Panorāma

O. Šolcs aicina Ķīnu izdarīt spiedienu uz Krieviju

Panorāma

Panorāma

G7 koordinēs palīdzību Ukrainas enerģētikas atjaunošanai

G7 koordinēs palīdzību Ukrainas enerģētikas atjaunošanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Krievijas sāktais karš Ukrainā bijis uzmanības centrā G7 (septiņu lielāko rūpnieciski attīstīto valstu grupas) ārlietu ministru sarunās Vācijas pilsētā Minsterē. Šajā apvienībā līdz ar Vāciju ietilpst arī Francija, Itālija, Japāna, Kanāda, ASV un Lielbritānija.

G7 ārlietu ministri atkārtoti pauda stingru atbalstu Ukrainai un apņēmās koordinēt palīdzību Ukrainas enerģētikas sektora atjaunošanai.

Spriežot par sankcijām pret Krieviju, G7 vienojās par naftas cenas griestu noteikšanu tai Krievijas naftai, kas tiek pārvadāta ar kuģiem. Taču izskatās, ka Indija un Ķīna, kas ir divas lielākās Krievijas naftas pircējas, pašlaik nav gatavas piekrist šim G7 plānam.

Krievija vairākkārt ir paziņojusi, ka nepārdos naftu nevienai valstij, kas ieviesīs cenu griestus. Taču "Financial Times" rēķina, ka Krievijas naftas eksports pēc 5. decembra samazināsies par gandrīz piekto daļu no tās jūras eksporta, jo Krievijai varētu būt grūti iegūt pietiekami daudz tankkuģu; krieviem būs liegta britu, ES un ASV apdrošināšana.

G7 valstu ārlietu ministri ar ES ārpolitikas vadītāju Žuzepu Borelu
G7 valstu ārlietu ministri ar ES ārpolitikas vadītāju Žuzepu Borelu

G7 ministri arī aicināja naftu iegūstošās valstis palielināt naftas ražošanu un eksportu. Tāpat arī G7 runāja par Krievijas kara izraisīto potenciālo badu pasaulē.

"Ir ārkārtīgi svarīgi, lai mēs saglabātu savu stratēģisko izturību, turpinātu to, kas tiek darīts, – gan atbalstot Ukrainas iedzīvotājus, kad viņi aizstāv sevi pret agresiju, gan arī mazinot spiedienu tām valstīm un tautām visā pasaulē, kas jau tagad saskaras ar pārtikas trūkumu un tiek tuvinātas badam," teica Lielbritānijas ārlietu ministrs Džeimss Kleverlijs.

Attiecībā uz Ķīnu G7 ministru starpā veidojas vienprātība, ka pēc Komunistiskās partijas kongresa ir nepieciešama koordinēta reakcija uz Ķīnas prezidenta Sji Dzjiņpina ambīcijām. Kopīgajā komunikē Ķīna aicināta atturēties no "draudiem, piespiešanas, iebiedēšanas vai spēka lietošanas" – tas attiecas uz Taivānu.

Tai pašā laikā G7 gatava ar Ķīnu sadarboties, lai risinātu globālās drošības, veselības un klimata problēmas.

Šobrīd daudz jautājumu ir arī par G20 valstu apvienības tikšanos, kas plānota pēc divām nedēļām Indonēzijā, Bali salā. Uz šo sanāksmi jādodas nevis ministriem, bet valstu līderiem.

Joprojām valda neziņa, vai tajā piedalīsies Krievijas līderis Vladimirs Putins. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis jau paziņojis: ja Putins tur būšot, tad Ukraina nepiedalīsies.

ASV savukārt grib izvairīties no Džo Baidena tikšanās aci pret aci ar Putinu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti