Eiropas Komisija sāk oficiālo pārkāpuma procedūru pret Lielbritāniju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 8 mēnešiem.

Eiropas Komisija ceturtdien, 1.oktobrī, nosūtīja Apvienotajai Karalistei oficiāla paziņojuma vēstuli par to, ka tā nav izpildījusi savus pienākumus saskaņā ar izstāšanās līgumu. Tas iezīmē oficiāla pārkāpuma procesa sākumu pret Apvienoto Karalisti. Tās rīcībā ir viens mēnesis, lai atbildētu uz šo vēstuli, paziņojumā medijiem informēja EK pārstāvniecība Latvijā.

Procedūra saistīta ar valdības izstrādāto likumprojektu, kas dod Lielbritānijas valdības ministriem vienpusējas tiesības interpretēt un nepiemērot atsevišķas Eiropas Savienības tiesību normas, kas skar tirdzniecību starp Ziemeļīriju un Lielbritāniju un ļautu nākotnē novērst tirdzniecības barjeras starp Ziemeļīriju un pārējo Apvienotās Karalistes teritoriju. Britu valdība neslēpj, ka tas ir pretrunā ar tās parakstīto izstāšanās vienošanos.

EK skaidroja, ka “Brexit” līguma 5. pantā ir noteikts, ka Eiropas Savienībai un Apvienotajai Karalistei ir jādara viss nepieciešamais, lai nodrošinātu no izstāšanās līguma izrietošo pienākumu izpildi, un ka tām ir jāatturas no jebkādiem pasākumiem, kas varētu apdraudēt līguma mērķu sasniegšanu. Abām pusēm ir saistošs pienākums labticīgi sadarboties, veicot uzdevumus, kas izriet no izstāšanās līguma.

Apvienotās Karalistes valdība  9. septembrī iesniedza likumprojektu, kura pieņemšanas gadījumā tiktu klaji pārkāpts protokols par Īriju/Ziemeļīriju.

Britu valdības pārstāvji ir oficiāli atzinuši šo pārkāpumu, norādot, ka tā mērķis ir ļaut tai pastāvīgi atkāpties no saistībām, kas izriet no protokola. Neraugoties uz daudziem Eiropas Savienības aicinājumiem, Apvienotās Karalistes valdība nav atsaukusi likumprojekta strīdīgās daļas.

Šādi rīkojoties, Apvienotā Karaliste nav izpildījusi savu labticīgas rīcības pienākumu, kā noteikts izstāšanās līguma 5. pantā. Turklāt tā ir uzsākusi procesu, kura rezultātā, ja likumprojekts tiks pieņemts, būtu traucēta izstāšanās līguma īstenošana. Tāpēc Komisija  ir uzsākusi pārkāpuma procedūru saskaņā ar izstāšanās līguma noteikumiem.

Apvienotajai Karalistei līdz šā mēneša beigām ir jāiesniedz savi apsvērumi par oficiālā paziņojuma vēstuli. Pēc šo apsvērumu izskatīšanas vai, ja apsvērumi nav iesniegti, Komisija vajadzības gadījumā var sniegt argumentētu atzinumu.

KONTEKSTS:

Lielbritānijas parlamenta apakšpalāta galīgajā lasījumā apstiprinājusi likumu, kas ir pretrunā ar izstāšanās līgumu no Eiropas Savienības (ES). Tas ļauj premjerministram Borisam Džonsonam daļēji atteikties no "Brexit" vienošanās, lai novērstu tirdzniecības barjeras starp Ziemeļīriju un pārējo Apvienotās Karalistes teritoriju. Dokuments vēl jāapstiprina Lordu palātā, kur attieksme pret šo iniciatīvu nav viennozīmīga.

Lielbritānija 31. janvārī formāli atstāja ES, taču līdz gada beigām spēkā ir pārejas periods, kura laikā uz britiem joprojām attieksies visi ES noteikumi.

ES un Lielbritānijas tirdzniecības vienošanās būtu jānoslēdz līdz 2020. gada beigām. Ja tas neizdosies, tad abas puses sāks tirgoties uz Pasaules Tirdzniecības organizācijas noteikumiem, kas paredz vērā ņemamas muitas nodevas daudzām precēm un citus tirdzniecības šķēršļus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti