Īsi pirms «Brexit» vizītē Londonā ieradies ASV valsts sekretārs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 3 mēnešiem.

ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo ieradies vizītē Lielbritānijā, lai īsi pirms “Brexit” uzsvērtu abu valstu īpašās divpusējās attiecības. Londonā Pompeo uzsvēra, ka izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) pavērs Lielbritānijai jaunas iespējas. Vienlaikus vizīte arī tiek saistīta ar ASV bažām par Ķīnas līdzdalību Lielbritānijas 5G infrastruktūras attīstīšanā.

Simboliski atverot jaunu lapaspusi abu valstu attiecībās, ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo bija pat plānojis ierasties Lielbritānijā pašā “Brexit” priekšvakarā. Taču viņa britu kolēģis Dominiks Rābs esot ieteicis dienu iepriekš – izstāšanās diena iespējams būšot pārāk haotiska. Šādi kopējā preses konferencē izteicās pats Pompeo.

Viņš arī atgādināja, ka pašreizējā ASV administrācija Lielbritānijas lēmumā saskata iespējas, nevis zaudējumus. “Iepriekšējā administrācija uzskatīja – ja Lielbritānija pieņems šo lēmumu, tad tā paliks pēdējā. Mēs vēlamies izvirzīt Lielbritāniju priekšgalā. Mūsu attiecības ir vēsturiski labas, izņemot to vienu mirkli, kad mēs izlauzāmies ārā pirms pārsimt gadiem, viss bijis fantastiski. Tāpēc mēs runājam par tirdzniecības līgumu un ekonomiku, kur arī mūs vieno daudzas lietas,” sacīja Pompeo.

“”Brexit” daļēji Lielbritānijai ir vajadzīgs, lai iegūtu pašpārliecību, ambiciozitāti un sajūtu, ka mēs strādājam Lielbritānijas interešu vārdā un ticam sev. Un tagad mūsu amerikāņu draugi saka – ziniet, mēs to atbalstām. Un tas ir fantastiski,” sacīja Rābs.

ASV ir viena no prioritārajām valstīm, ar kuru Lielbritānijā pēc izstāšanās no ES steigs noslēgt abpusēju tirdzniecības līgumu. Abu valstu finanšu ministri iepriekš izteikušies, ka tas esot iespējams pat šā gada laikā.

Tomēr jau tagad izkristalizējušās domstarpības par iespējamiem nodokļiem un tarifiem vairākās nozarēs, it īpaši informāciju tehnoloģiju jomā.

KONTEKSTS:

2016. gadā Lielbritānijā referendumā 52% britu nobalsoja par valsts izstāšanos no ES. Kopš tā laika tika strādāts pie Lielbritānijas un ES vienošanās par izstāšanās procesu. Savu piekrišanu tam deva ES valstis, taču piedāvāto vienošanos trīs reizes noraidīja britu parlaments. Lielbritānijai bija jāizstājas no ES 2019. gada 29. martā, taču aprīļa vidū Terēza Meja un pārējo ES valstu līderi vienojās par iespēju atlikt "Brexit" līdz 31. oktobrim, pēcāk termiņš tika pagarināts līdz 2020. gada 31. janvārim.

Līdz ar "Brexit" 1.februāra rītā iesāksies 11 mēnešu pārejas periods, kurā Lielbritānija saglabās daudzas priekšrocības un arī pienākumus gluži kā citas ES valstis. Šajā laikā pusēm jāvienojas par nākotnes attiecībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti