairākās pēc Krievijas okupācijas atbrīvotajās Harkivas apgabala pilsētās.

KONTEKSTS:

Pasaule kārtējo reizi ir šokā par Krievijas karavīru noziegumiem, kurus tie ir pastrādājuši iepriekš okupētajās Ukrainas teritorijās. Pirms vairākiem mēnešiem Kijivas piepilsētā Bučā tika atrasti masu kapi ar okupantu noslaktētajiem ukraiņu civiliedzīvotājiem, bet pagājušajā nedēļā pasaule uzzināja arī par Izjumas pilsētu Harkivas apgabalā. Medijus ir aplidojuši video un fotoattēli, kuros redzamas ekshumētas cilvēku mirstīgās atliekas, kuras bija apraktas masu kapos mežā netālu no Izjumas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti