Eksperte: Apvienošanās ievērojami stimulētu Kipras ekonomisko un sociālo attīstību.

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Kipras grieķiem un turkiem ir pienācis pēdējais laiks atgriezties pie sarunām par valsts atkalapvienošanos. Par to šonedēļ paziņoja Eiropas Savienības ekonomikas komisārs Olli Rēns, norādot, ka apvienošanās ievērojami stimulētu Kipras ekonomisko un sociālo attīstību. Ņemot vērā prognozes, ka divu gadu laikā salu valsts iekšzemes kopprodukts kritīsies par vairāk nekā 10 procentiem, krīzē nonākušajai Nikosijai izaugsme tik tiešām noderētu. Bet vai Kipras grieķi un turki ir gatavi atkalapvienoties vai vismaz runāt par to - tas ir cits jautājums.

Eiropā šonedēļ: Slovēnijas valdība pati pieņēmusi taupības plānu, lai izvairītos no kļūšanas par vēl vienu eirozonas valsti, kam piemērota starptautiskā aizdevuma programma un līdz ar to kreditoru uzspiesti nosacījumi. Valsts ekonomikai lielas problēmas rada sliktā situācija banku sektorā. Lai stabilizētu stāvokli, agrāk nekā plānots, jau jūlijā paredzēts paaugstināt pievienotās vērtības nodokli, bet nākamgad tiks ieviests īpašuma nodoklis. Tāpat paredzēta valsts uzņēmumu privatizēšana.

*

Lietuvas prezidentei Daļai Grībauskaitei šonedēļ Vācijā piešķīra prestižo Āhenes pilsētas Kārļa Lielā balvu. Lai godinātu Grībauskaiti, ceremonijā klātesošas bija Eiropas Savienības augstākās amatpersonas. Lietuvas prezidentei par „politikas Oskaru" dēvēto balvu piešķīra, novērtējot viņas ieguldījumu Eiropas vienotībā un ekonomikas stabilitātē. Grībauskaite prestižo apbalvojumu ieguvusi, Lietuvai gatavojoties jūlijā pārņemt Eiropas Savienības prezidētājvalsts grožus.

*

Kipra ir teritoriāli sadalīta kopš 1974. gada, kad, reaģējot uz valsts apvērsumu, kuras organizētāji vēlējās apvienoties ar Grieķiju, salā iebruka Turcija. Salas grieķu un turku kopienām sarežģīta sadzīvošana bija arī pirms tam. Pēdējie nozīmīgākie centieni atkalapvienot abas puses izgāzās tieši pirms Kipras iestāšanās Eiropas Savienībā 2004. gadā. Toreiz referendumā Kipras turki atbalstīja, bet grieķi noraidīja ANO, toreiz Kofi Annana vadībā izstrādāto apvienošanās plānu, kas paredzēja konfederācijas izveidi.

Ar grieķu puses Kipras politisko statusu viss kārtībā, tā ir arī ES sastāvā, bet 1983. gadā izveidoto Ziemeļkipras Turku republiku par valsti atzīst vienīgi Turcija.

Kas noticis kopš 2004. gada laika? Vai ir bijis kāds progress? Vai sarunas par atkalapvienošanos būtu iespējamas tagad? Varbūt labāk būtu vienoties par divu atsevišķu valstu izveidošanu un atzīšanu? Vai apvienošanās jautājumā svarīgāks ir Kipras grieķu un turku dialogs, vai tomēr pašai Grieķijai un Turcijai ir lielāka loma? – par šiem jautājumiem saruna ar Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieci Diānu Potjomkinu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti