Krievija bloķē ANO Drošības padomes rezolūciju, kas nosoda aneksijas Ukrainā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Krievija ANO Drošības padomē uzlika veto rezolūcijai, kas nosoda Krievijas veiktās Ukrainas teritoriju aneksijas. Rezolūciju, kuras projektu izstrādājušas ASV un Albānija, balsojumā atbalstīja 10 padomes dalībvalstis. Pret balsoja tikai Krievija, bet atturējās četras valstis – Ķīna, Indija, Brazīlija un Gabona.

Krievijas veto jau bija gaidāms, bet rietumvalstis cerēja parādīt Krievijas izolāciju tās karā pret Ukrainu. Rezolūcija tagad tiks nodota balsojumam ANO Ģenerālajā asamblejā, kur visām valstīm ir balsstiesības un neviena nevar bloķēt rezolūcijas pieņemšanu.

ASV iesniedza Drošības padomes rezolūcijas projektu dažas stundas pēc Krievijas prezidenta Vladimira Putina paziņojuma, ka Krievijai tiek pievienoti četri Ukrainas apgabali, kur pirms tam Kremlis sarīkoja tā sauktos "referendumus" par pievienošanos Krievijai.

"Tas ir tieši tas, kas Drošības padomei jādara – jāaizstāv suverenitāte, jāaizsargā teritoriālā integritāte, jāveicina miers un drošība," sēdes sākumā paziņoja ASV vēstniece ANO Linda Tomasa-Grīnfīlda.

"ANO tika izveidota ar ideju, ka nekad vairs nevienai valstij nebūs ļauts ar spēku ieņemt citas valsts teritoriju," sacīja vēstniece.

Krievijas vēstnieks ANO Vasilijs Ņebenzja nosauca par bezprecedenta rīcību to, ka tiek mēģināts panākt padomes pastāvīgās dalībvalsts ar veto tiesībām nosodīšanu.

"Vai jūs nopietni gaidāt, ka Krievija izskatīs un atbalstīs šādu projektu? Ja nē, tad, izrādās, ka jūs ar nodomu spiežat mūs izmantot veto tiesības, lai tad jūsmīgi runātu, ka Krievija ļaunprātīgi izmanto šīs tiesības," sacīja Ņebenzja.

Rezolūcijas projektā bija nosodīti nelikumīgie referendumi, kas sarīkoti Krievijas okupētajās Ukrainas daļās, un visas valstis tika aicinātas neatzīt nekādas Ukrainas robežu izmaiņas. Tā arī aicināja uzlikt par pienākumu Krievijai izvest savu karaspēku no Ukrainas.

Putins neilgi pirms 24. februāra sāktā pilna apjoma iebrukuma Ukrainā apmeklēja Pekinu un vienojās par tuvākām attiecībām. Ķīna tomēr ir atturējusies no stingras Krievijas atbalstīšanas, un ASV amatpersonas ir izteikušās, ka Pekina noraidījusi Krievijas lūgumus piegādāt ieročus.

"Visu valstu suverenitātei un teritoriālajai integritātei jābūt garantētai," sacīja Ķīnas vēstnieks ANO Džans Dzjuņs. "Ķīna aicina visas iesaistītās puses izrādīt savaldību, atturēties no darbībām, kas patiesībā saasina saspīlējumu, un atstāt vietu risinājumam diplomātisku sarunu ceļā."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti