Lietuva aicina Eiropas Savienību atrisināt jautājumu par atteikšanos no pulksteņu grozīšanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 7 mēnešiem.

Lietuvas satiksmes ministrs Marjus Skuodis aicinājis Eiropas Savienību (ES) beidzot kopīgi atrisināt jautājumu par atteikšanos no sezonālās pulksteņa laika mainīšanas.

"Šāds [Eiropas Komisijas (EK)] ierosinājums izteikts jau pirms četriem gadiem, tomēr dalībvalstu pilsoņiem joprojām divas reizes gadā nākas pārgriezt pulksteņus. Esmu pārliecināts, ka ir jāuzņemas politiskā atbildība un beidzot jāatrisina šis jautājums, panākot kopīgu ES vienošanos," vēsta Skuodis.

Viņš nosūtījis vēstuli ES transporta komisārei Adinai Veleanai, ES prezidētājvalsts Slovēnijas infrastruktūras ministram Jernejam Vrtovecam un Eiropas Parlamenta (EP) Transporta un tūrisma komitejas vadītājai Karimai Delli.

"Sezonālās pulksteņa laika mainīšanas negatīvo ietekmi uz cilvēku veselību apliecinājuši daudzi pētījumi, tādēļ par galveno prioritāti mums jāuzskata Eiropas iedzīvotāju labklājība un jāatsakās no šīs neefektīvās un kaitīgās laika maiņas," uzsvēris ministrs.

Pēc viņa vārdiem, Lietuvā rīkotās konsultācijas ar sabiedrību un uzņēmējiem parādījušas, ka atteikšanās no laika maiņas neietekmēs ekonomiku, ja Lietuvā un Rietumeiropas valstīs laiks neatšķirsies vairāk kā par divām stundām un ja ES dalībvalstis šo pāreju veiks koordinēti, vienojoties par kopīgu datumu un nosakot skaidru sabiedrības informēšanas procedūru.

"Nav šaubu, ka noteikt koordinētu mehānismu nebūtu sarežģīti un arī tehniskā līmenī to nokārtot nebūtu grūti. Tiešām žēl, ka ES pat pēc vairākus gadus ilgušām diskusijām joprojām nespēj panākt vienošanos tik vienkāršā jautājumā," vēstulē rakstījis Skuodis.

Lietuvas Satiksmes ministrija atgādinājusi, ka EK rīkotajās konsultācijās, kurās piedalījušies 4,6 miljoni cilvēku, 84% no viņiem iestājušies par atteikšanos no laika maiņas.

Jautājums par nepieciešamību pārskatīt esošo pulksteņa pārregulēšanas kārtību Eiropā tika aktualizēts 2018.gadā. EK veiktajā dalībvalstu iedzīvotāju aptaujā lielākā daļa cilvēku pauda viedokli, ka pastāvošā kārtība būtu atceļama. 2018.gada 12.septembrī EK iepazīstināja dalībvalstis ar jaunas direktīvas projektu, rosinot pārtraukt sezonālo laika maiņu visā ES teritorijā.

Pašlaik sarunas par atteikšanos no laika maiņas Eiropas Savienības Padomē apsīkušas. Pēdējo reizi ES direktīvas projekts šai jautājumā tika apspriests 2019.gadā, nolemjot dot dalībvalstīm laiku iekšējo konsultāciju un aptauju rīkošanai.

Latvijā šonedēļ beigsies vasaras laiks, un naktī uz svētdienu, 31. oktobri, plkst. 4 pulksteņa rādītāji būs jāpagriež vienu stundu atpakaļ.

KONTEKSTS:

2018. gadā Eiropā aktualizējās jautājums par nepieciešamību pārskatīt pašreizējo pulksteņa pārregulēšanas kārtību. Tāpēc Eiropas Komisija (EK) veica ES dalībvalstu iedzīvotāju aptauju, kurā lielākā daļa iedzīvotāju pauda viedokli, ka pastāvošā kārtība būtu atceļama.

2018. gada 12. septembrī EK iepazīstināja ES dalībvalstis ar jaunas direktīvas projektu, rosinot pārtraukt sezonālo laika maiņu visā ES teritorijā. Tomēr, tā kā dalībvalstīm bija nepieciešams papildu laiks nacionālajām konsultācijām un savu iedzīvotāju vēlmju apzināšanai, ES līmenī vienots redzējums par jauniem nosacījumiem attiecībā uz laika maiņu divas reizes gadā nav vēl panākts.

Latvijas valdība lēmusi, ka Latvija kopumā atbalsta atteikšanos no sezonālās laika maiņas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti