ES gatava jaunām sankcijām pret Baltkrievijas režīmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 11 mēnešiem.

Eiropas Savienība (ES) svētdien kritizēja pirms gada viltotās prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā un slavēja baltkrievu drosmi savas brīvības aizstāvībā. Brisele neizslēdz iespēju noteikt jaunas sankcijas pret Baltkrievijas ilggadējā autoritārā vadītāja Aleksandra Lukašenko režīmu. Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska paziņojusi, ka Rietumu sankcijas pret Lukašenko režīmu ir ļoti nozīmīgas.

ES gatava jaunām sankcijām pret Baltkrievijas režīmu
00:00 / 02:36
Lejuplādēt

Pirmdien apritēs gads kopš Baltkrievijā notikušajām prezidenta vēlēšanām, kurās, pateicoties masveidīgai rezultātu viltošanai, uzvarēja gandrīz 30 gadus valdījušais Lukašenko. Pēc vēlēšanām visā valstī sākās plaši protesti, kurus režīms apspieda ar līdz tam nepieredzētu bardzību, fiziski izrēķinoties un ieslogot tūkstošiem miermīlīgu protestētāju. Daudzi Lukašenko kritiķi, baidoties par savu un tuvinieku drošību, aizbēga no Baltkrievijas.

Pieminot pirmo gadadienu kopš vēlēšanām, svētdien ES augstais pārstāvis ārlietās un drošības jautājumos Žuzeps Borels publicēja paziņojumu, kurā norāda, ka 2020. gada 9. augustā “Baltkrievijas tautas cerības ievēlēt likumīgu līderi tika brutāli salauztas”.

Tālāk Borels raksta, ka “kopš tā laika Baltkrievijas iedzīvotāji nepārtraukti un drosmīgi ir iestājušies par cilvēktiesību ievērošanu un fundamentālajām brīvībām, kā arī pieprasījuši jaunu un demokrātisku vēlēšanu sarīkošanu”.

ES ārlietu vadītājs piebilst, ka gadu vēlāk baltkrievu prasības joprojām nav uzklausītas. Tā vietā Lukašenko režīms izvēršot represijas pret sabiedrību, nepārtraukti paplašinot plaisu starp valsti un baltkrievu tautu.

Borels apsūdz Baltkrievijas valsti starptautisko normu pārkāpšanā, atgādinot par 23. maijā sagrābto aviokompānijas “Rynair” pasažieru lidmašīnu un vairāku tūkstošu migrantu iesūtīšanu ES dalībvalstī Lietuvā.

Pēdējā gada laikā ES vairākas reizes ir lēmusi par jaunām sankcijām pret Baltkrieviju. Borels raksta, ka bloka dalībvalstis ir gatavas vienoties par turpmākiem pasākumiem, lai piespiestu Lukašenko režīmu izbeigt represijas pret Baltkrievijas iedzīvotājiem un klaji pārkāpt starptautiskās normas.

ES sankciju atcelšana būšot iespējama tikai tādā gadījumā, ja Baltkrievijas varas iestādes pilnībā respektēs demokrātiskos principus un likuma varu, ievēros cilvēktiesības un izbeigs represijas. Brisele pieprasa Minskai atbrīvot un pilnībā reabilitēt vairāk nekā 600 politisko ieslodzīto un uzsākt iekļaujošu nacionālo dialogu, kas ļautu sarīkot brīvas un godīgas vēlēšanas.

Sava paziņojuma noslēgumā Borels raksta, ka ES turpinās atbalstīt “demokrātisku, neatkarīgu, suverēnu, plaukstošu un stabilu Baltkrieviju”.

Lukašenko galvenā konkurente pērn 9. augustā notikušajās prezidenta vēlēšanās Svjatlana Cihanouska svētdien publicētā intervijā Vācijas ziņu aģentūrai DPA kārtējo reizi uzsvēra, cik svarīgas ir rietumvalstu noteiktās sankcijas pret Lukašenko režīmu.

Viņasprāt, ekonomiskais un politiskais spiediens var mudināt Minskā pie varas esošos mainīt savu uzvedību, piespiest viņus iesaistīties dialogā ar baltkrieviem, atbrīvot politiskos ieslodzītos un sēsties pie sarunu galda ar opozīciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti