Dokumentālās filmas

Krustceļš. Dokumentāla filma

Dokumentālās filmas

"Dzīve desmit fotogrāfijās. Elizabete Teilore". Dokumentālu filmu cikls. 2. sērija

Donbass: dzīvības apskāviens. Dokumentāla filma

Dokumentāls stāsts «Donbass: dzīvības apskāviens». Lisičanska kritusi, brīvprātīgo darbs frontes zonā turpinās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Tagad kritusi arī Lisičanska – Krievijas karaspēks nedēļas nogalē okupējis gan pilsētu, gan tās apkārtni. Pēdējā nozīmīgā pilsēta Luhanskas apgabalā, ko vēl kontrolēja Ukraina, un kura tāpat kā blakus esošā Severodonecka pēdējās nedēļās cieta arvien intensīvākās Krievijas apšaudēs.

Par to, ka Lisičanska okupēta, liecina atvērtie avoti, to Latvijas Televīzijai pastāstīja arī tie, kas atrodas Donbasā un pēdējos mēnešos strādājuši, lai no Krievijas apšaudēs esošajām pilsētām evakuētu cilvēkus.

Starp viņiem Darina un Mikola – brīvprātīgie, ar kuriem kopā vēl jūnija vidū devāmies uz Lisičansku un piepilsētām, – tobrīd vēl Ukrainas kontrolē. 

Brīvprātīgie Mikola un Darina Ukrainas austrumos Donbasā
Brīvprātīgie Mikola un Darina Ukrainas austrumos Donbasā

Viņi kārtējo reizi nogādāja maizi tur palikušajiem iedzīvotājiem, bet atpakaļceļā uz drošākām vietām izveda cilvēkus. Tā bija saulaina un karsta Donbasa vasaras diena. Tveicīgo, pēc deguma smakojošo gaisu Lisičanskā piepildīja artilērijas zalvju un sprādzienu duna – brīžiem dobji attāla, brīžiem spalga un tuva. 

Brīvprātīgā Darina palīdzības sniegšanā Lisičanskā
Brīvprātīgā Darina palīdzības sniegšanā Lisičanskā

Gar pilsētu plūst Siverskijdonecas upe. Donbasa ziemeļu daļā šī upe tagad lielā mērā iezīmē frontes līnijas aprises. Dabiska barjera, kas Ukrainas spēkiem daudzviet palīdz noturēt pozīcijas. Tomēr Krievijai, uzbrukumus Ukrainā sakoncentrējot uz Severodonecku upes vienā pusē un Lisičansku otrā, pēc nedēļām ilgām un neatslābstošām apšaudēm vispirms izdevies okupēt vienu, un tagad, kā izskatās, arī otru pilsētu.

Darina un Mikola, jaunieši no Luhanskas apgabala, kopā citiem brīvprātīgajiem iesaistījās palīdzēšanā piefrontē dzīvojošajiem kopš Krievijas iebrukuma pirmās dienas.

Todien jūnija vidū viņi uz Lisičansku devās ar busiņu un paši evakuācijas laikā nokļuva Krievijas artilērijas apšaudē Lisičanskas piepilsētā Priviļļā, vietā, kur līdz frontei bija tikai pāris kilometri. Ne pirmo reizi. 

Apšaudēs izdedzis vraks ielā Priviļļā
Apšaudēs izdedzis vraks ielā Priviļļā

Šis dokumentālais stāsts ir par vienu no daudzajām Darinas un Mikolas dienām, dodoties uz karstajiem punktiem, par viņu apņēmību, pat nepacietību glābt cilvēkus. Un stāsts par cilvēkiem, viņu likteņiem. Kā abu todien apmeklēto kultūras namu Lisičanskā. Nama pagrabā dzīvoja vietējie, lai rastu patvērumu no apšaudēm, bet tas dažas dienas vēlāk cieta Krievijas aviotriecienā un nodega.

"Donbass: dzīvības apskāviens". Šāds nosaukums, jo todien redzējām arī daudz apskāvienu. Glābjot cilvēkus, tas ir arī emocionāls balsts tur joprojām dzīvojošajiem.

Viņi braucienus turpināja vēl šonedēļ, taču pēdējās dienās tikt Lisičanskā jau bija kļuvis praktiski neiespējami. "Situācija kļuvusi sarežģītāka, otro dienu nevaram iebraukt Lisičanskā spēcīgo apšaužu dēļ," šīs nedēļas otrajā pusē situāciju man raksturoja Darina un Mikola. "Šodien braucām, taču tikām apšaudē. Tā, ka bija tikai mazliet atlicis, ko braukt, bet nesanāca. Kaut plānojām maizi un pārtikas produktus ievest Lisičanskā." 

Brīvprātīgais Mikola palīdz evakuācijā Lisičanskas apkaimē
Brīvprātīgais Mikola palīdz evakuācijā Lisičanskas apkaimē

Cilvēkus evakuē arī Ukrainas varasiestādes un policija, taču milzīgu darbu iegulda daudzie brīvprātīgie visās frontēs. Darina un Mikola ir daļa no brīvprātīgo kustības Donbasā, kas sadarbojas ar Ukrainas mēroga palīdzības centru un labdarības organizāciju "Спасемо Україну" (Glābiet Ukrainu).

Tā ir kopīga labdarības organizāciju, brīvprātīgo un kristīgo baznīcu iniciatīva. Piemēram, Darina ir vietējās evanģēliskās baznīcas draudzes locekle, bet Mikola ar baznīcu nav saistīts. Taču abi jau sen ir pazīstami.

Organizācija "Glābiet Ukrainu" pirms dažām dienām paziņoja, ka šajos kara mēnešos izglābusi un palīdzējusi vairāk nekā 44 tūkstošiem cilvēku – gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Starp viņiem ir simtiem cilvēku, kuru glābšanā piedalījušies Darina un Mikola. Tā vien šķiet, šo cilvēku darbu caurvij motīvi, kas ieskanas populārās ukraiņu rokgrupas "Okean Elzy" dziesmā "Обійми" jeb "Apskauj". Ar "Okean Elzy" atļauju viņu radītā mūzika izmantota arī filmā.

Šī ir skumja diena. Lisičanska ir okupēta, un šiem brīvprātīgajiem tagad palīdzēt tur vēl palikušajiem kļuvis praktiski neiespējami. Taču Donbasā un Ukrainā joprojām ir daudz apdzīvotu vietu pie frontes, kur cilvēkiem joprojām nepieciešama palīdzība. Un, Krievijai arvien turpinot spiedienu un uzbrukumus, viņu darbs turpinās. 

Izpostītā Lisičanska
Izpostītā Lisičanska

Arvien nepieciešams arī neatslābstošs mūsu atbalsts. Bet valstu līmenī – bruņojums Ukrainas armijai, lai Donbasā spētu noturēt Krievijas spiedienu. No tā atkarīgs ne tikai Ukrainas liktenis, bet arī Baltijas un Eiropas drošība.

Dokumentālo stāstu "Donbass: dzīvības apskāviens" veidojusi LTV Ziņu dienesta komanda – ārzemju ziņu žurnālists Gints Amoliņš, režisore Dace Kokle un operators Ingus Graudiņš. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti