Panorāma

Panorāma

Panorāma

Līderi devušies uz pieņemšanu pie karaļa Čārlza III

LTV Balaklijā: pilsētā atvieglojums pēc pus gada okupācijas

LTV Balaklijā: pilsētā atvieglojums pēc pusgada okupācijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 8 mēnešiem.

Krievijas armija šodien turpināja apšaudīt Ukrainas pilsētas. Apšaudīta arī Nikopole, kas atrodas pāri upei pretī Zaporižjas atomeletrostacijai. Bet Latvijas Televīzijas filmēšanas grupa – Gints Amoliņš un operators Ingus Graudiņš strādāja Harkivas apgabala Balaklijā, kurā Ukrainas karogs pēc pusgadu ilgas okupācijas tika pacelts pagājušajā nedēļā. Vietējie, atminoties okupācijas laiku, stāsta arī par aizturēšanām un spīdzināšanām.

Pēc nesenajiem lietiem Harkivas apgabala ielejas no rīta, austot saulei, piepilda biezi miglas vāli. Daudzviet joprojām redzam postījumi pēc Krievijas karaspēka okupācijas. Tagad liela daļa Harkivas apgabala atbrīvota pēc šī mēneša straujās Ukrainas bruņoto spēku pretuzbrukuma ofensīvas.

Vietām ceļmalās joprojām stāv iznīcināta bruņutehnika. Ar Krievijas karaspēka vienības simbolizējošo "Z" burtu uz sāniem ceļmalā mētājas oranžs žigulis.  

Balaklija bija pirmā nozīmīgā pilsēta, ko Ukrainas bruņotie spēki atbrīvoja nesenajā ofensīvā, paceļot Ukrainas karogu pilsētas centrā un pie ukraiņu dzejnieka Tarasa Ševčenko pieminekļa.

Pilsētas iedzīvotāji stāv rindā pēc mobilo telefonu SIM kartēm. Šis ukraiņu mobilo sakaru operators deokupētajās teritorijās tās izdala par brīvu. Sācis atjaunot torņu darbību.

"Mums jau bija pieredze ar sakaru atjaunošanu Kijivas apgabalā – Irpiņā, Bučā, Borodjankā. Tur aptuveni 70% iedzīvotāju, kas tur bija palikuši kauju laikā, Krievijas karavīri bija vai nu telefonus nozaguši, vai atņēmuši SIM kartes," stāsta mobilo sakaru operatora "Kiivstar" pārstāvis Dmitrijs.

Šeit esošie saka, ka ar atvieglojumu sagaidīja Ukrainas karavīru ierašanos. Tagad, piemēram, gaida, kad izmaksās pensijas – Ukrainas valdība solījusi, ka izmaksās uzreiz par visiem mēnešiem, kas pavadīti okupācijā. Pagaidām gan vēl citas problēmas.

"Mums visi bankomāti sadauzīti. Elektrības, ūdens nav. Ja nav elektrības, nav ne sakaru, ne interneta. Galvenā problēma – elektrība. Parādīsies ūdens, elektrība, tad jau kaut kā," saka Balaklijas iedzīvotāja Nadežda.

Elektrības līnijas cietušas nesenajās kaujās. Tās tiek atjaunotas, arī mobilo sakaru pilnvērtīga darbība.

Dīzeļģeneratora pastāvīgā dunoņā telefonu lādēšanu organizē Aleksejs – no astoņiem rītā līdz sešiem vakarā. Tā kā telefonu daudz, lai nodrošinātu, ka telefons tiešām atgriežas pie īstenā īpašnieka, viņa sistēma – īpašniekam ierodoties pēc tālruņa, pareizi jānosauc pirmie pāris kontakti, kas saglabāti telefona grāmatā. Un cilvēku šeit nāk daudz.

"Dienā kādi 600 telefoni. Tas, neskaitot lukturīšus, "poverbankas", portatīvos lādētājus un visu citu," stāsta energoinženieris, Balaklijas iedzīvotājs Aleksejs.

Kamēr telefoni lādējas, cilvēki var atpūsties turpat esošajā parkā.

"Es telefonu lādēju kādas divas stundas ik pārdienas. Atkarībā, cik izmantoju. Kamēr lādējas – pastaigājos. Gaidu. Laiciņš ir labs. Un nešauj. Tādēļ pastaigājamies, elpojam svaigu gaisu," saka Balaklijas iedzīvotāja Irina.

Netālu ir augstākais punkts pilsētā, no kura paveras ainavisks skats uz ieleju, kas iekārtojusies gar Balakliju. Šeit pastāvīgi nāk cilvēki, kas iegrimuši sarunās ar tālruņiem pie auss.

"Šeit ir zona, tāpēc te arī braucam. Mēs paši te atbraucām pie bērniem uz dzīvokli, uzbraucām te augšā ar mašīnu, un tagad gribu bērniem piezvanīt, jo šeit ir zona. No citurienes piezvanīt nevaram, jo nav zonas. Un vienmēr jādomā, kur uzlādēt telefonu. Tur strādā ģeneratori, tur lādējam. Mēs vispār maz zvanām, tikai galīgas nepieciešamības gadījumā," skaidro Ļubova.

Pilsētas centrā atvesta humānā palīdzība, pārtika, brīvprātīgie izdala ēdienu un gatavo plovu.

Bet pēc pilsētas atbrīvošanas gaismā nākt arī noziegumi, par kuriem apsūdzēta pēdējos mēnešos šeit bijusī Krievijas armija. Cilvēki tika ieslodzīti un arī spīdzināti vietējā policijas iecirkņa telpās.

Policijas iecirknī ir pagrabi, kuros Krievijas karavīri spīdzinājuši vietējos iedzīvotājus. Te jau strādājuši ukraiņu kriminologi, lai apkopotu pierādījumus. Ieslodzījuma kamerās tika turēti daudzi. Piemēram, Aleksejs par to, ka viņam mājās atrasts Ukrainas karogs, bet Artjoms par to, ka pie viņa atrada brāļa fotogrāfijas Ukrainas armijas uniformā. Kamerās bijis saspiesti – paredzēta diviem, bet lika vairākus cilvēkus.

"Gulējām šeit," rāda Artjoms. "Pēdējā laikā vairāk es. Jo, ja cilvēks bija smagi piekauts, tad viņu likām apakšējā lāvā. Te uz grīdas vēl parasti divi gulēja, un šeit šādi vēl trīs.''

"Es sākumā gulēju šajā vietā – ar galvu šeit, kājas uz durvīm, kāreiz ievietojos. Tad te gulēja ar galvu šeit, kājām zem lāvas. Un te vēl divi ielīda," papildina Aleksejs.

"Apgaismojumu šeit ierīkoja tikai nedēļu pirms atbrīvošanas," piebilst Artjoms.

Arī citās nesen atbrīvotajās teritorijās atrasts līdzīgas Krievijas ierīkotas ieslodzījuma vietas, ir liecības arī par citiem noziegumiem, kā slepkavības, par kurām liecina masu apbedījumi. Šīs vietas ir tikai nesen atbrīvotas, un patiesais pastrādāto noziegumu apmērs vēl tikai sāk atklāties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti