Panorāma

Iecelts jauns Baltkrievijas ārlietu ministrs

Panorāma

Panorāma

Maksājusi ne tikai Katara, bet, iespējams, arī Maroka

Eiropas Parlamenta amatpersonām kukuļus, iespējams, maksājusi arī Maroka

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Atklātībā nonāk arvien jaunas detaļas saistībā ar korupcijas skandālu Eiropas Parlamentā (EP). Līdz šim izmeklēšanas iestādes ir konfiscējušas vairāk nekā 1,5 miljonus eiro skaidrā naudā. Tiek uzskatīts, ka ne tikai Kataras, bet arī Marokas valdība ir maksājusi augstām Eiropas Savienības amatpersonām par atbalstu sev draudzīgai politikai.

Beļģijas žurnālisti, kas redzējuši izdošanas pieprasījumu, vēsta, ka Katara nav vienīgā valsts, kas iesaistīta korupcijas skandālā.

Aizdomas krīt arī uz bijušo EP deputātu Pjēru Antonio Panceri. Viņš esot saņēmis nelikumīgus līdzekļus no Marokas valdības ar Marokas vēstnieka Polijā starpniecību.

Panceri arī izveidojis organizāciju, kas ironiski saucas "Cīņa ar nesodāmību". Noprotams, ka Maroka viņam maksājusi par atbalstu Rietumsahāras statusa jautājumā.

Beļģija pieprasījusi Itālijai arī Panceri sievas un meitas izdošanu, kas esot visu zinājušas un šobrīd atrodas mājas arestā. Zināms, ka ģimene dzīvojusi ar vērienu.

Briselē trešdien notika arī pirmstiesas sēde, kurā vajadzēja piedalīties korupcijā apsūdzētajai Eiropas Parlamenta deputātei no Grieķijas Eva Kaili un trim itāļiem, starp kuriem ir arī Kaili dzīvesbiedrs Frančesko Džordži, kas ir deputāta palīgs. Kaili tiesa sēde pārcelta uz nākamo nedēļu, jo cietumā, kur atrodas Kaili, notiek streiks.

Lai gan policija to nav apstiprinājusi, tiek uzskatīts, ka atrastā nauda nākusi no Kataras. Policijas atradumi ir bijuši iespaidīgi – vienā no Briseles viesnīcām kratīšanā atrasta soma ar vairāk nekā 100 000 eiro skaidrā naudā, citā dzīvoklī izņemti 600 000 eiro.

Izskanējusi versija, ka Katara maksājusi šo naudu, lai panāktu bezvīzu režīmu ar Eiropas Savienību (šis lēmums šobrīd skandāla rezultātā apturēts) un lai Kataras aviosabiedrībai atvērtu piekļuvi Eiropas tirgum.

Kaili arī aizstāvēja Kataru, kad tai tika izteikti pārmetumi par migrantu strādnieku beztiesisko stāvokli, it īpaši būvējot  futbola Pasaules kausa infrastruktūru.

Briselē pašlaik ar aizdomām skatās uz katru, kurš pozitīvi izteicies par Kataru, jo nav skaidrs, vai vēl kāds nav saņēmis Kataras "pamudinājumus".

Piemēram, Eiropas Komisijas "eiropeiskās dzīvesziņas" komisārs Margaritis Šins pozitīvi komentējis Kataru, bet Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena atteicās atbildēt uz žurnālistu jautājumiem par šo tēmu, izraisot veselu sašutuma vētru.

Sajūta ir teju kā filmā – somas ar naudu, vēstnieki, deputāti, naftas nauda... Bet Eiropas Parlaments ir noraizējies, ka šis skandāls nodarīs milzīgu kaitējumu ne tikai parlamenta, bet visu Eiropas Savienības institūciju reputācijai – vai cilvēki pēc šī būs gatavi uzticēties Briselei.

Pie tam šo situāciju nekavēsies izmantot eiroskeptiķi – daži poļu un galēji labējie franču politiķi jau tagad izteikušies: ko tad jūs mums no Briseles mācāt par "likuma varu".

KONTEKSTS:

Beļģijas policija izvirzījusi apsūdzības korupcijā četriem cilvēkiem, tostarp Eiropas Parlamenta (EP)  viceprezidentei Evai Kaili. Viņus apsūdz par darbošanos kriminālā organizācijā, par naudas atmazgāšanu un korupciju, cenšoties virzīt Kataras intereses Eiropas līmenī.

Izskanējušas aizdomas, ka Persijas līča valsts Katara centusies ietekmēt EP politiskos un ekonomiskos lēmumus, maksājot ietekmīgiem parlamenta darbiniekiem lielas naudas summas un dāvinot dārgas dāvanas.

Eksperti notikušo sauc par lielāko skandālu, kāds pēdējo gadu desmitu laikā skāris Eiropas vadošās institūcijas. Eiropas Parlaments ir atcēlis Kaili no EP viceprezidentes amata.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti