Jaunā vides aktīviste Grēta Tūnberga kritizē pasaules līderus; Tramps ironizē par jaunieti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 8 mēnešiem.

Zviedru skolniece, vides aktīviste Grēta Tūnberga ANO klimta samitā Ņujorkā nopēla pasaules līderus, kuriem pārmeta savas paaudzes nodošanu, pietiekami aktīvi necīnoties pret siltumnīcefekta gāzu emisiju. Klimata samitu negaidīti apmeklēja arī ASV prezidents Donalds Tramps, kurš aktīvistei veltīja sarkastisku ierakstu sociālajā tīklā „Twitter”.

Jaunā vides aktīviste Grēta Tūnberga kritizē pasaules līderus; Tramps ironizē par jaunieti
00:00 / 03:50
Lejuplādēt

Aptuveni 60 pasaules līderi šonedēļ pulcējušies ASV pilsētā Ņujorkā, kur norisinās klimata samits. Samita mērķis ir atdzīvināt ANO Parīzes klimata vienošanos laikā, kad cilvēce piesārņo atmosfēru ar siltumnīcefekta gāzēm vairāk nekā jebkad iepriekš.

Par emocionālāko brīdi pirmdien, 23. septembrī, ANO samitā kļuva 16 gadus vecās vides aktīvistes Grētas Tūnbergas uzruna. Tajā viņa pasaules līderiem pārmeta savas paaudzes nodošanu, pietiekami aktīvi necīnoties pret siltumnīcefekta gāzu emisiju. Savas runas laikā viņa nosauca vairākus mērķus, kas nav sasniegti, un norādīja, ka var izveidoties nenovēršamas ķēdes reakcijas ārpus cilvēku kontroles.

„Tas viss ir nepareizi. Man nevajadzētu šeit atrasties. Man vajadzētu būt skolā otrā okeāna malā. Jūs vēršaties pie mums – jauniešiem – pēc cerības. Kā jūs uzdrīkstaties? Jūs esat nozaguši manus sapņus un manu bērnību ar saviem tukšajiem vārdiem, tomēr es esmu viena no laimīgajiem. Cilvēki cieš, cilvēki mirst, sabrūk veselas ekosistēmas.

Mēs esam masveida izmiršanas sākumā, un viss, par ko jūs varat runāt, ir nauda un pasakas par mūžīgo ekonomikas izaugsmi. Kā jūs uzdrīkstaties!

Vairāk nekā 30 gadu garumā zinātne ir sevi pierādījusi. Kā jūs uzdrošināties no tās novērsties un nākt šeit, sakot, ka darāt pietiekami, kad risinājumi vēl aizvien nav saredzami. Jūs sakāt, ka dzirdat mūs un saprotat situācijas nopietnību. Bet vienalga, cik skumja un dusmīga es esmu, es tam nevēlos ticēt, jo, ja jūs patiešām izprotat situāciju un turpināt nerīkoties, tad jūs esat ļauni, un tam es atsakos ticēt,” sacīja Tūnberga.

Samitā negaidīti ieradās arī ASV prezidents Donalds Tramps, kuru pavadīja viceprezidents Maiks Penss. Tramps ieradās pēc pasākuma sākuma un nokavēja Tūnbergas un ANO ģenerālsekretāra Antoniu Gutērreša runas. Taču Tramps paspēja uz Vācijas kancleres Angelas Merkeles uzstāšanos un noklausījās vairākas citas runas par klimata krīzi un iespējamajiem politiskajiem risinājumiem. Kopumā gan viņa viesošanās samitā bija īsa.

Sociālajā tīklā „Twitter” Tramps dalījās ar videomateriālu, kurā redzama Tūnberga. Tam klāt viņš pievienoja sarkastisku ierakstu, sakot, ka aktīviste izskatās pēc ļoti priecīgas jaunas meitenes, kas lūkojas spožā un brīnišķīgā nākotnē.

Par populāru internetā kļuva arī kāds samita laikā iemūžināts videomateriāls, kurā Tūnberga redzama ar niknu skatienu lūkojoties Trampa virzienā.

ASV prezidents ir paudis skepsi par zinātnieku atklājumiem klimata jomā un atvieglojis vides aizsardzības noteikumus ASV, bieži vien darot to ekonomiskā progresa vārdā. Tūnberga iepriekš paudusi skepsi, ka viņai izdotos pārliecināt Trampu par nepieciešamību rīkoties klimata jautājumos.

Apvienotās Nācijas vakar nāca klajā ar paziņojumu, ka 66 valstis, desmit reģioni, 93 uzņēmumi un 12 investori apņēmušies sasniegt neitralitāti oglekļa dioksīda emisijas jomā līdz 2050. gadam. Šis mērķis tiek uzskatīts par nozīmīgu cīņā ar katastrofiskām ilgtermiņa klimata izmaiņām. ANO aplēsusi, ka

globālās sasilšanas iegrožošanai, lai tā nepārsniegtu 1,5 grādus pēc Celsija līdz 2100. gadam, pašreizējie pūliņi jāpalielina pieckārtīgi.

Savukārt laikraksts „The Guardian”, atsaucoties uz jaunu pētījumu ziņo, ka vairāk nekā četras piektdaļas no pasaules lielākajām kompānijām līdz 2050. gadam nespēs sasniegt mērķus, kas izvirzīti Parīzes klimata vienošanās tekstā. Pētījumā atklāts, ka no 3000 uzņēmumiem tikai 18% ir izstrādāti plāni, kā līdz gadsimta vidum ierobežot gaisa temperatūru pusotra grāda robežā.

KONTEKSTS:

Jaunākie ANO Meteoroloģijas asociācijas dati liecina, ka aizvadītā piecgade ir bijusi pats karstākais periods pasaules vēsturē. Arktiskie ledāji ir tuvu izzušanai, un būtiski ceļas arī globālais jūras līmenis.

Tikmēr ANO mītnē Ņujorkā notiek klimatam veltīts samits, kurā pasaules valstu līderiem jāvienojas par rīcību pret globālo sasilšanu. Visgrūtākais uzdevums būs pārliecināt augošās ekonomikas, kas ir lielākās dabas piesārņotājas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti