Krieviju uzskata par galveno aizdomās turamo «Nord Stream» spridzināšanā, Maskava vaino ASV

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Mēģinot izskaidrot gāzes noplūdes no "Nord Stream" cauruļvadiem Baltijas jūrā, kā ticamākais iemesls tiek minēta diversija, kuras organizēšanā varēja būt ieinteresēta Krievija. Maskava tikmēr apgalvo, ka "Nord Stream" darbības apturēšana ir izdevīga ASV, turklāt ASV prezidents Džo Baidens jau februārī brīdinājis par šādu iznākumu.

Gāzes noplūdes no "Nord Stream" cauruļvadiem Baltijas jūrā, visticamāk, radušās tīšas darbības rezultātā. Par to vienisprātis ir gan Dānijas, Zviedrijas un Polijas, gan arī Eiropas Savienības augstākās amatpersonas.

"Nord Stream" cauruļvadu bojājumi radušies tīšas darbības rezultātā
00:00 / 02:37
Lejuplādēt

Seismiskā aktivitāte negadījuma zonā liecina, ka cauruļvadi, visticamāk, tika uzspridzināti. Eksperti uzskata, ka cauruļvadu spridzināšana bijusi rūpīgi plānota sabotāža. Somijas ārlietu ministrs Peka Hāvisto atzinis, ka tik vērienīga operācija, visticamāk, ir kādas valsts specdienestu darbs.

Par galveno aizdomās turamo tiek uzskatīta Krievija, kas ne reizi vien apliecinājusi gatavību izmantot gāzes piegādes (vai to apturēšanu) kā šantāžas instrumentu.

Taču šīs versijas kritiķi iebilst, ka Maskavai nebija vajadzības spridzināt pašas būvētos cauruļvadus, jo gāzes piegādes Eiropai var apturēt, vienkārši aizgriežot krānu.

Krievija tikmēr izteikusi aizdomas, ka diversiju sarīkoja ASV specdienesti, jo Vašingtona vēlas nodrošināt sev lielāku peļņu no sašķidrinātās gāzes pārdošanas Eiropai.

Zviedrijas premjere Magdalēna Andešsone secina, ka notikušais nav bijis parasts negadījums. "Mūsu rīcībā ir gan sava informācija, gan ziņas no Dānijas. No tās mēs varam izdarīt secinājumu, ka tas ir tīšs nodarījums. Visticamāk, ka tā ir sabotāža."

Amatpersonas cer, ka aptuveni pēc nedēļas spiediens cauruļvados varētu samazināties un kļūs iespējams tos apskatīt. Dānijas jūras spēki pagaidām ir norobežojuši teritoriju Bornholmas salas tuvumā, jo kuģošana tur šobrīd var būt bīstama.

Gāze no bojātajām "Nord Stream" caurulēm ar lielu spiedienu turpina izplūst Baltijas jūrā. Tādēļ speciālisti šobrīd nevar piekļūt trim bojājuma vietām un tās detalizēti izpētīt. Bet jau tagad ir skaidrs, ka, visticamāk, caurumi ir radušies no sprādzieniem.

Kā vēsta britu laikraksts "The Times", atsaucoties uz avotiem Lielbritānijas izlūkdienestos, Krievija jau pirms vairākām nedēļām varēja nemanāmi piestiprināt spridzekļus pie gāzes cauruļvadiem.

Arī Dānijas Aizsardzības akadēmijas analītiķis Anderss Nīlsens pieļauj, ka cauruļvadu bojāšanā varētu būt ieinteresēta Krievija. Šādi var radīt nestabilitāti gāzes tirgū, kas palielina gāzes cenu.

"Zīmīgi, ka tas viss noticis tieši tajā dienā, kad tika atklāts jaunais Baltijas cauruļvads, kas atrodas tajā pašā teritorijā. Līdz ar to tas rada zināmu neskaidrību par to, vai gadījumā Bornholmas tuvumā nav paslēpies kāds, kas mēģina nodarboties ar sabotāžu, un vai tas nevar ietekmēt arī jauno cauruļvadu. Neskaidrība noteikti radīsies."

Krievijas amatpersonas tikmēr diversijas rīkošanā apsūdz Vašingtonu. Krievijas Ārlietu ministrijas preses sekretāre Marija Zaharova atsaucās uz ASV prezidenta Džo Baidena teikto šā gada februārī, vēl pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā.

Toreiz Baidens publiski solīja pielikt punktu "Nord Stream 2", ja Krievijas tanki šķērsos Ukrainas robežu.

Tāpat Maskava apgalvo, ka Vašingtona vēlas labi nopelnīt ar sašķidrinātās gāzes pārdošanu Eiropai.

Zaharova uzskata, ka Baidenam būtu jāsniedz paskaidrojumi, vai viņš patiešām ir uzdevis izpildīt draudus par "Nord Stream" neitralizēšanu.

ASV amatpersonas savukārt pavēstījušas, ka Kremļa paustās apsūdzības ir "absurdas" un tās uzskatāmas par kārtējo Krievijas dezinformācijas izpausmi.

Eļļu ugunī ir pielējis Eiropas Parlamenta deputāts, bijušais Polijas ārlietu ministrs Radoslavs Sikorskis, kurš pēc ziņām par Baltijas jūrā notikušo incidentu tviterī publicēja foto no notikuma vietas un kodolīgu vēstījumu "Paldies, ASV!".

Sikorskis norāda, ka Ukraina un Baltijas valstis 20 gadu cīnījušās pret "Nord Stream" projektu, kura vienīgais mērķis esot bijis šantažēt Eiropu.

"20 miljardus dolāru vērti metāllūžņi tagad guļ jūras dzelmē; kārtējā maksa, kas Krievijai jāmaksā par noziedzīgo lēmumu iebrukt Ukrainā," norāda Sikorskis.

Viņa izteikumus asi kritizējis tagadējās Polijas valdības pārstāvis Staņislavs Žarins. "Krievijas melu apstiprināšana šobrīd apdraud Polijas drošību. Cik bezatbildīga rīcība!"

KONTEKSTS:

27. septembrī Dānijas un Zviedrijas varasiestādes izplatīja informāciju, ka dienu iepriekš konstatēti bojājumi "Nord Stream 1" un "Nord Stream 2" gāzes cauruļvados Baltijas jūrā netālu no Bornholmas salas. Bojājumi atklāti uzreiz trijās vietās, un tas liecina, ka notikušais, visticamāk, ir diversija, nevis vienkāršs negadījums.

"Nord Stream" projekts tika asi kritizēts, jo tā pretinieki uzskatīja, ka tas palielina Eiropas Savienības atkarību no Krievijas gāzes piegādēm un nodrošina Maskavai politiskās ietekmes sviras, kā arī instrumentu enerģijas piegāžu potenciālai atslēgšanai. Arī Baltijas valstu amatpersonas kritiski izteikušās par "Nord Stream", uzsverot, ka tas ir ģeopolitisks projekts un ir pretrunā ar Eiropas Enerģētikas savienības mērķiem.

Eiropas Savienība plāno līdz gada beigām par vismaz divām trešdaļām samazināt atkarību no Krievijas gāzes. Tādēļ dalībvalstīm ieteikts samazināt dabasgāzes patēriņu par vismaz 15%.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti