EP pieprasīs ES apturēt «Nord Stream 2» būvniecību un ieviest jaunas sankcijas pret Krieviju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas Parlaments (EP) pieprasīs Eiropas Savienībai (ES) apturēt gāzes cauruļvada “Nord Stream 2” būvniecību un ieviest jaunas sankcijas pret Krieviju saistībā ar opozīcijas politiķa Alekseja Navaļnija aizturēšanu. Tomēr nav sagaidāms, ka ES dalībvalstis par papildu sankcijām Krievijai vienosies visdrīzākajā laikā.

ES oktobrī noteica sankcijas vairākām augstām Krievijas amatpersonām par Kremļa opozicionāra Alekseja Navaļnija saindēšanu ar nervus paralizējošo vielu “Novičok”. EP deputāti uzskata, ka tagad sankcijas jāievieš arī pret fiziskām un juridiskām personām, kuras pieņēma lēmumu par Navaļnija ieslodzīšanu.

EP pieprasīs ES apturēt «Nord Stream 2» būvniecību un ieviest jaunas sankcijas pret Krieviju
00:00 / 03:23
Lejuplādēt

Eiroparlamentārieši ceturtdien gatavojas balsot par rezolūciju, kurā ES aicināta sankciju sarakstā ievietot arī “Krievijas oligarhus”, Krievijas prezidenta Vladimira Putina tuvākos sabiedrotos, kā arī “mediju propagandistus”, rakstīts rezolūcijas priekšlikumā, kas publicēts EP mājaslapā.

Rezolūcijas projektā arī teikts, ka ES dalībvalstīm ir “kritiski jāpārskata sadarbība ar Krieviju dažādās ārpolitikas platformās un tādos projektos kā gāzes cauruļvads “Nord Stream 2”, kura būvniecība ES ir nekavējoties jāpārtrauc”.

EP deputāte no Zaļo un Eiropas Brīvās apvienības grupas Viola fon Kramona-Taubādele asi kritizēja ES par līdzšinējo bezzobainību, stingri neiestājoties pret Putina režīma pastrādātajiem noziegumiem, piemēram, vēršanos pret oponentiem un citu valstu teritoriju okupēšanu un anektēšanu.

“Tas ir jāizbeidz! Kremlim ir jāsaprot, ka viņu noziegumiem ir augsta cena. Es pieprasu: “Nord Stream 2” būvniecība ir jāpārtrauc nekavējoties, ir jāievieš bargākas individuālās un sektorālās sankcijas, kā arī jāpiedāvā lielāks atbalsts liberālajai opozīcijai,” sacīja deputāte.

EP lielākās frakcijas – Eiropas Tautas partijas – priekšsēdētājs Manfrēds Vēbers izdevumam “Der Spiegel” sacīja, ka sankcijas ir ES spēcīgākais instruments. Viņaprāt, “Nord Stream 2” projekta apturēšana būtu viens no veidiem, kā izdarīt papildu spiedienu uz Krieviju, jo ar deklaratīvu vēršanos pret Krieviju esot par maz.

Lai ieviestu papildu sankcijas pret Krieviju ir nepieciešams visu 27 ES dalībvalstu atbalsts. Sagaidāms, ka ES dalībvalstu ārlietu ministri šo jautājumu apspriedīs nākampirmdien, taču kādi konkrēti lēmumi neesot gaidāmi agrāk par 15. februāri, kad noslēdzas Navaļnijam piemērotais arests, vēsta izdevums “Politico”.

Cauruļvads “Nord Stream 2”, pa kuru Krievija piegādātu dabasgāzi Vācijai, ir sašķēlis ES dalībvalstis. Baltijas valstis un Polija pieprasījušas projekta apturēšanu, norādot, ka tas palielinās Eiropas atkarību no Krievijas energoresursiem un samazinās Eiropas enerģētisko drošību. Savukārt Vācijas valdība līdz šim ir uzstājusi, ka 9,5 miljardus eiro izmaksājošais projekts ir jāpabeidz.

Cauruļvadu vajadzēja pabeigt jau 2019. gadā, bet būvniecības darbi apstājās, jo ASV piedraudēja pakļaut sankcijām uzņēmumus, kuri bija iesaistījušies projekta īstenošanā. Tas piespieda izstāties no projekta vairākas rietumvalstu kompānijas.

Krievija nolēma pabeigt “Nord Stream 2” saviem spēkiem un decembrī atsāka cauruļvada būvniecību Baltijas jūrā. ASV uz to atbildēja, šonedēļ nosakot sankcijas pret Krievijai piederošo cauruļvadu likšanas kuģi “Fortuna”, kas ir iesaistīts “Nord Stream 2” būvniecībā.

KONTEKSTS:

44 gadus vecajam Navaļnijam augustā kļuva slikti lidojuma laikā no Tomskas uz Maskavu. Viņu pārveda uz klīniku Berlīnē, kur Navaļnijs vairāk nekā nedēļu pavadīja komā. Vācijas, Francijas un Zviedrijas laboratoriju analīzes liecināja, ka viņš ticis saindēts ar "Novičok" grupai piederošu nervus paralizējošu vielu. 

Starptautiskais pētnieciskās žurnālistikas projekts "Bellingcat" un Krievijas tīmekļa medijs "The Insider" sadarbībā ar ASV televīzijas kanālu CNN un vācu žurnālu "Der Spiegel" izmeklēšanā secinājuši, ka atentātu pret Krievijas opozīcijas līderi Navaļniju Tomskā īstenoja Federālā drošības dienesta (FDD) vienība, kas darbojusies FDD Kriminālistikas institūta aizsegā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti