ES panāk vienošanos par 2014.gada budžetu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 6 mēnešiem.

Eiropas Savienības (ES) institūcijas pēc nakti ilgām sarunām vienojušās par nākamā gada budžetu, kas atver durvis arī galīgajam lēmumam par organizācijas septiņu gadu naudas maku. Lielākais strīds izcēlies par to, cik galu galā lielam būt nākamā gada organizācijas budžetam. Dalībvalstis to vēlas mazāku, bet Eiropas Parlaments un Eiropas Komisija aicina griezt saprātīgi. Īpašs naudas fonds būs paredzēts bezdarba mazināšanai un humānajai palīdzībai.

Garo sarunu un strīdu lielākais iemesls bija pusotrs miljards eiro jeb aptuveni miljards latu. Tieši par tik lielu summu Eiropas Savienības dalībvalstis, kuras sarunās pārstāvēja Eiropas Savienībā prezidējošā Lietuva, vēlējās mazāku nākamā gada Eiropas Savienības budžeta maksājumu daļu. Vispārējā Eiropas taupības vilnī katru centu dalībvalstis šobrīd sver divreiz, taču Eiropas Komisija un Eiropas Parlaments šādam risinājumam īsti nevēlējās piekrist, norādot, ka tādejādi Eiropas Savienības budžetā ir apdraudētas vairākas būtiskas prioritātes un var aptrūkties nauda projektiem, kam tā ir apsolīta, kā jau tas ir bijis iepriekš.

Galu galā visas puses ir vienojušās par kompromisu, taču nākamā gada budžets būs mazāks, nekā prasīja Eiropas Komisija un Eiropas Parlaments, proti, tie būs 135,5 miljardi eiro jeb 95 miljardu latu maksājumos, savukārt dažādām saistībām tiks tērēti 142,6 miljardi eiro jeb aptuveni 100 miljardu latu. Kopumā Eiropas Savienības nākamā gada budžets būs par aptuveni 9% mazāks nekā iepriekšējais.

Papildu nauda, vairāki miljardi eiro, būs paredzēta jaunu darba vietu radīšanai un apmācībai, pārkvalifikācijai, tā kā īpaši daudz jaunu cilvēku Eiropas Savienībā krīzes dēļ ir bez darba. Taču skeptiķi norāda, ka šī summa būs kā piliens okeānā, jo ir pārsimts eiro uz vienu bez darba esošu cilvēku, kas problēmu nerisina.

Lietuvas finanšu ministra vietnieks Alģimants Rimkuns vēlāk medijiem arī sacīja, ka sarunās panākta vienošanās vairāk naudas paredzēt arī humānajai palīdzībai, tā kā bēgļu plūsma no ārvalstīm vairākām Eiropas Savienības dalībniecēm ir milzu problēma, un nauda būs paredzēta aģentūrām, organizācijām, kas ar to nodarbojas, kā arī robežkontroles stiprināšanai.

Vairums budžeta subsīdijām paredzētās naudas būs veltīta Eiropas lauksaimnieku atbalstam un jaunu infrastruktūras objektu, piemēram, ceļu būvniecībai, īpaši jaunākajās Eiropas Savienības valstīs.

Tagad vienošanās par nākamā gada budžetu ļauj virzīties tālāk un jau tuvoties noslēgumam arī lēmumos par Eiropas Savienības septiņu gadu naudas maku. Tieši tādēļ, ka vēl nebija skaidrs Eiropas Savienības nākamā gada budžets, apstājās arī balsojums Eiropas Parlamentā par daudzgadu naudas kasi. Nu atlicis vairs pēdējais solis – Eiropas valstu atbildīgo ministru, tā teikt, zīmogs un Eiropas Parlamenta balsojums, kuru plāno nākamnedēļ sesijā Strasbūrā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti