Levadas centra aptauja: Putinu pēc iebrukuma Ukrainā atbalsta 83% Krievijas iedzīvotāju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 2 mēnešiem.

Sabiedriskās domas aptauja, ko veicis neatkarīgais Levadas centrs, liecina, ka Krievijas prezidenta Vladimira Putina reitings pēc iebrukuma Ukrainā ir audzis; viņa darbību prezidenta amatā atbalsta 83% aptaujas dalībnieku.

Sabiedriskās domas aptaujas Krievijā jau gadiem ilgi uzrāda visaptverošu Putina popularitāti, bet Levadas centra veiktās aptaujas tiek uzskatītas par diezgan ticamām un objektīvām. Par to liecina arī tas, ka Krievijā valdošais režīms ir iekļāvis Levadas centru “ārvalstu aģentu” sarakstā.

Saskaņā ar jaunākās aptaujas datiem Putina reitings ir audzis no 69% janvārī un 71% februārī līdz 83% martā, kad Krievija jau pilnā sparā īstenoja iebrukumu Ukrainā.

Krievijas prezidenta Vladimira Putina reitings Levadas centra aptaujās
Krievijas prezidenta Vladimira Putina reitings Levadas centra aptaujās

Levadas centrs secina, ka līdz ar to ir apturēta iepriekš vērojamā Putina reitinga lejupslīde, kas sākās pēc 2018. gadā pieņemtā lēmuma par pensionāšanās vecuma paaugstināšanu (līdz tam Krievijas iedzīvotāji, tāpat kā padomju laikā, varēja doties pensijā jau 55 gadu (sievietes) un 60 gadu (vīrieši) vecumā; šī sliekšņa paaugstināšana bija ārkārtīgi nepopulārs solis).

Putina reitings savulaik strauji auga arī pēc Krimas aneksijas 2014. gadā.

Ukrainas kara sākums atspoguļojies arī citu Krievijas politiķu popularitātes pieaugumā.

69% aptaujas dalībnieku uzskata, ka valsts virzās pareizā virzienā (februārī šādās domās bija tikai 52% respondentu).

Sociologi gan brīdina, ka grūti izvērtēt, cik patiesas ir iedzīvotāju atbildes uz aptaujas jautājumiem, it sevišķi ņemot vērā to, ka Krievijā par Ukrainas kara nosodīšanu ir paredzēti bargi sodi, pat kriminālatbildība.

Jāņem vērā, ka kara apstākļos gandrīz vienmēr vērojama sabiedrības saliedēšanās ap nācijas līderi. Tā ir noticis arī Ukrainā, kur pirms Krievijas uzbrukuma prezidents Volodimirs Zelenskis bija pretrunīgi vērtēts politiķis, bet tagad visa sabiedrība atbalsta Zelenski kā Ukrainas tautas līderi cīņā pret Krievijas okupantiem.

2001. gadā toreizējais ASV prezidents Džordžs V. Bušs bija ļoti polarizējošs politiķis, bet pēc 11. septembra terora aktiem aptaujas rādīja, ka viņu atbalsta 90% amerikāņu.

“Tā ir saliedēšanās ap valsts vadību, ņemot vērā aso konfliktu ar Rietumiem, pirmo šoku no sankcijām,” aptaujas rezultātus raidsabiedrībai “BBC” komentē Levadas centra direktors Deniss Volkovs.

“Reitingi ir auguši, bet pagaidām es atturētos prognozēt, cik noturīgs būs šis efekts.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti